REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym jest ESG? Oszczędności firmy i korzyść dla środowiska w jednym

ESG (Environmental, Social and Governance)
ESG (Environmental, Social and Governance)
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

ESG (Environmental, Social and Governance) to jeden z obszarów pozafinansowej oceny przedsiębiorstw, w skład której wchodzi ocena kwestia emisji gazów cieplarnianych i redukcji zużycia energii. Wiele firm podejmuje w tym kierunku tylko pozorne działania (tzw. greenwashing). UOKiK zidentyfikował greenwashing w kilku dużych przedsiębiorstwach.

Biznes to nie tylko część środowiska finansowego. Czym jest raportowanie niefinansowe?

REKLAMA

ESG ma określać oddziaływanie biznesu na środowisko, społeczeństwo i ład korporacyjny. Podejmowanie działań w tym zakresie wzbudziło ogromne zainteresowanie wśród wielu firm, ponieważ może dawać przewagę konkurencyjną i budować wizerunek przedsiębiorstwa jako świadomego, odpowiedzialnego środowiskowo i społecznie. Warto wiedzieć, że raportowanie niefinansowe jest dziś obowiązkowe dla dużych firm, zatrudniających ponad 500 pracowników i spełniający jeden z warunków: 85 mln zł sumy aktywów bilansu na koniec roku obrotowego lub 170 mln zł przychodów netto ze sprzedaży za dany rok obrotowy. Już za trzy lata obowiązek ten obejmie kolejną grupę firm – zatrudniających powyżej 250 osób, z 20 mln euro sumy aktywów bądź 40 mln euro przychodów ze sprzedaży netto.

REKLAMA

Niektórzy przedsiębiorcy obawiają się jednak, że wdrożenie faktycznych zmian może wiązać się z dużymi kosztami lub barierą technologiczną, a tym samym negatywnie wpłynąć na wyniki finansowe. Jednak nic bardziej mylnego. Dobrym rozwiązaniem na aktywną politykę ESG w obszarze środowiskowym jest opracowanie strategii zeroemisyjnej i jej wdrożenie, opracowanie strategii faktycznej redukcji zużycia energii i emisji. Pozwoli to nie tylko realnie obniżyć emisję gazów cieplarnianych do atmosfery, bez ryzyka podejmowania działań ocenianych jako greenwashing, lecz także niemal od razu korzystać z mniejszych kosztów wynikających z redukcji zużycia energii. Jej wdrożenie zazwyczaj obejmuje modernizację procesów technologicznych i wytwarzania energii lub przejście na zielone źródła.

Jak wygląda strategia zeroemisyjna? 

Opracowanie zawiera przede wszystkim rekomendacje technicznych działań redukujących emisje. Proponowane są w nim m.in. inwestycje pomagające ograniczyć emisję, w tym modernizacje źródeł zasilania obejmujące odnawialne lub niskoemisyjne źródła energii. Strategia jest opracowywana przez specjalistów, jednak zawsze w ścisłej współpracy z przedsiębiorstwem. Uwzględniane są w niej bowiem plany rozwoju sprzedaży bądź produkcji. 

Proste działania również dają efekt  

REKLAMA

W wielu przypadkach nawet firmy o dużej skali działalności nie wdrożyły jeszcze stosunkowo prostych zmian, jak na przykład modernizacja oświetlenia czy usunięcie nieszczelności w instalacjach sprężonego powietrza. Znaczne redukcje emisji przynoszą odzyski ciepła z procesów – m.in. zagospodarowanie strumieni energii o zbyt niskiej temperaturze tak, aby ponownie użyć je w procesach. Zawsze warto również przeanalizować możliwości w obszarze modernizacji źródeł zasilania, w tym możliwości zmiany paliw.

– (…) dalsze kroki służące zastosowaniu źródeł odnawialnych, przejściu na mniej emisyjne paliwa, a także zwiększeniu elastyczności w obszarze produkcji energii elektrycznej – tłumaczy Piotr Danielski, wiceprezes firmy DB Energy. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Synergia wielu rozwiązań dla ekologicznych oszczędności 

Dobrym pomysłem dla firm jest łączenie w jednej modernizacji kilku typowych rozwiązań, celem zwiększenia efektu energetycznego. Same odzyski ciepła mogą mieć zbyt niskie parametry do wykorzystania w procesie. Warto wówczas skorzystać z pomp ciepła. W tym przypadku, w zależności od potrzeb, z niskotemperaturowych pomp można uzyskać parę nawet do 80 stopni, a z wysokotemperaturowych (przy tych samych parametrach zasilania) – parę o temperaturze 180 stopni i ciśnieniu 8 barów.

–  (…) bardzo duże odzyski ciepła z pompami wysokotemperaturowymi. Dzięki temu możliwe jest odzyskanie ciepła służącego do produkcji pary w ilości około 40 ton/h. Wykorzystanie pomp ciepła powoduje, że jesteśmy w stanie wyłączyć źródła energii zasilane gazem. To bardzo istotne ze względu na emisję gazów cieplarnianych. Można wówczas wykorzystać źródła odnawialne, aby energia służąca do zasilania była zeroemisyjna – komentuje Danielski.

Strategia zeroemisyjna to krok w stronę przewagi konkurencyjnej

W poszukiwaniu sposobów na wdrożenie ESG do firmy warto sięgnąć po opracowanie strategii zeroemisyjnej, zawierającej działania faktycznej redukcji zużycia energii i emisji, udokumentowane w formie audytu, z wyliczeniami zgodnymi z obowiązującymi wytycznymi. Ta, przygotowana na podstawie opomiarowanych danych przedsiębiorstwa przez profesjonalistów, a następnie konsekwentnie wdrażana, może faktycznie przyczyniać się do wzrostu przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstwa, przynieść znaczące oszczędności i pozwolić wejść na drogę do neutralności klimatycznej. Dopiero takie działania możemy bezpiecznie komunikować klientom, bez narażenia się na wysokie kary ze strony UOKiK i utratę reputacji.

Źródło: DB Energy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • cxsdsd
    2023-02-14 22:50:19
    koszmarem. elementem aparatu terroru kartelu korporacyjnego rządowowego realizującego założenia tzw prywatno publicznego partnerstwa.
    0
QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

REKLAMA

Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

Duży wzrost cyberataków na świecie!

Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

REKLAMA