REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PaaS i IaaS - raport o stanie bezpieczeństwa w dobie cyberprzestępczości

bezpieczeństwo sieci cyberprzestępczość
bezpieczeństwo sieci cyberprzestępczość

REKLAMA

REKLAMA

Rośnie zainteresowanie korzystaniem z platformy jako usługi (PaaS) i infrastruktury jako usługi (IaaS) do tworzenia aplikacji. Jak pokazuje najnowszy raport opracowany przez Vectra AI, korzyści wynikające z chmury należy zrównoważyć z zagrożeniami bezpieczeństwa, płynącymi z coraz bardziej złożonych, ewoluujących wdrożeń — zwłaszcza w usługach chmury publicznej, takich jak Amazon Web Services (AWS).

Badanie miało na celu wykazać, w jaki sposób organizacje radzą sobie z bezpieczeństwem wdrożeń w AWS. 70% badanych firm stanowiły duże organizacje zatrudniające ponad 1000 pracowników. Wszystkie doświadczyły incydentu związanego z bezpieczeństwem w swoim środowisku chmury – powiedział Chrstian Putz, Country Manager w Vectra AI.

REKLAMA

Główne wnioski:

•             Firmy intensywnie inwestują w operacje związane z bezpieczeństwem. Ponad połowa badanych firm zatrudniała dwucyfrową liczbę pracowników w centrach operacji bezpieczeństwa (SOC). Wzrost liczby pracowników potwierdzają również inne źródła danych i wskazują na ciągły wzrost wynagrodzeń analityków bezpieczeństwa, na których obecnie jest duże zapotrzebowanie.

•             Zarówno pracownicy ds. bezpieczeństwa, jak i DevOps starają się być proaktywni i prewencyjni w swoich rolach.

REKLAMA

•             Ryzyko rośnie wykładniczo, ponieważ coraz więcej osób uzyskuje dostęp do środowiska AWS. Oczekuje się, że wyzwania związane z bezpieczną konfiguracją chmury nadal będą rosnąć w najbliższej przyszłości ze względu na rozmiar, skalę i ciągłość zmian.

•             Organizacje poszukują większej kontroli nad usługami AWS. Jeśli nie ma rozwiązania do monitorowania konkretnej usługi, zespoły ds. bezpieczeństwa nie mają możliwości sprawdzenia, czy usługa nie jest wykorzystywana przez hakerów, co ujawnia ogromny ślepy punkt.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

•             Bezpieczna i niezawodna konfiguracja chmury jest obecnie prawie niemożliwa. Prawie jedna trzecia ankietowanych organizacji nie posiada procedur formalnego potwierdzenia przed przejściem na produkcję, a 64% z nich wdraża nowe usługi co tydzień lub częściej.

•             Potrzebne jest rozwiązanie, które zapewni kompleksowe bezpieczeństwo w różnych obszarach. Specjaliści ds. bezpieczeństwa chcą automatyzacji działań w celu zwiększenia skuteczności.

Specjaliści narzekają na brak narzędzi

36% osób biorących udział w badaniu to osoby pełniące role związane z bezpieczeństwem.

REKLAMA

Inżynierowie bezpieczeństwa szukają kompleksowych dashboardów nawigacyjnych, które umożliwiają globalny przegląd infrastruktury firmy i niechcianej aktywności. Chcą być bardziej wydajni, jeżeli chodzi o czas na wdrażanie nowych funkcji i poprawek błędów, a także pomagając deweloperom we wdrażaniu, kompilowaniu i wydawaniu oprogramowania. Są sfrustrowani możliwymi do uniknięcia kryzysami, które zużywają firmowe zasoby. Chcą też być proaktywni, unikać niepotrzebnej, reaktywnej pracy.

71% firm korzysta z więcej niż czterech usług, przez co są bardziej narażone na ataki. 29% korzysta z trzech usług AWS — S3, EC2, IAM. 64% respondentów DevOps wdraża nowe usługi przynajmniej raz w tygodniu.

Brak procedur potwierdzenia wdrożenia przed przejściem do produkcji

Bezpieczna konfiguracja chmury, ze względu na rozmiar, skalę i ciągłe zmiany w obciążeniach pracą i infrastrukturze, pozostanie bardzo trudnym zadaniem.

30% ankietowanych organizacji nie ma procedury formalnego potwierdzenia wdrożenia przed przejściem do produkcji, a 40% przyznaje, że nie korzysta z przepływów pracy DevSecOps. To pokazuje, że chmura rozrosła się do tego stopnia, że jej bezpieczne skonfigurowanie jest prawie niemożliwe. I chociaż można kilka aplikacji skonfigurować tak, aby docierały do odpowiednich usług, przy liczbie osób, które mają dostęp do modyfikowania zarówno aplikacji, jak i usług, ryzyko jest zwielokrotnione o rząd wielkości.

Brak holistycznych rozwiązań

40% badanych organizacji deklaruje korzystanie z AWS w trzech lub więcej obszarach. Natywne narzędzia do wykrywania zagrożeń oferowane przez dostawców usług w chmurze wymagają jednej konsoli dla każdego regionu, specjaliści ds. bezpieczeństwa muszą więc manualnie badać to samo zagrożenie w każdej konsoli regionalnej. Ponadto, wstrzymują tych, którzy próbują zautomatyzować działania i mogą zwiększyć ryzyko skutecznego naruszenia bezpieczeństwa.

Bezpieczna i pewna konfiguracja chmury będzie nadal testować zdolność wielu organizacji do obrony przed dzisiejszymi atakami. Starsze narzędzia zabezpieczające punkty końcowe są regularnie omijane przez cyberprzestępców, a nowy krajobraz chmurowy to dla cyberprzestępców Dziki Zachód.

Źródło: vectra.ai

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA