REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Greckie problemy zamieciono pod dywan

Jan Mazurek
Jan Mazurek
www.moneymarket.pl

REKLAMA

REKLAMA

Inwestorzy jedynie na krótko uwierzyli, że gotowość wpompowania w chore systemy ekonomiczne podupadających krajów Strefy Euro kwoty 750 miliardów euro zapobiegnie katastrofie.

Optymizmu starczyło na krótko, bowiem rozdawanie pieniędzy nigdy nie rozwiązuje problemu. Schorowane systemy socjalne będą dalej funkcjonować, a wzburzony lud powrócił do domów, lecz na jak długo?. Politycy „zamietli pod dywan” i mają teraz chwilę spokoju, a nawet mogą liczyć na reelekcję. Mówi się dużo o oszczędnościach, jednak jest druga strona medalu – ich wdrożenie spowolni wzrost gospodarczy. Gospodarka Eurolandu dopiero co rusza do przodu, wzrost PKB za I kwartał wyniósł zaledwie 0,2 proc. w porównaniu z IV kwartałem 2009 r.

REKLAMA

Nie dało się nabrać na takie posunięcie złoto. W ubiegłym tygodniu jego cena pobiła grudniowy rekord i zbliżyła się do poziomu 1250 dolarów za uncję.

REKLAMA

Jednak niektóre wskaźniki makroekonomiczne płynące z krajów Unii Europejskiej brzmią optymistycznie. W Wielkiej Brytanii produkcja przemysłowa wzrosła w marcu o 2 proc. Warto dodać, że produkcja przemysłowa Eurolandu wzrosła w tym samym miesiącu o 1,3 proc.

Marcowy bilans handlu zagranicznego Stanów Zjednoczonych wykazał deficyt na poziomie 40 mld dolarów. Kwietniowe ceny eksportu wzrosły tam o 1,2 proc. m/m, a importu o 0,9 proc. Nie wiele spadła ilość wniosków o zasiłek dla bezrobotnych - jak podał Departament Pracy USA, w ubiegłym tygodniu złożono ich 444 tys.

Kwietniowa sprzedaż detaliczna wzrosła o 0,4 proc. m/m natomiast produkcja przemysłowa o 0,8 proc. Na koniec ubiegłego tygodnia Uniwersytet Michigan opublikował wskaźnik nastrojów, którego wartość wyniosła 73,3 pkt i nieznacznie wzrosła w stosunku do kwietnia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wg szacunków GUS, w 2009 roku PKB w Polsce osiągnął wartość 1,34 bln zł, natomiast inflacja w kwietniu wyniosła 2,4 proc. Podaż pieniądza M3 była o 6 proc. wyższa niż rok wcześniej.

REKLAMA

Bieżący tydzień przynosi nam sporo istotnych wieści zza Oceanu. Będą one dotyczyć m.in. ilości rozpoczętych budów i wydanych pozwoleń na pracę w Stanach Zjednoczonych. Opublikowane będą regionalne indeksy NY Empire State Index oraz Fed z Filadelfii. Indeks wskaźników wyprzedzających poda Conference Board.

Eurostat opublikuje dane o inflacji w Strefie Euro, natomiast firma Markit zapozna nas ze wstępnymi odczytami wskaźników aktywności PMI w przemyśle i usługach Eurolandu. Spodziewamy się również danych o bilansie handlu zagranicznego Eurolandu oraz inflacji. Instytut ZEW z Mannheim opublikuje ostatnią wartość indeksu nastrojów wśród niemieckich specjalistów z dziedziny finansów. 

Zobacz też serwis: Inwestycje

W naszym kraju zostaną podane informacje o saldzie rachunku bieżącego, wynagrodzeniach, zatrudnieniu, produkcji przemysłowej, inflacji bazowej oraz koniunkturze gospodarczej w maju.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zespół marketingu w organizacji czy outsourcing usług – które rozwiązanie jest lepsze?

Lepiej inwestować w wewnętrzny zespół marketingowy czy może bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest outsourcing usług marketingowych? Marketing odgrywa kluczową rolę w sukcesie każdej organizacji. W dobie cyfryzacji i rosnącej konkurencji firmy muszą stale dbać o swoją obecność na rynku, budować markę oraz skutecznie docierać do klientów.

Rekompensata dla rolnika za brak zapłaty za sprzedane produkty rolne. Wnioski tylko do 31 marca 2025 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomina, że od 1 lutego do 31 marca 2025 r. producent rolny lub grupa może złożyć do oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) wniosek o przyznanie rekompensaty z tytułu nieotrzymania zapłaty za sprzedane produkty rolne od podmiotu prowadzącego skup, przechowywanie, obróbkę lub przetwórstwo produktów rolnych, który stał się niewypłacalny w 2023 lub 2024 r. - w rozumieniu ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa (FOR).

Zintegrowane raportowanie ESG zaczyna już być standardem. Czy w Polsce też?

96% czołowych firm na świecie raportuje zrównoważony rozwój, a 82% włącza dane ESG do raportów rocznych. W Polsce 89% dużych firm publikuje takie raporty, ale tylko 22% działa zgodnie ze standardami ESRS, co stanowi wyzwanie dla konkurencyjności na rynku UE.

Czy polskie firmy są gotowe na ESG?

Współczesny świat biznesu zakręcił się wokół kwestii związanych z ESG. Ta koncepcja, będąca wskaźnikiem zrównoważonego rozwoju, wpływa nie tylko na wielkie korporacje, ale coraz częściej obejmuje także małe i średnie przedsiębiorstwa. W dobie rosnących wymagań związanych ze zrównoważonością społeczną i środowiskową, ESG jest nie tylko wyzwaniem, ale również szansą na budowanie przewagi konkurencyjnej.

REKLAMA

ESG u dostawców czyli jak krok po kroku wdrożyć raportowanie ESG [Mini poradnik]

Wdrażanie raportowania ESG (środowiskowego, społecznego i zarządczego) to niełatwe zadanie, zwłaszcza dla dostawców, w tym działających dla większych firm. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wystarczy powołać koordynatora i zebrać dane, to tak naprawdę proces ten wymaga zaangażowania całej organizacji. Jakie są pierwsze kroki do skutecznego raportowania ESG? Na co zwrócić szczególną uwagę?

ESG to zielona miara ryzyka, która potrzebuje strategii zmian [Rekomendacje]

Żeby utrzymać się na rynku, sprostać konkurencji, a nawet ją wyprzedzić, warto stosować się do zasad, które już obowiązują dużych graczy. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem będzie przygotowanie się, a więc stworzenie mapy działania – czyli strategii ESG – i wdrożenie jej w swojej firmie. Artykuł zawiera rekomendacje dla firm, które dopiero rozpoczynają podróż z ESG.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Jakie recenzje online liczą się bardziej niż te pozytywne?

Podejmując decyzje zakupowe online, klienci kierują się kilkoma ważnymi kryteriami, z których opinie odgrywają kluczową rolę. Oczekują przy tym, że recenzje będą nie tylko pozytywne, ale również aktualne. Potwierdzają to wyniki najnowszego badania TRUSTMATE.io, z którego wynika, że aż 73% Polaków zwraca uwagę na aktualność opinii. Zaledwie 1,18% respondentów nie uważa tego za istotne.

REKLAMA