REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PaaS i IaaS - raport o stanie bezpieczeństwa w dobie cyberprzestępczości

bezpieczeństwo sieci cyberprzestępczość
bezpieczeństwo sieci cyberprzestępczość

REKLAMA

REKLAMA

Rośnie zainteresowanie korzystaniem z platformy jako usługi (PaaS) i infrastruktury jako usługi (IaaS) do tworzenia aplikacji. Jak pokazuje najnowszy raport opracowany przez Vectra AI, korzyści wynikające z chmury należy zrównoważyć z zagrożeniami bezpieczeństwa, płynącymi z coraz bardziej złożonych, ewoluujących wdrożeń — zwłaszcza w usługach chmury publicznej, takich jak Amazon Web Services (AWS).

Badanie miało na celu wykazać, w jaki sposób organizacje radzą sobie z bezpieczeństwem wdrożeń w AWS. 70% badanych firm stanowiły duże organizacje zatrudniające ponad 1000 pracowników. Wszystkie doświadczyły incydentu związanego z bezpieczeństwem w swoim środowisku chmury – powiedział Chrstian Putz, Country Manager w Vectra AI.

REKLAMA

Główne wnioski:

•             Firmy intensywnie inwestują w operacje związane z bezpieczeństwem. Ponad połowa badanych firm zatrudniała dwucyfrową liczbę pracowników w centrach operacji bezpieczeństwa (SOC). Wzrost liczby pracowników potwierdzają również inne źródła danych i wskazują na ciągły wzrost wynagrodzeń analityków bezpieczeństwa, na których obecnie jest duże zapotrzebowanie.

•             Zarówno pracownicy ds. bezpieczeństwa, jak i DevOps starają się być proaktywni i prewencyjni w swoich rolach.

REKLAMA

•             Ryzyko rośnie wykładniczo, ponieważ coraz więcej osób uzyskuje dostęp do środowiska AWS. Oczekuje się, że wyzwania związane z bezpieczną konfiguracją chmury nadal będą rosnąć w najbliższej przyszłości ze względu na rozmiar, skalę i ciągłość zmian.

•             Organizacje poszukują większej kontroli nad usługami AWS. Jeśli nie ma rozwiązania do monitorowania konkretnej usługi, zespoły ds. bezpieczeństwa nie mają możliwości sprawdzenia, czy usługa nie jest wykorzystywana przez hakerów, co ujawnia ogromny ślepy punkt.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

•             Bezpieczna i niezawodna konfiguracja chmury jest obecnie prawie niemożliwa. Prawie jedna trzecia ankietowanych organizacji nie posiada procedur formalnego potwierdzenia przed przejściem na produkcję, a 64% z nich wdraża nowe usługi co tydzień lub częściej.

•             Potrzebne jest rozwiązanie, które zapewni kompleksowe bezpieczeństwo w różnych obszarach. Specjaliści ds. bezpieczeństwa chcą automatyzacji działań w celu zwiększenia skuteczności.

Specjaliści narzekają na brak narzędzi

36% osób biorących udział w badaniu to osoby pełniące role związane z bezpieczeństwem.

REKLAMA

Inżynierowie bezpieczeństwa szukają kompleksowych dashboardów nawigacyjnych, które umożliwiają globalny przegląd infrastruktury firmy i niechcianej aktywności. Chcą być bardziej wydajni, jeżeli chodzi o czas na wdrażanie nowych funkcji i poprawek błędów, a także pomagając deweloperom we wdrażaniu, kompilowaniu i wydawaniu oprogramowania. Są sfrustrowani możliwymi do uniknięcia kryzysami, które zużywają firmowe zasoby. Chcą też być proaktywni, unikać niepotrzebnej, reaktywnej pracy.

71% firm korzysta z więcej niż czterech usług, przez co są bardziej narażone na ataki. 29% korzysta z trzech usług AWS — S3, EC2, IAM. 64% respondentów DevOps wdraża nowe usługi przynajmniej raz w tygodniu.

Brak procedur potwierdzenia wdrożenia przed przejściem do produkcji

Bezpieczna konfiguracja chmury, ze względu na rozmiar, skalę i ciągłe zmiany w obciążeniach pracą i infrastrukturze, pozostanie bardzo trudnym zadaniem.

30% ankietowanych organizacji nie ma procedury formalnego potwierdzenia wdrożenia przed przejściem do produkcji, a 40% przyznaje, że nie korzysta z przepływów pracy DevSecOps. To pokazuje, że chmura rozrosła się do tego stopnia, że jej bezpieczne skonfigurowanie jest prawie niemożliwe. I chociaż można kilka aplikacji skonfigurować tak, aby docierały do odpowiednich usług, przy liczbie osób, które mają dostęp do modyfikowania zarówno aplikacji, jak i usług, ryzyko jest zwielokrotnione o rząd wielkości.

Brak holistycznych rozwiązań

40% badanych organizacji deklaruje korzystanie z AWS w trzech lub więcej obszarach. Natywne narzędzia do wykrywania zagrożeń oferowane przez dostawców usług w chmurze wymagają jednej konsoli dla każdego regionu, specjaliści ds. bezpieczeństwa muszą więc manualnie badać to samo zagrożenie w każdej konsoli regionalnej. Ponadto, wstrzymują tych, którzy próbują zautomatyzować działania i mogą zwiększyć ryzyko skutecznego naruszenia bezpieczeństwa.

Bezpieczna i pewna konfiguracja chmury będzie nadal testować zdolność wielu organizacji do obrony przed dzisiejszymi atakami. Starsze narzędzia zabezpieczające punkty końcowe są regularnie omijane przez cyberprzestępców, a nowy krajobraz chmurowy to dla cyberprzestępców Dziki Zachód.

Źródło: vectra.ai

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy polskie firmy są gotowe na ESG?

Współczesny świat biznesu zakręcił się wokół kwestii związanych z ESG. Ta koncepcja, będąca wskaźnikiem zrównoważonego rozwoju, wpływa nie tylko na wielkie korporacje, ale coraz częściej obejmuje także małe i średnie przedsiębiorstwa. W dobie rosnących wymagań związanych ze zrównoważonością społeczną i środowiskową, ESG jest nie tylko wyzwaniem, ale również szansą na budowanie przewagi konkurencyjnej.

ESG u dostawców czyli jak krok po kroku wdrożyć raportowanie ESG [Mini poradnik]

Wdrażanie raportowania ESG (środowiskowego, społecznego i zarządczego) to niełatwe zadanie, zwłaszcza dla dostawców, w tym działających dla większych firm. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wystarczy powołać koordynatora i zebrać dane, to tak naprawdę proces ten wymaga zaangażowania całej organizacji. Jakie są pierwsze kroki do skutecznego raportowania ESG? Na co zwrócić szczególną uwagę?

ESG to zielona miara ryzyka, która potrzebuje strategii zmian [Rekomendacje]

Żeby utrzymać się na rynku, sprostać konkurencji, a nawet ją wyprzedzić, warto stosować się do zasad, które już obowiązują dużych graczy. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem będzie przygotowanie się, a więc stworzenie mapy działania – czyli strategii ESG – i wdrożenie jej w swojej firmie. Artykuł zawiera rekomendacje dla firm, które dopiero rozpoczynają podróż z ESG.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

REKLAMA

Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Jakie recenzje online liczą się bardziej niż te pozytywne?

Podejmując decyzje zakupowe online, klienci kierują się kilkoma ważnymi kryteriami, z których opinie odgrywają kluczową rolę. Oczekują przy tym, że recenzje będą nie tylko pozytywne, ale również aktualne. Potwierdzają to wyniki najnowszego badania TRUSTMATE.io, z którego wynika, że aż 73% Polaków zwraca uwagę na aktualność opinii. Zaledwie 1,18% respondentów nie uważa tego za istotne.

Widzieć człowieka. Czyli power skills menedżerów przyszłości

W świecie nieustannych zmian empatia i zrozumienie innych ludzi stają się fundamentem efektywnej współpracy, kreatywności i innowacyjności. Kompetencje przyszłości są związane nie tylko z automatyzacją, AI i big data, ale przede wszystkim z power skills – umiejętnościami interpersonalnymi, wśród których zarządzanie różnorodnością, coaching i mentoring mają szczególne znaczenie.

REKLAMA

Czy cydry, wina owocowe i miody pitne doczekają się wersji 0%?

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa o nowelizację ustawy o wyrobach winiarskich. Powodem jest brak regulacji umożliwiających polskim producentom napojów winiarskich, takich jak cydr, wina owocowe czy miody pitne, oferowanie produktów bezalkoholowych. W obliczu rosnącego trendu NoLo, czyli wzrostu popularności napojów o zerowej lub obniżonej zawartości alkoholu, coraz więcej firm z branży alkoholowej wprowadza takie opcje do swojej oferty.

Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku? Komentarz ekspercki

W najbliższą niedzielę (26.01.2025 r.) swój Finał będzie miała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Bez wątpienia wielu przedsiębiorców, jak również tysiące osób prywatnych, będzie wspierać to wydarzenie, a z takiego działania płynie wiele korzyści. Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku?

REKLAMA