reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Polscy Romowie w wyszehradzkiej grupie roboczej

Polscy Romowie w wyszehradzkiej grupie roboczej

Karol Gierliński i Stanisław Stankiewicz to przedstawiciele społeczności romskiej, którzy będą reprezentować Polskę w nowopowstałej grupie roboczej państw wyszehradzkich ds. Integracji Romów. Dołączą do reprezentującej już nasz kraj Elżbiety Radziszewskiej, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania.


Wyboru dokonali przedstawiciele mniejszości romskiej, którzy wchodzą w skład zespołu ds. Romskich Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych.
Posiedzenie prowadzili Tomasz Siemoniak Współprzewodniczący Komisji Wspólnej sekretarz stanu w ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Robert Bladycz przedstawiciel mniejszości romskiej w Komisji Wspólnej.

Karol Gierliński aktywnie działa na rzecz poprawy sytuacji Romów w Polsce. Jest autorem pierwszego w Polsce podręcznika dla dzieci romskich w wieku wczesnoszkolnym.

Stanisław Stankiewicz jest redaktorem naczelnym pisma „RROM PO DROM”. Gazeta porusza najważniejsze kwestie związane z życiem społeczności romskiej w Polsce. Jest też Prezesem Centralnej Rady Romów w Polsce oraz Prezydentem International Romani Union (Międzynarodowej Unii Romów).

Grupa Robocza Państw Wyszehradzkich ds. Integracji Romów (V4 Roma integration working group) została powołana jako forum przygotowujące projekt założeń „Środkowo-Europejskiej Strategii na rzecz Romów”. Zapisy tego projektu koncentrują się przede wszystkim na kwestiach związanych z wykorzystaniem funduszy europejskich oraz integracją Romów ze społeczeństwem. Zgodnie z założeniami, w pracach grupy roboczej biorą udział przedstawiciele społeczności romskiej z Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

Podczas posiedzenia Zespołu ds. Romskich zaprezentowano także dwa realizowane obecnie projekty na rzecz społeczności romskiej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Jedną z inicjatyw, które mają wesprzeć Romów w poszukiwaniu pracy i utrzymaniu zatrudnienia, jest projekt Związku Romów Polskich pt. „Innowacyjni Romowie na rynku pracy”. Założeniem jest aktywowanie bezrobotnych Romów na rynku pracy poprzez pomoc ze strony asystenta zawodowo-społecznego. Takich asystentów jest 17 w całej Polsce i są to osoby pochodzenia romskiego, które po odpowiednim przeszkoleniu udzielają porad bezrobotnym Romom. Pierwsze efekty pracy asystentów są już widoczne - Romowie, którzy uzyskali ich wsparcie otrzymali prace lub zostali skierowani na staże zawodowe i szkolenia.

Podobny cel ma spełniać też m.in. projekt „Romska droga do pracy - program aktywizacji zawodowej Romów z Małopolski i Podkarpacia”, realizowany przez Uniwersytet Łódzki. W jego ramach 100 Romów z województwa małopolskiego i podkarpackiego jest zachęcanych do podejmowania pracy poprzez szkolenia motywacyjne, zawodowe czy indywidualne pośrednictwo pracy. Założenia projektu obejmują także staże zawodowe dla najaktywniejszych uczestników oraz funkcjonowanie Forum Integracji Społeczno-Zawodowej czyli grupy doradczej, wspierającej integrację Romów.

Wspominane projekty finansowane są ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Na realizację projektów na rzecz Romów przeznaczono w latach 2007-2013 ok. 22 mln euro. Dotychczas zgłoszono do realizacji ponad 20 projektów poświęconych integracji społeczności romskiej w Polsce.

Nowi członkowie do wyszehadzkiej grupy roboczej zostali wybrani 9 marca 2010 roku podczas IX posiedzenia zespołu do spraw Romskich Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

Zespół do spraw Romskich działa w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Pełni rolę konsultacyjną. Głównym zadaniem zespołu jest wypracowanie działań, które polepszą sytuację mniejszości romskiej w Polsce.

Pierwsze posiedzenie odbyło się w czerwcu 2008 roku. W składzie zespołu znajdują się przedstawiciele strony rządowej oraz 22 reprezentantów organizacji Romów w Polsce.

MSWiA/IN

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama