| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Czy wyższy VAT uratuje finanse publiczne

Czy wyższy VAT uratuje finanse publiczne

Rząd na piątkowym, specjalnym posiedzeniu nie przyjął wieloletniego planu finansów państwa. Może zrobi to w najbliższy wtorek. Premier Donald Tusk zapowiedział, że rząd planuje podwyżkę stawki VAT o 1 pkt proc., zamrożenie płac w sferze budżetowej oraz wprowadzenie tzw. reguły wydatkowej, która ma powstrzymać tempo zwiększania wydatków.

Propozycje przedstawione przez rząd są daleko niewystarczające, mają charakter doraźny i nie wybiegają w przyszłość. Brakuje długofalowego planu naprawy finansów publicznych” – ocenia Henryka Bochniarz, Prezydent PKPP Lewiatan.
„Przecież o pogarszającym się stanie finansów państwa wiadomo od dawna. Tymczasem rząd stosuje półśrodki. I nie robi tego, co trzeba. Nie dereguluje gospodarki i nie zmniejsza kosztów administracyjnych. Ich ograniczenie o wymagane przez UE 25 proc. pozwoliłoby do 2012 roku zmniejszyć koszty administracji i przedsiębiorstw prawie o 20 mld zł. To odpowiada połowie tegorocznego deficytu budżetowego” – dodaje.

Zdaniem Lewiatana celem rządu nie jest systemowa reforma finansów publicznych tylko uniknięcie w przyszłym roku konsekwencji, które niesie ze sobą przekroczenie przez dług publiczny 55 proc. PKB. Chodzi także o pokazanie rynkom finansowym, że podjęte zostały działania ograniczające wzrost deficytu budżetowego w 2011 i 2012 roku oraz uspokojenie Unii Europejskiej, że jesteśmy na ścieżce schodzenia z deficytem budżetowym do 3 proc. PKB. Propozycje rządu są tylko odłożeniem w czasie groźby zapaści finansów publicznych.

Zobacz koniecznie serwis Vat

Rząd, aby obniżyć deficyt finansów publicznych nie może się ograniczyć tylko do zwiększenia wpływów do budżetu poprzez podniesienie podatków. Powinien skupić się na cięciu wydatków. Konieczna jest likwidacja przywilejów emerytalnych dla służb mundurowych, sędziów i prokuratorów, zmniejszenie dopłat do emerytur górników, czy zaostrzenie warunków przyznawania rent. Szkoda, że rząd nie przedstawił kompleksowego planu reform, w którym ewentualne podwyżki podatków mogą być tylko jednym z elementów naprawy finansów. Rząd nie rozpoczyna reformy finansów publicznych od zmniejszenia wydatków, ograniczenia kosztów administracji tylko koncentruje się na rozwiązaniach zwiększających podatkowe dochody budżetu.

Przeczytaj: Jak uzyskać zaświadczenie VAT-25

Polska nie jest już zieloną wyspą. Wzrost gospodarczy jest faktem prawie w całej Europie. Równowaga finansów publicznych jest u nas gorsza od przeciętnej w Europie. W ubiegłem roku niższy deficyt finansów publicznych (7,1% PKB w Polsce) miało aż 17 krajów UE. W 2010 roku, pomimo wysokiej dynamiki wzrostu gospodarczego sytuacja się nie poprawi. W odróżnieniu od większości krajów UE w Polsce brakuje reform strukturalnych – wiarygodnej ścieżki średniookresowego dostosowania fiskalnego. Wkrótce PKPP Lewiatan zaprezentuje „Białą Księgę – 500 dni”, w której pokaże rozwiązania, których celem będzie systemowa naprawa finansów publicznych.

Źródło:Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »