| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Lewiatan o podatku dochodowym od osób fizycznych

Lewiatan o podatku dochodowym od osób fizycznych

7 kwietnia 2010 roku Sejm zajmie się zmianami w Kodeksie pracy oraz Ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (druk nr 2584). W związku z z tym PKPP Lewiatan postuluje wprowadzenie w tych zmianach dwóch poprawek.

1. Przywrócenia pierwotnego wymiaru urlopu szkoleniowego – 10 dni.

W pierwotnym projekcie nowelizacji urlop szkoleniowy na opracowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego wynosił 10 dni. Naszym zdaniem jest to wystarczający wymiar. W obecnym systemie kształcenia studia są bowiem dzielone na: 3-letni licencjat i 2-letnie magisterium, w sumie więc pracownik ma prawo do 20 dni urlopu.

W obecnej propozycji pracownik miałby natomiast prawo do 42 dni (2x21 dni), co jest zbyt wygórowanym wymiarem! 21 dni to także za długi, biorąc pod uwagę, że inny pracownik musi przepracować cały rok, aby skorzystać z 20 dni urlopu wypoczynkowego.

2. Utrzymania swobody w ustalaniu warunków podnoszenia kwalifikacji, gdy z inicjatywą występuje pracownik i zwraca się jedynie o zgodę do pracodawcy.

„Pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe za zgodą pracodawcy może być udzielony urlop bezpłatny i zwolnienie z całości lub części dnia pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia w wymiarze ustalonym na zasadzie porozumienia między pracodawcą i pracownikiem.”

Lewiatan postuluje utrzymanie takiego rozwiązania. Pierwotny zapis był dużo bardziej rygorystyczny i nie pozwalał pracodawcy i pracownikowi indywidualnie ustalać warunków, na których pracownik będzie się dokształcał.

Nakładał na pracodawcę szereg obowiązków np. bezwzględny nakaz udzielania urlopu szkoleniowego i zwolnienia z pracy na zajęcia. W takiej sytuacji, gdy pracownik sam planuje podnosić swoje kwalifikacje i potrzebna jest mu jedynie zgoda pracodawcy (to częsty wymóg przy szkoleniach finansowanych ze środków UE), będzie skutkować to odmową ze strony pracodawców.

Przyjęcie proponowanych przez PKPP Lewiatan poprawek przyniesie korzyści zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Nie będzie także ograniczało swobody zainteresowanych stron w kształtowaniu warunków mających na celu ułatwianie podnoszenia kwalifikacji zawodowych, co jest jedną z naczelnych zasad prawa pracy.

PKPP Lewiatan/IN

Polecamy: Praca.wieszjak.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Alan Pajek

wiceprezes Ediko - firmy specjalizującej się w dostarczaniu rozwiązań oraz usług pozwalających usprawnić procesy związane z powstawaniem oraz zarządzaniem dokumentami i informacją w firmie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »