Konkurencyjność przedsiębiorstw a współpraca z Niemcami
REKLAMA
REKLAMA
Podczas rozmów dwustronnych wicepremier Pawlak i minister Brϋderle przyjęli wspólne oświadczenie, w którym mowa jest m.in. o konieczności rozwoju polsko-niemieckiego dialogu energetycznego. - Będziemy sprawdzać możliwości stabilizacji bezpieczeństwa energetycznego, a zwłaszcza pewności niezakłóconych dostaw surowców energetycznych. Dla obu stron jest to istotny priorytet, którego realizacja wymaga współdziałania zarówno w wymiarze regionalnym, jak i na forum Unii Europejskiej – można przeczytać w dokumencie.
REKLAMA
Przedsiębiorstwa z Niemiec są na 2. miejscu pod względem wielkości inwestycji w Polsce. W 2009 r. ulokowały w naszym kraju ok. 1 mld euro. Łączna wartość zainwestowanego przez przedsiębiorstwa z RFN kapitału wyniosła ponad 19 mld euro.
Z kolei polskie inwestycje w Niemczech, według szacunków Ambasady RP w Berlinie, wynoszą ok. 650 mln euro. Polski biznes w Niemczech to m.in. PKN Orlen S.A. (zakup prawie 500 stacji benzynowych BP w północnej części Niemiec) oraz Grupa Ciech (przejęcie w 2007 r. za 75 mln euro fabryki sody kalcynowanej w Stassfurcie w Dolnej Saksonii).
Polecamy: Jak założyć własna firmę
Źródło: Ministerstwo Gospodarki
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.