REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kalendarz marketingowy – czym jest i jak może pomóc w działalności małej firmy?

Kalendarz marketingowy – czym jest i jak może pomóc w działalności małej firmy?
Kalendarz marketingowy – czym jest i jak może pomóc w działalności małej firmy?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Co to jest kalendarz marketingowy? Jak można wykorzystać to narzędzie do marketingu internetowego małych i średnich firm?

Co to jest kalendarz marketingowy?

Kalendarz marketingowy to narzędzie, które pozwala planować działania marketingowe firmy z uwzględnieniem krajowych i międzynarodowych świąt (tradycyjnych i nietypowych), okresów przejściowych (np. Back to school), cyklicznych wydarzeń handlowych (np. Black Friday, Cyber Monday), eventów branżowych (np. Noc księgarni).

REKLAMA

To narzędzie nie tylko ułatwia planowanie contentu na firmowych blogach i w mediach społecznościowych, ale również może – i nawet powinno – być uwzględniane przy planowaniu płatnych kampanii reklamowych, w działaniach handlowych, a nawet w produkcji. Aby w pełni wykorzystać potencjał danego święta, zwiększyć dzięki niemu rozpoznawalność firmy i sprzedaż, najlepiej podejść do sprawy holistycznie.

 Przykład 1. Firma: sklep kolarski. Wydarzenie: Tour de France

Przykładowe działania marketingowe, które wykorzystają potencjał wydarzenia:

  • relacja z wyścigu w mediach społecznościowych, 
  • wywiad z uczestnikiem wyścigu opublikowany na blogu firmowym, 
  • kampania Google Ads z bestsellerowymi produktami, 
  • rabat na akcesoria, specjalna limitowana edycja rękawiczek rowerowych z autografami zawodników wyścigu.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykład 2. Firma: kwiaciarnia. Wydarzenie: walentynki

Przykładowe działania marketingowe, które wykorzystają potencjał wydarzenia: 

  • posty w mediach społecznościowych przez cały tydzień poprzedzający wydarzenie, 
  • płatna kampanią w mediach społecznościowych i Google Ads targetowana do mężczyzn w związkach, którzy mieszkają w odległości 5 km od kwiaciarni, 
  • promocja na duże bukiety kwiatów,
  • personalizacja bukietów pod znaki zodiaku czyli wzmocnienie siły walentynek wykorzystaniem trendu mody na astrologię.

 

Kalendarz marketingowy – jak z niego korzystać?

 

REKLAMA

Nie musisz tworzyć contentu pod każde święto wymienione w kalendarzu marketingowym (przykładowy kalendarz świąt na 2024 rok znajdziesz na dole artykułu). Wybieraj tylko te święta, które są związane z Twoim biznesem. Pisz o tematach, które interesują Twoich obserwujących i pomagają Ci budować wizerunek marki.

Prowadzisz sklep zoologiczny? Poinformuj swoich followersów o Światowym Dniu Zwierząt. Przygotuj grafikę na ten temat lub galerię zdjęć małych gryzoni i rybek, które można kupić w Twoim sklepie. Na blogu opublikuj artykuł na temat opieki nad małymi stworzeniami i podziel się informacją, że od tego dnia Twoja firma zaczyna wspierać schronisko dla zwierząt znajdujące się niedaleko Twojego sklepu. Za to Światowy Dzień Owsianki możesz w komunikacji zupełnie pominąć (chyba że masz produkty dla koni, wtedy jeśli masz ochotę możesz stworzyć zabawny content z owsem).

Oczywiście są firmy, które mogą uczynić informowanie o niezwykłych świętach częścią swojej strategii marketingowej. Jeżeli produkujesz kalendarze, pisanie o każdym, nawet najdziwniejszym święcie jest jak najbardziej na miejscu, bo pasuje do profilu Twojej działalności.

 

Zdefiniuj buyer personę

Kalendarza marketingowego najlepiej używać mając zdefiniowaną buyer personę. Dzięki temu nie będziesz działać na ślepo, tylko tak dobierzesz wydarzenia, aby nimi pokazać, że dostrzegasz i rozumiesz bolączki Twojego klienta.

 

Przykład: Firma: klub fitness

Problem, który ma buyer persona: “kupić hantle do domu, czy karnet na siłownię?” 
Jak możesz wykorzystać kalendarz marketingowy, by przekonać ją do zapisania się do klubu fitness:
wykorzystaj Międzynarodowy Dzień Sportu (6 kwietnia), by zainspirować Twojego potencjalnego klienta do ćwiczeń na siłowni poprzez publikację w mediach społecznościowych treści pokazujących szeroki zakres możliwości wykonywania ćwiczeń na siłowni, którego nie da się powtórzyć w domu bez specjalistycznego sprzętu. Nie trać potencjału tego dnia na np. post o sposobach uniknięcia kontuzji, bo mimo że jest to temat związany ze sportem, nie jest problemem Twojej buyer persony.

 

Działaj z wyprzedzeniem

 Otwórz kalendarz marketingowy i na spokojnie zastanów się, do obchodzenia jakich świąt chcesz się przyłączyć. Działanie z wyprzedzeniem pozwoli Ci się dobrze przygotować i nieco zaoszczędzić na kampanii. Kampanię Bożonarodzeniową lepiej zacząć miesiąc wcześniej - stawki za reklamy pod koniec listopada będą mniejsze niż w grudniu, a wiele osób robi zakupy gwiazdkowe nawet kilka tygodni wcześniej.

 

Święta must-have

REKLAMA

 Są takie daty w kalendarzu, które na pewno wykorzysta Twoja konkurencja. Gdy prowadzisz sklep internetowy takimi dniami będą Black Friday i Cyber Monday. Jeśli chcesz pozostać w wyścigu o klienta szukającego okazji, musisz obligatoryjnie uwzględnić te eventy w planie marketingowym. Twoi klienci podczas Black Friday i Cyber Monday oczekują rabatów.

Przykładowy kalendarz marketingowy można znaleźć pod adresem: https://internetica.info/kalendarz-marketingowy . Należy jednak pamiętać o umiejętnym wybieraniu świąt, pod które chcemy przygotować content i promocję - zgodnie z tym, co zostało napisane powyżej.

Łukasz Iwanek: Od ponad 20 lat zajmuje się branżą marketingu internetowego. Właściciel agencji Internetica.pl. Wykładowca akademicki Collegium Civitas w obszarach Search Engine Marketing oraz Web Analyticx & UX. Absolwent studiów Executive MBA na University of Quebec at Montreal, były wieloletni członek i Prezes Grupy Roboczej SEM działającej w strukturach Interactive Advertising Bureau Polska.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy niechętnie upominają się o pieniądze u dłużników, a po upływie pół roku windykacja może być bezskuteczna

Dlaczego dłużnicy nie płacą na czas należności za faktury? Nie mam pieniędzy, zapomniałem o fakturze, klienci zalegają mi z zapłatą, więc i ja nie płacę – to najczęstsze usprawiedliwienia, jakie słyszą właściciele firm od swoich klientów, którzy nie regulują należności za dostarczone towary czy wykonane usługi.

10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.

Budownictwo mocno wyhamowało, ale to wciąż najbardziej optymistyczna branża, bo liczy na wydatkowanie pieniędzy przez rząd

Optymizm w branży budowlanej utrzymuje się już od wielu miesięcy. Ponieważ jednak jego motorem napędowym są inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz kredytu #naStart, entuzjazm słabnie. Wszystko przez ślamazarną pracę rządu.

REKLAMA

Szykują się milionowe kary. Kontrola stron internetowych: kogo dotyczy, kto kontroluje, jaka kara i za co

Nie tylko skarbówka kontroluje i nakłada kary za złamanie przepisów. I nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do akcji coraz częściej wkracza też Urząd Ochrony Danych Osobowych – UODO, a kontrole kończą się karami – nawet w milionach złotych.

Otwieranie dziś restauracji to samobójstwo? Pewniejsze jest pójść śladem Żabki do własnego sklepu z ofertą gotowych dań

Rewolucja dzieje się w całej branży fachowo określanej jako HoReCa. Ale największa w jej gastronomicznej części. Świadczą o tym dane gospodarcze dotyczące liczby otwieranych placówek, zawieszanych działalności, długów i kredytów oraz tempa ich spłaty. Restauracje tracą na popularności, zyskują sklepy oferujące gotowe dania - ciepłe lub do odgrzania w domu.

Jak odblokować innowacyjność małego biznesu?

Innowacyjność w małej firmie to wyzwanie. Małemu biznesowi jest trudniej na wielu płaszczyznach. Często jest to jedna osoba do podejmowania decyzji i brak jest kogoś kto spojrzałby obiektywnie na działania i krytycznie na trendy. Jak odblokować innowacyjność małej działalności podpowiada Zuzanna Mikołajczyk, innowatorka i strateg innowacji.

Kawa z INFORLEX. Wakacje składkowe - bezpłatne spotkanie online

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 3 września 2024 r. Tematem spotkania będą wakacje składkowe. 

REKLAMA

Firma spedycyjna. Jak założyć? Czy to się opłaca?

Branża TSL to jeden z najlepiej trzymających się sektorów gospodarki, nawet mimo kryzysu. Działalność spedycyjna daje wiele możliwości i ma ogromny potencjał. O czym trzeba wiedzieć zaczynając w tej branży na własny rachunek? 

Compliance a ochrona danych - co przedsiębiorcy muszą wiedzieć

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie prawnym, przedsiębiorcy muszą być na bieżąco z otoczeniem prawnym firmy, w tym regulacjami dotyczącymi ochrony danych osobowych. Compliance, czyli zgodność z przepisami prawa, staje się kluczowym elementem w działalności każdej firmy, niezależnie od jej wielkości. W obliczu surowych kar finansowych i rosnącej świadomości konsumentów, ochrona danych osobowych przestała być jedynie formalnością, a stała się fundamentem odpowiedzialnego prowadzenia biznesu.

REKLAMA