| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Czy od 2011 roku zdrożeje żywność, książki i mieszkania

Czy od 2011 roku zdrożeje żywność, książki i mieszkania

Tylko do końca 2010 roku obowiązują obniżone stawki VAT na żywność, książki i mieszkania. Jeżeli Komisja Europejska nie zgodzi się na przedłużenie stosowania tych niższych stawek VAT, to od 2011 roku Polska będzie musiała stosować wyższe stawki, czyli 7% zamiast 3% na żywność i 22% zamiast 7% na mieszkania i usługi remontowo-budowlane dotyczące mieszkań.

W odpowiedzi na interpelację poselską nr 15591 w tej sprawie podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Maciej Grabowski stwierdził, że system podatku VAT w Unii Europejskiej podlega harmonizacji.
Oznacza to, że państwa członkowskie UE zobowiązane są do przestrzegania zgodności krajowych przepisów w zakresie podatku VAT z regulacjami wynikającymi z prawa wspólnotowego (podstawą obowiązującego w UE systemu podatku VAT są przepisy dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej). 

Zgodnie z zapisami ww. dyrektywy dostawa towarów i świadczenie usług podlegające opodatkowaniu VAT są co do zasady opodatkowane wg stawki podstawowej, natomiast państwa członkowskie mogą stosować obniżoną stawkę podatku VAT w odniesieniu do towarów i usług wymienionych w zał. III do ww. dyrektywy.

Uzyskane przez Polskę w traktacie akcesyjnym okresowe derogacje (wyłączenia stosowania stawek podstawowych) dotyczące podatku VAT (przedłużone w wyniku bardzo trudnych negocjacji w 2007 r. na kolejne 3 lata) w zakresie:
1) stawki 0% VAT na dostawę książek i czasopism specjalistycznych,
2) stawki 7% VAT na dostawę przed pierwszym zasiedleniem budynków mieszkalnych oraz świadczenie usług związanych z budową, remontem i przebudową budynków mieszkalnych wykraczających poza budownictwo społeczne,
3) stawki 3% VAT w odniesieniu do dostawy środków spożywczych,
- obowiązują do dnia 31 grudnia 2010 r.

Minister wyjaśnił, że dyrektywa 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej nie przewiduje trybu występowania państw członkowskich o przedłużenie derogacji akcesyjnych w zakresie stawek VAT. Zatem jedyną możliwością przedłużenia derogacji byłaby zmiana tej dyrektywy.

Polecamy: serwis PIT

Inicjatywa legislacyjna w zakresie zmiany dyrektywy przysługuje wyłącznie Komisji Europejskiej, dlatego Minister Finansów, mając na względzie m.in. kwestie społeczne wynikające z wygasania ww. derogacji, wystąpił do Komisji Europejskiej z prośbą o przygotowanie propozycji legislacyjnej, która umożliwiłaby stosowanie przez Polskę derogacji w ww. zakresie również po 31 grudnia 2010 r. 

Polecamy: serwis VAT

Mając jednakże na uwadze duże trudności z uzyskaniem okresowego przedłużenia ww. derogacji w 2007 r. (zmiana dyrektywy wymaga zgody wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej), trudno jeszcze wyrokować o tym, jaka zostanie przez Komisję Europejską podjęta decyzja.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Kaźmierczak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie cywilnego postępowania sądowego i egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »