REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym jest ESG? Oszczędności firmy i korzyść dla środowiska w jednym

ESG (Environmental, Social and Governance)
ESG (Environmental, Social and Governance)
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

ESG (Environmental, Social and Governance) to jeden z obszarów pozafinansowej oceny przedsiębiorstw, w skład której wchodzi ocena kwestia emisji gazów cieplarnianych i redukcji zużycia energii. Wiele firm podejmuje w tym kierunku tylko pozorne działania (tzw. greenwashing). UOKiK zidentyfikował greenwashing w kilku dużych przedsiębiorstwach.

Biznes to nie tylko część środowiska finansowego. Czym jest raportowanie niefinansowe?

REKLAMA

ESG ma określać oddziaływanie biznesu na środowisko, społeczeństwo i ład korporacyjny. Podejmowanie działań w tym zakresie wzbudziło ogromne zainteresowanie wśród wielu firm, ponieważ może dawać przewagę konkurencyjną i budować wizerunek przedsiębiorstwa jako świadomego, odpowiedzialnego środowiskowo i społecznie. Warto wiedzieć, że raportowanie niefinansowe jest dziś obowiązkowe dla dużych firm, zatrudniających ponad 500 pracowników i spełniający jeden z warunków: 85 mln zł sumy aktywów bilansu na koniec roku obrotowego lub 170 mln zł przychodów netto ze sprzedaży za dany rok obrotowy. Już za trzy lata obowiązek ten obejmie kolejną grupę firm – zatrudniających powyżej 250 osób, z 20 mln euro sumy aktywów bądź 40 mln euro przychodów ze sprzedaży netto.

REKLAMA

Niektórzy przedsiębiorcy obawiają się jednak, że wdrożenie faktycznych zmian może wiązać się z dużymi kosztami lub barierą technologiczną, a tym samym negatywnie wpłynąć na wyniki finansowe. Jednak nic bardziej mylnego. Dobrym rozwiązaniem na aktywną politykę ESG w obszarze środowiskowym jest opracowanie strategii zeroemisyjnej i jej wdrożenie, opracowanie strategii faktycznej redukcji zużycia energii i emisji. Pozwoli to nie tylko realnie obniżyć emisję gazów cieplarnianych do atmosfery, bez ryzyka podejmowania działań ocenianych jako greenwashing, lecz także niemal od razu korzystać z mniejszych kosztów wynikających z redukcji zużycia energii. Jej wdrożenie zazwyczaj obejmuje modernizację procesów technologicznych i wytwarzania energii lub przejście na zielone źródła.

Jak wygląda strategia zeroemisyjna? 

Opracowanie zawiera przede wszystkim rekomendacje technicznych działań redukujących emisje. Proponowane są w nim m.in. inwestycje pomagające ograniczyć emisję, w tym modernizacje źródeł zasilania obejmujące odnawialne lub niskoemisyjne źródła energii. Strategia jest opracowywana przez specjalistów, jednak zawsze w ścisłej współpracy z przedsiębiorstwem. Uwzględniane są w niej bowiem plany rozwoju sprzedaży bądź produkcji. 

Proste działania również dają efekt  

REKLAMA

W wielu przypadkach nawet firmy o dużej skali działalności nie wdrożyły jeszcze stosunkowo prostych zmian, jak na przykład modernizacja oświetlenia czy usunięcie nieszczelności w instalacjach sprężonego powietrza. Znaczne redukcje emisji przynoszą odzyski ciepła z procesów – m.in. zagospodarowanie strumieni energii o zbyt niskiej temperaturze tak, aby ponownie użyć je w procesach. Zawsze warto również przeanalizować możliwości w obszarze modernizacji źródeł zasilania, w tym możliwości zmiany paliw.

– (…) dalsze kroki służące zastosowaniu źródeł odnawialnych, przejściu na mniej emisyjne paliwa, a także zwiększeniu elastyczności w obszarze produkcji energii elektrycznej – tłumaczy Piotr Danielski, wiceprezes firmy DB Energy. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Synergia wielu rozwiązań dla ekologicznych oszczędności 

Dobrym pomysłem dla firm jest łączenie w jednej modernizacji kilku typowych rozwiązań, celem zwiększenia efektu energetycznego. Same odzyski ciepła mogą mieć zbyt niskie parametry do wykorzystania w procesie. Warto wówczas skorzystać z pomp ciepła. W tym przypadku, w zależności od potrzeb, z niskotemperaturowych pomp można uzyskać parę nawet do 80 stopni, a z wysokotemperaturowych (przy tych samych parametrach zasilania) – parę o temperaturze 180 stopni i ciśnieniu 8 barów.

–  (…) bardzo duże odzyski ciepła z pompami wysokotemperaturowymi. Dzięki temu możliwe jest odzyskanie ciepła służącego do produkcji pary w ilości około 40 ton/h. Wykorzystanie pomp ciepła powoduje, że jesteśmy w stanie wyłączyć źródła energii zasilane gazem. To bardzo istotne ze względu na emisję gazów cieplarnianych. Można wówczas wykorzystać źródła odnawialne, aby energia służąca do zasilania była zeroemisyjna – komentuje Danielski.

Strategia zeroemisyjna to krok w stronę przewagi konkurencyjnej

W poszukiwaniu sposobów na wdrożenie ESG do firmy warto sięgnąć po opracowanie strategii zeroemisyjnej, zawierającej działania faktycznej redukcji zużycia energii i emisji, udokumentowane w formie audytu, z wyliczeniami zgodnymi z obowiązującymi wytycznymi. Ta, przygotowana na podstawie opomiarowanych danych przedsiębiorstwa przez profesjonalistów, a następnie konsekwentnie wdrażana, może faktycznie przyczyniać się do wzrostu przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstwa, przynieść znaczące oszczędności i pozwolić wejść na drogę do neutralności klimatycznej. Dopiero takie działania możemy bezpiecznie komunikować klientom, bez narażenia się na wysokie kary ze strony UOKiK i utratę reputacji.

Źródło: DB Energy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

REKLAMA