REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spadek bezrobocia dzięki pracom sezonowym

REKLAMA

REKLAMA

W maju br. stopa bezrobocia spadła do 12 proc., wobec 12,3 proc. w kwietniu. Stało się to przede wszystkim dzięki pracom sezonowym.

Dużą rolę odegrały także programy aktywizacji zawodowej bezrobotnych realizowane przez urzędy pracy, zarówno z Funduszu Pracy, jak i Europejskiego Funduszu Społecznego. Chodzi o szkolenia, staże, czy dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej.

REKLAMA

- Taka tendencja powinna się utrzymać w kolejnych miesiącach, ponieważ Fundusz Pracy ma wystarczające pieniądze na odtwarzanie miejsc pracy - ocenia Monika Zakrzewska, ekspert PKPP Lewiatan.

REKLAMA

- Kluczowe znaczenie będą też miały działania na terenach dotkniętych powodzią. Tam trafią pieniądze z Funduszu Pracy na odtworzenie stanowisk pracy i refundacje płac nowych pracowników. Będą też uruchomione roboty publiczne - dodaje ekspert.

Niepokoić musi, że w maju pracodawcy zgłosili do urzędów zatrudnienia o 20,5 tys. (aż o 18,9 proc.) mniej niż w kwietniu, wolnych miejsc pracy - podało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Według meldunków wojewódzkich urzędów pracy łącznie skierowano do bezrobotnych 88,2 tys. ofert.

Spadek tego wskaźnika odnotowano w piętnastu województwach, największy w tych, które jako pierwsze zostały dotknięte powodzią - opolskim (spadek aż 32,9 proc.), świętokrzyskim i podkarpackim. Jedynie w województwie podlaskim nastąpił minimalny wzrost liczby wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej (o 0,2 proc.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Analiza ogłoszeń prasowych i portali internetowych również pokazuje zmniejszenie liczby ofert pracy w porównaniu z kwietniem br. Warto jednak zaznaczyć, że jest ich o blisko 50 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2009 roku. Najwięcej ofert zostało skierowanych do specjalistów branży przemysłu ciężkiego, telekomunikacyjnej i nowych technologii.

Przybyło miejsc pracy w budownictwie (przede wszystkim infrastrukturalnym). Wzrosła też liczba propozycji dla specjalistów HR, co świadczy o zatrudnianiu pracowników w innych zawodach. Na stałym, wysokim poziomie utrzymuje się zapotrzebowanie na handlowców, inżynierów, menedżerów projektów, specjalistów branży IT oraz wyspecjalizowanych pracowników fizycznych. Nie mają problemu ze znalezieniem pracy także pracownicy finansów i bankowości.

Rośnie liczba ofert dla przedstawicieli zawodów związanych z budową infrastruktury na EURO 2012, takich jak: szef kuchni, kelner, kierowca, recepcjonista, pracownicy hoteli i restauracji, czy operator urządzeń układających asfalt, itp. 

Polecamy: Wynagrodzenie.wieszjak.pl

Na wysokość bezrobocia w najbliższych miesiącach wpływ będzie miała zwiększająca się liczba absolwentów szkół wyższych i ponadgimnazjalnych. Tradycyjnie pomiędzy czerwcem i wrześniem będą trafiać oni na rynek i z pewnością pogłębią bezrobocie wśród ludzi młodych, które już obecnie wynosi ponad 22 proc. Mimo wszystko jednak, prognozy sytuacji na rynku pracy w Polsce są pozytywne. Potwierdzają je deklaracje pracodawców, spośród których aż 20 proc. przewiduje wzrost zatrudnienia.

Miejmy nadzieję, że ich entuzjazmu nie osłabi sytuacja powodziowa w kraju i związana z nią konieczność przesunięcia pieniędzy na odbudowę zniszczonych terenów.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Polecamy: Zatrudnienie.wieszjak.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA