REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Msza żałobna w intencji ofiar katastrofy

REKLAMA

REKLAMA

W sobotę (17 kwietnia br.) na placu Piłsudskiego w Warszawie odbyły się państwowe uroczystości żałobne poświęcone pamięci wszystkich ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, którzy mieli wziąć udział w uroczystościach 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Uroczystości pożegnalne w stolicy na minutę przed południem rozpoczęły dźwięki syren i dzwonów kościelnych, a następnie o godz. 12.00 dwiema minutami ciszy uczczono pamięć tych, którzy zginęli tragicznie 10 kwietnia br. w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Dziesiątki tysięcy Polaków, którzy zgromadzili się na placu Piłsudskiego wysłuchało w zadumie i skupieniu utworu „Śpij kolego”. Chwilę później nastąpiło uroczyste odczytanie nazwisk wszystkich 96 ofiar katastrofy.

REKLAMA

REKLAMA

Po odegraniu hymnu państwowego, głos zabrali kolejno marszałek Sejmu, pełniący obowiązki prezydenta RP; szef gabinetu prezydenta; córka Andrzeja Sariusz-Skąpskiego, prezesa Federacji Rodzin Katyńskich, który również tragicznie zginął w sobotniej katastrofie - i na zakończenie premier.

Po ostatnim przemówieniu oddano trzy uroczyste salwy dla uczczenia tragicznie zmarłych w katastrofie lotniczej. Marsz żałobny odegrany przez orkiestrę wojskową zakończył państwowy charakter uroczystości na pl. Piłsudskiego.

Po tej części uroczystości żałobnych w Warszawie została odprawiona msza święta, poświęcona pamięci wszystkich 96 ofiar katastrofy. Mszy św. na pl. Piłsudskiego przewodniczył Episkopat Polski, a homilię odczytał abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce. Modlitwę za tragicznie zmarłych odmówili także przedstawiciele Kościołów prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego.

REKLAMA

Na miejscu uroczystości pożegnalnych były wystawione zdjęcia wszystkich osób, którzy tragicznie zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem, w tym fotografa pary prezydenckiej, wiceministrów, przedstawicieli różnych instytucji państwowych, posłów, senatorów, wojskowych, duchownych, przedstawicieli Rodzin Katyńskich, funkcjonariuszy BOR, osób towarzyszących i członków załogi samolotu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W centralnych uroczystościach pożegnalnych wzięły udział rodziny ofiar oraz najwyżsi przedstawiciele życia publicznego i władz państwowych, wojska, organizacji społecznych, świata kultury, duchowieństwa. Na placu Piłsudskiego uczestniczyła również reprezentacja korpusu dyplomatycznego oraz szef Parlamentu Europejskiego.

Dla uczestników uroczystości z dalszych sektorów na placu i z terenu Ogrodu Saskiego były wystawione telebimy.

Państwowe uroczystości żałobne w Warszawie zakończyły się po godz. 15.00 uroczystą pieśnią „Boże coś Polskę…”, w wykonaniu chóru Teatru Wielkiego.

Wcześniej o godzinie 8.56 cała Polska uczciła dwiema minutami ciszy pamięć ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. W całym kraju zawyły syreny alarmowe, a w kościołach zabiły dzwony na znak żałoby narodowej i solidarności z rodzinami oraz bliskimi ofiar.

MSWiA/IN

Polecamy: Kodeksy.wieszjak.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA