reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Jak polskie firmy pokonały kryzys

Jak polskie firmy pokonały kryzys

Ministerstwo Gospodarki ocenia, iż determinacja, elastyczność i zmiany w otoczeniu działalności firm były jednym z czynników ułatwiających ich funkcjonowanie w trudnych warunkach gospodarczych.

Raport resortu gospodarki obrazuje sytuację rodzimych firm w 2009 r., a więc w dobie ogólnoświatowego kryzysu ekonomicznego. Tegoroczne opracowanie ekspertów resortu pokazuje, jak polscy przedsiębiorcy walczyli ze spowolnieniem i jak ich działania wpływały na całą gospodarkę.

Zdaniem autorów raportu, chociaż kryzys ekonomiczny dał o sobie znać również w Polsce, to na uwagę zasługuje 1,8-proc. wzrost PKB, który sprawił, że byliśmy najszybciej rozwijającą się gospodarką w Unii Europejskiej. Duża w tym zasługa przedsiębiorców, którzy nie ulegli pesymistycznym nastrojom, choć znacznie ograniczyli inwestycje.

Polecamy: Jak założyć własna firmę

Przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 9 pracowników w 2009 r. odnotowały jednoprocentowy wzrost przychodów z całokształtu działalności. Z kolei koszty pozostały praktycznie na poziomie z 2008 r., co skutkowało poprawą wyników finansowych: brutto – o 17 proc., a netto o 22 proc., przy czym najlepsze wyniki zanotowały duże firmy.

W 2009 r. liczba nowo zarejestrowanych podmiotów wyniosła prawie 350 tys., a więc najwięcej od 2000 r. Jednocześnie znacząco wzrosła liczba podmiotów wyrejestrowanych, na co zasadniczy wpływ miała aktualizacja rejestru REGON, wynikająca z wprowadzenia nowej klasyfikacji PKD 2007. Liczba przedsiębiorstw aktywnych wzrosła w stosunku do roku 2008 r., przy czym ich struktura pod względem rozmiaru nie zmieniła się. Sektor małych i średnich przedsiębiorstw to 99,8 proc. wszystkich działających firm.

Źródło: Minsterstwo Gospodarki

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Alchemia-Inwestowania

doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama