Jest projekt Planu Rozdziału Uprawnień do emisji CO2
REKLAMA
REKLAMA
- Udało nam się osiągnąć znaczne przyspieszenie prac nad planem, czego efektem jest przyjęcie go przez Radę Ministrów. W nowym KPRU odblokowaliśmy pulę około 13 mln uprawnień, dzięki czemu mogą na tym skorzystać np. biogazownie. To wynik dobrej współpracy z Komisją Europejską. Naszym celem jest doprowadzenie jak najszybciej do wydania uprawnień na ten rok, a także działanie zgodnie z konstytucyjną zasadą pewności regulacji - podkreślił Andrzej Kraszewsk, minister środowiska.
REKLAMA
REKLAMA
Polska została zobowiązana do przedłożenia Komisji nowego KPRU na lata 2008-2012 po wyroku Trybunału Europejskiego, który unieważnił decyzję KE z marca 2007 roku i nakazał brać pod uwagę najnowsze dane emisyjne dostępne w momencie opracowywania Planu.
Sposób rozdziału uprawnień do emisji dla poszczególnych instalacji jest tożsamy z metodyką zastosowaną w rozporządzeniu Rady Ministrów z 1 lipca 2008 r. w sprawie przyjęcia Krajowego Planu Rozdziału Uprawnień do emisji dwutlenku węgla na lata 2008 – 2012 dla wspólnotowego systemu handlu uprawnieniami do emisji (Dz. U. 2008 nr. 202 poz. 1248).
Wielkość przydziału uprawnień do emisji dla poszczególnych instalacji jest w zasadzie równa wielkości określonej w obowiązującym rozporządzeniu, a różnice odzwierciedlają dodatkowe uprawnienia przyznane z rezerwy w 2008 i 2009 roku, a także przypadki zamknięcia instalacji.
Propozycja zawiera dodatkowo możliwość uruchomienia ok. 13 mln ton uprawnień do emisji na lata 2008-2012 więcej niż było to możliwe w latach ubiegłych. Dodatkowa rezerwa będzie przeznaczona na rozliczanie projektów wspólnych wdrożeń - JI (Joint Implementation), zwłaszcza projektów budowy odnawialnych źródeł energii, w tym instalacji wykorzystania biogazu.
Jest to zgodne z celami polityki klimatycznej i energetycznej, a także będzie sprzyjać realizacji przepisów o eliminowaniu składowania bioodpadów.
Polecamy: Finanse i rozwój Wieszjak.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.