REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawcy będą walczyć o reformę emerytur

REKLAMA

REKLAMA

PKPP Lewiatan jest przeciwna propozycji umożliwiającej przechodzenie na emeryturę bez względu na wiek kobietom po 35 latach pracy i mężczyznom po 40 latach pracy.Pracodawcy zrzeszeni w konfederacji poinformowali, że będą walczyć o reformę emerytur.

Uważamy, że jest to powrót do wcześniejszej koncepcji emerytur, której konsekwencje odczuwamy do dziś. Mamy niezwykle niski wskaźnik aktywności zawodowej osób po 54 roku życia oraz deficyt systemu ubezpieczeń większy niż deficyt sektora finansów publicznych.

REKLAMA

Przyjęcie proponowanych rozwiązań oznacza, że kobieta, która rozpoczęła pracę w wieku 19 lat i przepracowała 35 lat, mogłaby przejść na emeryturę już w wieku 54 lat, mając przed sobą średnio 27 lat życia, a w przyszłości jeszcze więcej. Tak długi okres przewidywanej wypłaty emerytur grozi sytuacją, w której część ubezpieczonych, szczególnie kobiet, nie wypracuje emerytury minimalnej, choć będzie miała do niej prawo. W konsekwencji podatnicy będą musieli dofinansować emerytury, co pogłębi wielkość długu publicznego.

Polecamy: Kodeks pracy Wieszjak.pl

REKLAMA

Co więcej, jest to propozycja skierowana nie tylko do ubezpieczonych urodzonych po 1948 r., ale także do tych urodzonych przed 1 stycznia 1949 r. Tak więc autorzy projektu proponują kontynuację wypłaty świadczeń na tzw. starych zasadach, tj. bez powiązania wysokości przyszłej emerytury z wysokością zgromadzonego w ZUS kapitału. To spowoduje zwiększenie wydatków z budżetu państwa.

Uważamy, że proponowane zmiany są odejściem od celów reformy emerytalnej i że w obowiązującym systemie nie ma miejsca na wcześniejsze emerytury. Jest to system, który dzięki ograniczeniu przywilejów emerytalnych, uwzględnia aktualne oraz przyszłe warunki demograficzne i gospodarcze. Warto przy tym podkreślić, że od siedmiu lat w Polsce następuje ubytek rzeczywisty ludności. Wskutek niskiego przyrostu naturalnego oraz ujemnego salda migracji zagranicznych, liczba aktywnych zawodowo Polaków systematycznie się zmniejsza.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy też pamiętać, że osoby, które zaczynają pobierać emeryturę, mają mniejszą motywację do pracy. Wczesne przechodzenie na emeryturę oznacza również zmniejszenie liczby pracujących, wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego i mniejsze wpływy z podatków i składek na ubezpieczenie społeczne. Grozi to też zwiększeniem skali nielegalnego zatrudnienia.

Polecamy: Zatrudnienie.wieszjak.pl

Zdaniem PKPP Lewiatan nie możemy dopuszczać możliwości kończenia aktywności zawodowej tak wcześnie i umożliwić pobieranie emerytury przez ponad 20 lat. W przeciwnym razie grozi nam podwyższenie składki emerytalnej. Trudno sobie jednak wyobrazić akceptację społeczną takiej propozycji, skoro już obecnie oddajemy na nią 1/5 wynagrodzenia. A to oznacza, że minimalny wiek emerytalny, zarówno kobiet jak i mężczyzn, za 20 lat powinien zbliżyć się do 70 lat, a nie skracać do 54.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

REKLAMA

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA