REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwyżka na rynkach finansowych a surowce

REKLAMA

REKLAMA

Widoczna na rynkach finansowych hossa jest coraz ściślej związana z rynkiem surowców. Ostatnio obserwujemy podwyżki cen towarów, co pozwoliło na niemalże całkowite odrobienie strat, poniesionych w II dekadzie listopada. Rynek surowców nadal ma przed sobą możliwość wzrostu.

REKLAMA

Indeks CRB osiągnął przeszło 317 pkt, a można oczekiwać jego dotarcia przynajmniej w okolice 350 pkt. To tworzy perspektywę na ponad 10-proc. zwyżkę. W podobnym miejscu, co rynek surowców, znalazł się globalny indeks cen akcji. On również odrobił straty z II i III dekady listopada. Rynek towarów umocnił się względem rynków akcji od maja. W ramach tego zjawiska nie przekroczył jeszcze maksimów mocy, odnotowanych w minionym miesiącu. Jeśli tak się stanie, otrzymamy ostateczny dowód na to, że środek ciężkości hossy na rynkach finansowych przesunął się w stronę surowców.

REKLAMA

Taki scenariusz na dłuższą metę niósłby ze sobą nowe zagrożenia. Chodzi o nasilającą się presję inflacyjną. Jest ona szczególnie niebezpieczna dla rynków wschodzących, na których towary podstawowe odgrywają większą rolę niż na rynkach rozwiniętych. Zresztą część emerging markets ma już teraz problemy z nadmierną inflacją. Najlepszym przykładem są tu Chiny, podejmujące działania, mające na celu stłumienie wzrostu cen w gospodarce.

Dowiedz się także: Czy funduszom udało się zarobić na rynku nieruchomości w 2010 roku?

Problemy z inflacją na rynkach wschodzących byłyby następstwem zwyżki na rynkach surowców i rosnących notowań towarów.

Dziś poznaliśmy wysokość stóp procentowych w Australii. Pozostaną one na niezmienionym poziomie. Podobnej decyzji oczekuje się od Banku Kanady.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Budżet domowy

Rynki nieruchomości w Niemczech i Nowej Zelandii

REKLAMA

Dobra wiadomość napłynęła z niemieckiego rynku budowlanego. Listopadowy indeks PMI, obrazujący aktywność w tym sektorze, poszedł w górę z 51,7 pkt. w ubiegłym miesiącu do 53,8 pkt. Był to najwyższy odczyt od lutego 2008 r. To jednocześnie dopiero drugi miesiąc, w którym wskaźnik znajduje się ponad barierą 50 pkt, oddzielającą rozwój od regresu w branży. Do poprawy sytuacji przyczyniły się wszystkie trzy segmenty rynku. Aktywność przedsiębiorstw pobiła rekord z marca 2007 r.

W budownictwie mieszkaniowym oraz infrastrukturalnym progres był bardziej umiarkowany. Tempo wzrostu cen domów w Nowej Zelandii spadło do najniższego od 13 miesięcy poziomu, który w listopadzie wyniósł zaledwie 0,3%. Miesiąc wcześniej zwyżka sięgała 1,1%. Dynamika wzrostu obniża się od marca. Przyczyn osłabienia można szukać w pogarszających się nastrojach wśród konsumentów. Ich zaufanie jest najniższe od 14 miesięcy. Zwiększa się również liczba nieruchomości na sprzedaż.

Źródło: Zespół Analiz Home Broker

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

REKLAMA

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

REKLAMA

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA