reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Pomoc finansowa dla firm z terenów dotkniętych powodzią

Pomoc finansowa dla firm z terenów dotkniętych powodzią

O pożyczkę w wysokości 50 tys. zł wnioskować mogą właściciele warsztatów, osoby prowadzące gospodarstwa agroturystyczne, małe sklepy i punkty usługowe. Pożyczki w całości lub w części będą umorzone.

Pożyczek udzielać będą lokalne fundusze pożyczkowe, z którymi minister gospodarki będzie zawierał umowy określające szczegółowe zasady wsparcia.

Takie rozwiązania przewiduje przyjęty przez rząd projekt ustawy o wspieraniu przedsiębiorców dotkniętych skutkami klęski żywiołowej. Zaproponowane w niej regulacje obejmą małe firmy zatrudniające do 50 pracowników, które doznały szkód w majątku trwałym i obrotowym. O pomoc mogą występować również właściciele firm prowadzących działalność sezonową. Pomoc obejmie tylko te firmy, które przed wystąpieniem powodzi nie były w stanie upadłości.

Polecamy: serwis Fundusze unijne

Przedsiębiorcy, którzy byli ubezpieczeni i spełnili wszystkie warunki przewidziane w ustawie, po rozliczeniu mogą uzyskać pełne umorzenie zaciągniętej pożyczki. Nieubezpieczeni natomiast mogą liczyć na umorzenie 75 proc. kwoty pożyczki, do spłaty zostanie im maksymalnie 12,5 tys. zł.

Uzyskanie pożyczki będzie dość proste. Poszkodowany będzie musiał uzyskać od wójta gminy, burmistrza lub prezydenta miasta zaświadczenie, że szkoda jest wynikiem tegorocznej powodzi. Wzór zaświadczenia zostanie dołączony do ustawy w postaci załącznika. Poza tym przedsiębiorca musi złożyć oświadczenie, że spełnia warunki wymagane do otrzymania pożyczki. Rozmiar szkód musi zostać oszacowany przez rzeczoznawcę.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Instrukcje VAT. 15 praktycznych procedur dla podatników69.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Ludwiczak

Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama