reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Firmy dobrze sobie radzą na rynkach zagranicznych

Firmy dobrze sobie radzą na rynkach zagranicznych

W kwietniu br. saldo obrotów bieżących było ujemne i wyniosło 424 mln euro. To o 27 mln euro mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Eksport wzrósł w kwietniu o 21,5 proc. r/r, zaś import o 23 proc.- podał NBP. Widać ożywienie popytu zagranicznego, który umiejętnie wykorzystują polskie przedsiębiorstwa. – ocenia dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

Nasze firmy coraz lepiej radzą sobie na rynkach zagranicznych, dzięki czemu szybko rośnie eksport. Jednocześnie więcej towarów importują, co świadczy o tym, że nasza gospodarka zaczyna przyśpieszać. Wydaje się jednak, że to głównie popyt zewnętrzny jest sprawcą tego importowego przyśpieszenia. Tym bowiem, co cechuje polską gospodarkę jest duża importochłonność eksportu. Firmy więcej towarów sprzedają za granicą, a do ich produkcji potrzebują importowanych komponentów.

Polecamy serwis Mała firma

Optymistycznie trzeba ocenić wysokość zagranicznych inwestycji bezpośrednich w Polsce, które wyniosły do końca kwietnia 4,4 mld euro. Jest szansa, że w tym roku przekroczą 10 mld euro i będą wyższe niż w 2009 roku. Z kolei polskie inwestycje bezpośrednie za granicą wyniosły po czterech miesiącach 830 mln euro i były o jedną czwartą wyższe niż przed rokiem. To dowód na to, że nasze przedsiębiorstwa zaczynają śmiało rozglądać się nad możliwościami bezpośredniego biznesowego zaangażowania na rynkach zagranicznych– dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek. 

Źródło: Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EESTI CONSULTING OÜ

Consulting, doradztwo prawno-podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama