REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dotacje na e-biznes już przez Internet

Szymborska-Sutton Agata

REKLAMA

REKLAMA

Już w tym roku wnioski o dotacje na e-biznes będzie można składać przez Internet. Czy spowoduje to, że najbliższy, wiosenny nabór zakończy się już… pierwszego dnia? Wszystko wskazuje też na to, że planowane ponad 40-proc. ograniczenie wysokości dotacji – z dotychczasowych 850 tys. zł na 490 tys. zł – stanie się faktem.

Teoretycznie czarny scenariusz najbliższego naboru jest możliwy. Dotacje na e-biznes w ramach unijnego działania 8.1 cieszą się bowiem ogromnym zainteresowaniem przedsiębiorców. Tak dużym, że dotychczasowe nabory kończyły się już po kilku dniach (zamiast po planowanych pierwotnie kilkunastu), a przed urzędami odpowiedzialnymi za przyjmowanie wniosków tworzyły się gigantyczne kolejki.

REKLAMA

REKLAMA

Możliwość składania wniosków w formie elektronicznej, bez konieczności donoszenia do urzędu dokumentów w wersji papierowej (warunkiem jest posiadanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego)oznacza, że będzie można to robić przez 24 godziny na dobę, a nie tylko w godzinach pracy urzędów, jak było dotychczas. W efekcie wyjątkowo szybko może nastąpić przekroczenie budżetu środków przeznaczonych na dotacje - krytyczny moment następuje przy poziomie 130-150 proc. tegoż budżetu.

Przedsiębiorcy, którzy nie mają wyrobionego kwalifikowanego podpisu elektronicznego, będą także składać wnioski w wersji elektronicznej, ale w ciągu 7 dni muszą donieść wydrukowaną i podpisaną papierową wersję (datą złożenia wniosku będzie data zatwierdzenia elektronicznej aplikacji).

Pierwsza w tym roku runda aplikacyjna ma zostać ogłoszona pod koniec marca, co oznacza, że termin przyjmowania wniosków ruszy nie wcześniej, niż w kwietniu. PARP wstrzymuje się z ogłoszeniem terminu naboru do momentu, w którym nie wejdzie w życie rozporządzenie zmieniające zasady ubiegania się o dofinansowanie e-biznesu.

REKLAMA

Tym samym należy uznać, że kwestia niższej o ponad 40 proc. wysokości dotacji – zaplanowanej w tymże rozporządzeniu – jest już przesądzona. Do tej pory przedsiębiorcy starający się o dotację na innowacje mogli liczyć na kwotę stanowiącą 85 proc. wydatków kwalifikowanych (nie mniej niż 200 tys. zł, ale nie więcej niż milion). Tym samym na konto firmy wracało maksymalnie 850 tys. złotych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po wejściu rozporządzenia w życie limit wydatków kwalifikowanych zostałby zmniejszony z miliona do 700 tys. złotych, do tego zwrot wynosił już nie 85 proc., a 70 proc. kosztów kwalifikowanych. W efekcie przedsiębiorcy otrzymaliby maksymalnie 490 tys. zł dotacji. Faworyzowane byłyby jednak osoby, które nie ukończyły 27 lat. W ich przypadku zwrot obejmowałby 80 proc. kosztów kwalifikowanych, czyli 560 tys. złotych.

Zobacz także: Finanse i rozwój Wieszjak.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

REKLAMA

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

REKLAMA