REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uwaga, ważna zmiana. Od 2025 obowiązuje nowa Polska Klasyfikacja Działalności: PKD 2025

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Od 2025 nowa PKD - Polska Klasyfikacja Działalności, jak się przygotować
Od 2025 nowa PKD - Polska Klasyfikacja Działalności, jak się przygotować
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od stycznia 2025 roku przedsiębiorców w Polsce czeka ważna zmiana. W życie wchodzi nowa Polska Klasyfikacja Działalności (PKD 2025). Dostosowanie działalności firm do nowych kodów będzie kluczowe nie tylko dla zgodności z przepisami, ale także dla lepszego dopasowania biznesu do aktualnych realiów gospodarczych.

PKD 2025 zastąpi dotychczas obowiązującą wersję PKD 2007, odzwierciedlając zmiany w Statystycznej Klasyfikacji Działalności Gospodarczych w Unii Europejskiej (Statistical Classification of Economic Activities in the European Community NACE).
– Wprowadzenie nowej klasyfikacji to odpowiedź na rozwój m.in. takich obszarów, jak gospodarka cyfrowa, cyrkulacyjna czy bio-gospodarka oraz na rosnącą rolę nowych technologii co umożliwia dostosowanie do aktualnych realiów rynkowych oraz społecznych – podkreśla Beata Tęgowska, ekspertka ds. księgowości i płac w Systim.pl

REKLAMA

Nowa klasyfikacja działalności: czym PKD 2025 różni się od zmienianej klasyfikacji?

PKD 2025 wprowadza szereg nowych podklas, które odpowiadają na współczesne potrzeby rynku. Działalności, takie jak "Działalność brokerów i agentów energii elektrycznej" (35.40.Z) czy "Pośrednictwo w zakresie działalności wspomagającej prowadzenie działalności gospodarczej" (82.40.Z), zostały szczegółowo opisane, co ułatwia przedsiębiorcom ich identyfikację.

Zmiany obejmują również:

  • podziały dotychczasowych podklas na bardziej precyzyjne kategorie,
  • wprowadzenie nowych kategorii dla działalności powstałych w wyniku postępu technologicznego,
  • aktualizację i przeniesienie niektórych podklas do innych grup. 

– To ważny krok w harmonizacji danych statystycznych w Unii Europejskiej i dostosowaniu krajowego systemu rejestracji działalności gospodarczej do współczesnych realiów. Firmy, które odpowiednio wcześnie dostosują swoje wpisy, unikną problemów w przyszłości –podkreśla ekspertka w Systim.pl.

Okres przejściowy w PKD: do kiedy można stosować PKD 2007

REKLAMA

Okres przejściowy dla przedsiębiorców potrwa do końca 2026 roku. W tym czasie możliwe będzie stosowanie zarówno kodów PKD 2007, jak i PKD 2025. Od 1 stycznia 2027 roku nastąpi automatyczne przeklasyfikowanie działalności w rejestrach takich jak CEIDG, REGON czy KRS.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednak, jak oceniają eksperci automatyczne przypisanie kodów, szczególnie dla działalności, które wcześniej były opisywane ogólnikowo, może skutkować błędami. Na przykład działalności przechodzące z jednej kategorii na kilka nowych mogą zostać zaklasyfikowane niezgodnie z rzeczywistością. 
– Samodzielne zgłoszenie zmian do rejestrów w okresie przejściowym to kluczowy krok, zwłaszcza dla firm, które funkcjonują w złożonych branżach. Automatyczne przeklasyfikowanie, choć wygodne, może prowadzić do nieporozumień i dodatkowych kosztów administracyjnych – przestrzega Beata Tęgowska.

Polecamy: Komplet podatki 2025

PKD 2025: co daje nowa klasyfikacja

Zmiana PKD to nie tylko wyzwanie, ale i szansa. – Wprowadzenie nowych podklas daje przedsiębiorcom możliwość dokładniejszego opisu działalności, co może mieć istotne znaczenie w procesach uzyskiwania wsparcia publicznego czy w kontaktach z kontrahentami – ocenia ekspertka Systim. – Firmy, które wykorzystają okres przejściowy na dostosowanie się do nowych kodów, będą bardziej konkurencyjne na rynku – podkreśla.
W opinii Beaty Tęgowskiej, PKD 2025 to krok w stronę nowoczesności, ale jego wprowadzenie wymaga zaangażowania firm. – Przedsiębiorcy powinni więc przede wszystkim dokładnie przeanalizować zmiany w PKD 2025, porównać je z dotychczasowymi kodami i zgłosić zmiany działalności do CEIDG, KRS lub REGON w okresie przejściowym.
– Warto by skorzystali także ze wsparcia, np. z kluczy powiązań i interpretacyjnych opracowanych przez GUS, aby upewnić się, że nowy kod dokładnie odzwierciedla specyfikę ich działalności – rekomenduje ekspertka.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy polska infrastruktura energetyczna jest przygotowana na nagłe skoki zapotrzebowania lub sytuacje kryzysowe, jak ekstremalne warunki pogodowe czy awarie? [WYWIAD]

Czy w związku z blackoutem w Hiszpanii, mamy się czego obawiać? Czy polska infrastruktura energetyczna jest przygotowana na nagłe skoki zapotrzebowania lub sytuacje kryzysowe, jak ekstremalne warunki pogodowe czy awarie? Na te i inne pytania odpowiedział redakcji Infor.pl ekspert od technologii energetycznych (w tym OZE) z firmy Hynfra, partnera spółki Hydro Sanok Aleksander Naumann.

Spokój przed burzą? Polskie firmy jeszcze trzymają kurs, ale niepewność rośnie

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce wciąż utrzymują stabilne nastroje – wyniki najnowszego badania pokazują niewielkie zmiany w inwestycjach i sprzedaży. Jednak eksperci ostrzegają: wojna celna zapoczątkowana przez Donalda Trumpa może wkrótce zachwiać fundamentami tej kruchej równowagi. Czy nadchodzi czas turbulencji dla polskiego biznesu?

Blackout w Polsce realnym zagrożeniem. „Codziennie rano będziemy sprawdzać, kiedy mamy prąd”

Czy w Polsce, podobnie jak dziś w Hiszpanii i Portugalii, może nastąpić blackout? W obliczu niedoborów mocy w systemie elektroenergetycznym, Polska stoi przed realnym zagrożeniem wielogodzinnych przerw w dostawach prądu. Jakub Wiech, ekspert ds. energetyki i autor podcastu Elektryfikacja, ostrzega, że problemy mogą wystąpić przez nawet 2000 godzin w ciągu roku, co oznacza ryzyko ograniczeń dla firm i gospodarstw domowych.​

Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"

REKLAMA

PIBP: Nakaz zatrudniania minimum czterech osób na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy jako jeden z głównych warunków do otrzymania zezwolenia na prowadzenie działalności w usługach funeralnych

PIBP: Nakaz zatrudniania minimum czterech osób na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy jako jeden z głównych warunków do otrzymania zezwolenia na prowadzenie działalności w usługach funeralnych. Jak powinno wyglądać zatrudnienie w firmach z branży pogrzebowej? Co z nowelizacją Prawa Pogrzebowego?

Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

REKLAMA

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

REKLAMA