reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Za co nie musisz płacić w szpitalu

Za co nie musisz płacić w szpitalu

Najwyższa Izba Kontroli sygnalizuje, że część państwowych szpitali nielegalnie – wbrew konstytucyjnym i ustawowym przepisom - oferuje ubezpieczonym pacjentkom płatne usługi, m.in.: znieczulenie zewnątrzoponowe i lepsze warunki pobytu - oddzielne sale porodowe i jednoosobowe sale poporodowe.

W zależności od standardu i lokalizacji placówek ceny za jedynkę z węzłem sanitarnym wahały się od 100 do 250 zł, a za znieczulenie od 300 do 660 zł. W tylko trzech szpitalach w kontrolowanym okresie pobrano w ten sposób blisko 600 tys. zł. 

Tymczasem jedyne opłaty, jakie szpitale mogą pobierać na podstawie obowiązujących przepisów, to koszty dodatkowej opieki pielęgnacyjnej, sprawowanej przez osobę bliską lub inną wskazaną. Wysokość takiej opłaty wyznacza kierownik placówki, uwzględniając rzeczywiste koszty (np. koszt fartuchów).

Zgodnie z art. 65 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, osobom ubezpieczonym zapewnia się równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej oraz wybór świadczeniodawców spośród tych, którzy zawarli umowy z NFZ.

Osoby te mają więc prawo do bezpłatnych świadczeń medycznych. Publiczny zakład opieki zdrowotnej może pobierać opłaty od osób ubezpieczonych i innych uprawnionych, jednak tylko gdy przepisy odrębne przewidują odpłatność za ich udzielenie, stosownie do art. 33-34 ustawy o zoz.

Czy od 2011 r. zdrożeje żywność, książki i mieszkania?

W przypadku świadczeń zdrowotnych związanych z porodem przepisy takie nie zostały wydane.

Pobieranie opłat było natomiast dopuszczalne z tytułu ponoszenia przez zoz kosztów związanych ze sprawowaniem dodatkowej opieki pielęgnacyjnej przez osobę bliską lub inną osobę wskazaną przez pacjenta, jak stanowił art. 19 us. 3-4 ustawy o zoz, a obecnie stanowi art. 35 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

Na przykład koszty udziału osoby towarzyszącej pacjentce przy porodzie ponosi pacjentka, przy czym wysokość opłaty ustala kierownik zoz, uwzględniając rzeczywiste koszty realizacji prawa do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej.

Więcej na ten temat: NIK o opiece nad matką i noworodkiem - raport (plik PDF)

reklama

Czytaj także

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EFT International

EFT International zajmuje się pomaganiem firmom w osiągnięciu sukcesu na zagranicznych rynkach, głównie w Wielkiej Brytanii i Indiach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama