| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > W 2011 roku nie wzrośnie PIT, CIT ani składka rentowa - ale może wzrośnie VAT

W 2011 roku nie wzrośnie PIT, CIT ani składka rentowa - ale może wzrośnie VAT

W przyszłym roku nie będzie podwyżki podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) ani składki rentowej. Możliwe jest natomiast czasowe, niewielkie podwyższenie głównej stawki podatku VAT. 

Taką informację przekazał szef klubu PO Tomasz Tomczykiewicz dziś (czwartek 29 lipca 2010 r.) po posiedzeniu zarządu PO, który rozmawiał o wieloletnim planie finansowym państwa. Więcej konkretów poznamy jutro, kiedy to tymi kwestiami zajmie się Rada Ministrów.

Dzisiejsze spotkanie było konieczne, bo duże zamieszanie medialne i polityczne wywołała wypowiedź ministra Michała Boniego o możliwej podwyżce podatków i składki rentowej. 

Minister Boni stwierdził m.in., że „(…) Dzięki tym obniżkom podatku, składki rentowej jeszcze sprzed kryzysu, mieliśmy po prostu więcej pieniędzy w kieszeniach na początek kryzysu, co było takim polskim pakietem stymulacyjnym". Jednak w obecnej sytuacji zdaniem Boniego : „Można zadać sobie pytanie, czy ubytki w dochodach budżetowych, wynikające z wcześniejszej obniżki podatków i składki rentowej, w wysokości 2-3 proc. PKB, nie powinny zostać odrobione”.

Widać jednak, że PO zauważyło negatywny odbiór pomysłów ministra Boniego zarówno przez media, jak i ekspertów.

Kasy fiskalne 2011

To właśnie duże obciążenie wynagrodzeń składkami jest jedną z przyczyn nadal wysokiego bezrobocia – bo przedsiębiorcom nie opłaca się często zatrudniać pracowników wiedząc, że na każdy 1 tys. zł pensji pracownika netto przypada ok. 800 zł składek ubezpieczeniowych i podatku dochodowego.

Odnośnie podwyżki VAT warto przypomnieć, że  podatki są przerzucalne, co oznacza, że najczęściej koszty podatków i ich podwyżek ponoszą ostateczni konsumenci.

Najlepiej to widać właśnie w przypadku VAT, którego konstrukcja tą przerzucalność zakłada.

Czy od 2011 roku zdrożeje żywność książki i mieszkania?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Meritum

Meritum jest nowoczesnym biurem rachunkowym, które zawsze stara się wyjść naprzeciw potrzebom klienta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »