REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak sprawdzić NIP - Numer Identyfikacji Podatkowej

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
NIP jak sprawdzić uzyskać
NIP jak sprawdzić uzyskać

REKLAMA

REKLAMA

Numer NIP jest odpowiednikiem numeru PESEL dla przedsiębiorców. Wpisywanie tego numeru w ewidencji jest kluczowym obowiązkiem w rozliczeniach biznesowych. Znajomość NIP-u kontrahenta jest konieczna dla uniknięcia komplikacji z organami podatkowymi. Jak zweryfikować ten numer podany przez przedsiębiorcę?

Jaki formularz jest właściwy do uzyskania NIP-u

Formularzem właściwym do uzyskania NIP-u jest formularz NIP-7. Osoba fizyczna zakładająca działalność gospodarczą uzyskuje NIP „w pakiecie” tzn. postępowanie o założenie działalności i nadanie NIP-u to w praktyce jedna procedura.

REKLAMA

Dla kogo numer NIP jest obowiązkowy?

Numerem NIP muszą się posługiwać:

  • Płatnicy składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne
  • Osoby prawne
  • Jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej uznane za podatników przez ustawę
  • Osoby fizyczne wykonujące działalność gospodarczą
  • Podatnicy VAT

Numer NIP jest unikalnym 10-cyfrowym kodem przypisanym danemu podmiotowi lub osobie fizycznej wykonującej działalność gospodarczą. W pierwszych trzech cyfrach jest zakodowany określony urząd skarbowy.

Jak można sprawdzić NIP online?

Jak już wspomniano, błąd w numerze NIP lub niewpisanie NIP-u w rozliczeniach między przedsiębiorcami jest znaczącym uchybieniem ewidencyjnym. Z tego powodu najlepiej się upewnić we własnym zakresie, w ogólnodostępnych bazach danych, co do poprawności NIP-u podawanego przez kontrahenta.

Tradycyjnym sposobem sprawdzenia poprawności własnego NIP-u jest weryfikacja w urzędzie, który go nadał.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Można również sprawdzić poprawność dowolnego NIP-u online pod adresem:

https://www.podatki.gov.pl/wyszukiwarki/

Znajduje się tam wyszukiwarka umożliwiająca sprawdzenie czy wpisany numer NIP jest poprawny, uchylony, unieważniony, czy nieistniejący.

Możliwość weryfikacji daje również strona Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem:

https://aplikacja.ceidg.gov.pl/ceidg/ceidg.public.ui/search.aspx

Kolejnym adresem umożliwiającym weryfikację NIP-u kontrahenta jest wyszukiwarka na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości:

https://ekrs.ms.gov.pl/web/wyszukiwarka-krs/strona-glowna/

Sprawdzenie NIP-u swojego lub kontrahenta w urzędzie. Zaświadczenie o nadaniu NIP

REKLAMA

Urząd skarbowy może wydać zaświadczenie o nadaniu NIP. Jest to sprawa urzędowa, która łączy się z opłatą skarbową w wysokości 21 zł. Uiszczenie opłaty skarbowej jest możliwe w formie tradycyjnej (w kasie urzędu) lub przelewem na konto urzędu miasta lub gminy (właściwego dla urzędu skarbowego złożenia wniosku).

Ustawowy termin na wydanie zaświadczenia to 7 dni. W razie postanowienia o odmowie wydania zaświadczenia przysługuje zażalenie (termin 7-dniowy), które można złożyć za pośrednictwem urzędu odmawiającego wydania zaświadczenia.

W ramach tej procedury można sprawdzić zarówno swój NIP, jak i NIP osoby trzeciej (np. kontrahenta).

Format i budowa NIP

Jak już wspomniano, pierwsze trzy cyfry NIP-u oznaczają konkretny urząd skarbowy. Specyficzną rolę spełnia ostatnia cyfra – jest ustalana na podstawie uniwersalnego wzoru matematycznego (taki sam wzór dla wszystkich numerów NIP). Ostatnia cyfra umożliwia szybką weryfikację prostego błędu typu przestawienie liczb.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Rozwój sztucznej inteligencji jak rewolucja przemysłowa? Firmy gotowe na zmiany

    Do 2030 r. będzie dziesiątki milionów nowych miejsc pracy dzięki SI - tak wynika z raportu McKinsey. Światowe Forum Ekonomiczne akcentuje jednak, że wiele stanowisk ulegnie likwidacji. O tym, że firmy muszą dostosować się do nowej rzeczywistości, wiadomo, pytanie brzmi - jak szybko? 

    Kalendarz marketingowy – czym jest i jak może pomóc w działalności małej firmy?

    Co to jest kalendarz marketingowy? Jak można wykorzystać to narzędzie do marketingu internetowego małych i średnich firm?

    Polska największym producentem jabłek w UE. Jabłek jemy jednak mało

    Polska jest największym producentem jabłek w Unii Europejskiej oraz 4. ich producentem na świecie. Mimo, że w naszym kraju tych owoców jest pod dostatkiem, a jabłko jest promowane jako owoc narodowy, jego spożycie nie rośnie. W gospodarstwach domowych zjada się rocznie ok. 11-12 kg jabłek na osobę.

    Hipermarkety tańsze niż dyskonty? Gdzie bardziej opłaca się robić zakupy?

    W sklepach ceny wciąż rosną, ale w niektórych trochę wolniej. Gdzie teraz opłaca się robić zakupy? Co lepiej kupić w dyskoncie a co w supermarkecie? Czy w najbliższym czasie można spodziewać się, że we wszystkich sklepach wzrost rdr. będzie jednocyfrowy? 

    REKLAMA

    Pożary paneli fotowoltaicznych. Jak zminimalizować ryzyko?

    Jak każdy inny rodzaj instalacji, fotowoltaika jest narażona na usterki i awarie: przegrzanie, uszkodzenia, przepięcia, a w skrajnych przypadkach nawet na pożary. Chociaż do zaprószenia ognia dochodzi bardzo rzadko, zawsze trzeba pamiętać o środkach ostrożności. Jak zminimalizować ryzyko awarii?

    Ze sztuczną inteligencją logistyka nie będzie już taka sama

    Sztuczna inteligencja w logistyce to przyszłość. W łańcuch dostaw z użyciem AI chce zainwestować już ponad 60% firm. Co może ułatwić ta technologia? 

    Nowy trend - zmiana okularów co sezon?

    Okulary jako element stylizacji i w dodatku regularnie wymieniany zgodnie z trendami już nikogo nie dziwi. Przychody na rynku okularów są coraz wyższe i będą się jeszcze zwiększać. Nie tylko ze względu na starzejące się społeczeństwo. 

    Bezpieczeństwo w leśnictwie. Apel przedsiębiorców o interwencję państwa

    W obliczu rosnącej liczby tragicznych wypadków w leśnictwie, przedsiębiorcy leśni wzywają do pilnej reakcji ze strony państwa. Postulują o zwiększenie nadzoru nad Lasami Państwowymi, odpolitycznienie kadr oraz opracowanie strategii dla sektora leśno-drzewnego. Ale czy ich głos zostanie wysłuchany?

    REKLAMA

    Pieniądze dla rolników uprawiających kukurydzę. Do 80 proc. kwoty wynikającej z niezapłaconych faktur lub rachunków. Do kiedy wnioski?

    Do 6 października 2023 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o pomoc finansową dla producenta rolnego, który w 2022 r. lub 2023 r. co najmniej raz nie otrzymał zapłaty za sprzedaną kukurydzę - poinformowała Agencja.

    Czy Technologia Internetu Rzeczy zrewolucjonizuje sektor farmaceutyczny?

    Łańcuch dostaw w sektorze farmaceutycznym to duże wyzwanie - bezpieczeństwo i jakość produktu jest obwarowana licznymi uregulowaniami i przepisami. Systemy i urządzenia oparte o technologię Internetu Rzeczy – IoT (z ang. Internet of Things) wydają się logicznym rozwiązaniem. 

    REKLAMA