REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polscy Romowie w wyszehradzkiej grupie roboczej

REKLAMA

REKLAMA

Karol Gierliński i Stanisław Stankiewicz to przedstawiciele społeczności romskiej, którzy będą reprezentować Polskę w nowopowstałej grupie roboczej państw wyszehradzkich ds. Integracji Romów. Dołączą do reprezentującej już nasz kraj Elżbiety Radziszewskiej, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania.

Wyboru dokonali przedstawiciele mniejszości romskiej, którzy wchodzą w skład zespołu ds. Romskich Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych.
Posiedzenie prowadzili Tomasz Siemoniak Współprzewodniczący Komisji Wspólnej sekretarz stanu w ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Robert Bladycz przedstawiciel mniejszości romskiej w Komisji Wspólnej.

REKLAMA

Karol Gierliński aktywnie działa na rzecz poprawy sytuacji Romów w Polsce. Jest autorem pierwszego w Polsce podręcznika dla dzieci romskich w wieku wczesnoszkolnym.

REKLAMA

Stanisław Stankiewicz jest redaktorem naczelnym pisma „RROM PO DROM”. Gazeta porusza najważniejsze kwestie związane z życiem społeczności romskiej w Polsce. Jest też Prezesem Centralnej Rady Romów w Polsce oraz Prezydentem International Romani Union (Międzynarodowej Unii Romów).

Grupa Robocza Państw Wyszehradzkich ds. Integracji Romów (V4 Roma integration working group) została powołana jako forum przygotowujące projekt założeń „Środkowo-Europejskiej Strategii na rzecz Romów”. Zapisy tego projektu koncentrują się przede wszystkim na kwestiach związanych z wykorzystaniem funduszy europejskich oraz integracją Romów ze społeczeństwem. Zgodnie z założeniami, w pracach grupy roboczej biorą udział przedstawiciele społeczności romskiej z Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

Podczas posiedzenia Zespołu ds. Romskich zaprezentowano także dwa realizowane obecnie projekty na rzecz społeczności romskiej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jedną z inicjatyw, które mają wesprzeć Romów w poszukiwaniu pracy i utrzymaniu zatrudnienia, jest projekt Związku Romów Polskich pt. „Innowacyjni Romowie na rynku pracy”. Założeniem jest aktywowanie bezrobotnych Romów na rynku pracy poprzez pomoc ze strony asystenta zawodowo-społecznego. Takich asystentów jest 17 w całej Polsce i są to osoby pochodzenia romskiego, które po odpowiednim przeszkoleniu udzielają porad bezrobotnym Romom. Pierwsze efekty pracy asystentów są już widoczne - Romowie, którzy uzyskali ich wsparcie otrzymali prace lub zostali skierowani na staże zawodowe i szkolenia.

Podobny cel ma spełniać też m.in. projekt „Romska droga do pracy - program aktywizacji zawodowej Romów z Małopolski i Podkarpacia”, realizowany przez Uniwersytet Łódzki. W jego ramach 100 Romów z województwa małopolskiego i podkarpackiego jest zachęcanych do podejmowania pracy poprzez szkolenia motywacyjne, zawodowe czy indywidualne pośrednictwo pracy. Założenia projektu obejmują także staże zawodowe dla najaktywniejszych uczestników oraz funkcjonowanie Forum Integracji Społeczno-Zawodowej czyli grupy doradczej, wspierającej integrację Romów.

Wspominane projekty finansowane są ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Na realizację projektów na rzecz Romów przeznaczono w latach 2007-2013 ok. 22 mln euro. Dotychczas zgłoszono do realizacji ponad 20 projektów poświęconych integracji społeczności romskiej w Polsce.

Nowi członkowie do wyszehadzkiej grupy roboczej zostali wybrani 9 marca 2010 roku podczas IX posiedzenia zespołu do spraw Romskich Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

Zespół do spraw Romskich działa w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Pełni rolę konsultacyjną. Głównym zadaniem zespołu jest wypracowanie działań, które polepszą sytuację mniejszości romskiej w Polsce.

Pierwsze posiedzenie odbyło się w czerwcu 2008 roku. W składzie zespołu znajdują się przedstawiciele strony rządowej oraz 22 reprezentantów organizacji Romów w Polsce.

MSWiA/IN

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA