reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Inspekcja pracy skontroluje firmy transportowe

Inspekcja pracy skontroluje firmy transportowe

W roku 2011 inspekcja pracy ze szczególną uwagą przyjrzy się działaniu firm transportowych. Te, które nie przestrzegają przepisów czasu pracy czekają kary rzędu nawet 30 tys. zł.

Główny inspektor pracy, Tadeusz Zając zapowiada, że w tym roku, szczegółowych kontroli ze strony inspekcji pracy mogą spodziewać się firmy transportowe.

O tym, że nieprzestrzeganie prawa jest bardzo kosztowne przekonała się jedna z małopolskich firm transportowych. Za nieprawidłowości dotyczące czasu pracy dwóch kierowców PIP nałożyła karę 27,7 tys. zł. oraz dodatkowe 8,1 tys. zł. za skrócenie tygodniowego czasu odpoczynku kierowców. Po naliczeniu łącznych kar za naruszenia dotyczące czasu jazdy i postojów kwota do zapłacenia wyniosła 39,1 tys. zł. Firma musi zapłacić jednak tylko 30 tys. zł. ponieważ według ustawy o transporcie drogowym, suma łącznych kar naliczonych podczas jednej kontroli nie może przekroczyć właśnie tej sumy. Pracodawca odwołał się od decyzji inspektora, jednak nieskutecznie.

Polecamy: Jak zmieniły się składki ZUS w 2011r.? - krok po kroku

Nieprawidłowości dotyczą głównie przekraczania dopuszczalnej dziennej i tygodniowej normy czasu jazdy i skracaniu dziennego i tygodniowego odpoczynku kierowców. Jak mówi, pracodawcy nie uwzględniają do czasu pracy kierowców okresów przeznaczonych na obsługę pojazdów, czasu załadunku i rozładunku czy czasu potrzebnego do załatwienia formalności administracyjnych.

Firmy powinny zwracać szczególną uwagę na uprawnienia jakie przysługują kierowcom. Między innymi prawo do co najmniej 30 – minutowej przerwy na odpoczynek po każdych 6 godzinach jazdy. Często zapominają też o obowiązku oddawania proporcjonalnego czasu wolnego czy wypłaty wynagrodzenia za czas dyżuru.

Źródło: DGP/opracowała Katarzyna Gara

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W roku 2011 inspekcja pracy ze szczególną uwagą przyjrzy się działaniu firm transportowych.
W roku 2011 inspekcja pracy ze szczególną uwagą przyjrzy się działaniu firm transportowych.

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Sokołowska – Strug

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama