reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Kolejne wsparcie dla mikroprzedsiębiorstw

Kolejne wsparcie dla mikroprzedsiębiorstw

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wprowadziło korzystne zmiany w warunkach uzyskania wsparcia na "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw" finansowane z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Złagodzone zostały przede wszystkim kryteria dotyczące liczby nowotworzonych miejsc pracy. Teraz, na powstanie jednego nowego miejsca pracy przedsiębiorca otrzyma 100 tys. zł. wsparcia.

W przypadku utworzenia co najmniej dwóch nowych miejsc pracy kwota pomocy wyniesie 200 tys. zł. Natomiast na uruchomienie co najmniej trzech nowych miejsc pracy przedsiębiorca otrzyma 300 tys. zł. Do tej pory uzyskanie maksymalnego limitu pomocy, wynoszącego 300 tys. zł. wymagało utworzenia i utrzymania przez 2 lata od dokonania przez Agencję płatności ostatecznej, co najmniej 5 miejsc pracy.

Rozporządzenie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 24 marca 2010 r. (Dz. U. Nr 55, poz. 335) stwarza też możliwości zastosowania korzystniejszych rozwiązań przez firmy, które złożyły wnioski o wsparcie na "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw" w 2009 roku. Dotyczy to jednak tylko tych beneficjentów, którzy nie zawarli jeszcze umów z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) o przyznanie pomocy z tego działania.

Muszą oni do dnia podpisania takich umów dokonać zmian w złożonym wniosku o wsparcie, które nie spowodują zwiększenia kwota pomocy wnioskowanej w 2009 r. Trzeba się też liczyć z tym, że zmiany we wniosku o przyznanie pomocy, mogą spowodować wydłużenie terminu jego rozpatrywania.

Na działanie "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw" przeznaczono w PROW 2007-2013 w sumie ponad miliard euro. Na udzielenie pomocy wnioskodawcom z tegorocznego naboru, który jest zaplanowany w II kwartale br., przewidziano ponad 307 mln euro.

W nowym Rozporządzeniu zrezygnowano z zasady ustalania kolejności przyznawania pomocy w drodze losowania przy użyciu systemu teleinformatycznego i zastąpiono ją systemem ustalania kolejności przysługiwania pomocy poprzez wprowadzenie kryteriów oceny jakości wniosku w systemie punktowym. Zasady rozpatrywania i przyznawania punktów złożonym wnioskom, będą preferowały projekty z biedniejszych regionów.

Brana będzie pod uwagę wysokość stopy bezrobocia i wartości wskaźnika podstawowego dochodu podatkowego gminy, w której oceniana operacja ma być realizowana.  Mikroprzedsiębiorca otrzyma dofinansowanie po zrealizowaniu zakresu rzeczowego operacji oraz utworzeniu nowych miejsc pracy.

Zakres przedsięwzięć, na które można otrzymać wsparcie jest bardzo szeroki. Obejmuje inwestycje związane z tworzeniem lub rozwojem mikroprzedsiębiorstw w takich sferach jak: usługi dla rolnictwa czy leśnictwa, usługi dla ludności, sprzedaż hurtową i detaliczną, rzemiosło i rękodzielnictwo, roboty i usługi budowlane, usługi instalacyjne, usługi turystyczne oraz związane ze sportem, rekreacją i wypoczynkiem, usługi komunalne, przetwórstwo produktów rolnych lub jadalnych produktów leśnych, magazynowanie lub przechowywanie towarów, wytwarzanie produktów energetycznych z biomasy, rachunkowość, doradztwo i usługi informatyczne.

Do mikroprzedsiębiorstw zalicza się firmy zatrudniające mniej niż 10 osób, przy obrotach lub sumie bilansowej aktywów nie przekraczającej rocznie równowartości 2 mln euro. 

ARiMR/IN

Polecamy: Mała firma Wieszjak.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Hanna Stachowiak

Wspólnik Zarządzający w Kancelarii Prawnej Skarbiec

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama