REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak sprawdzić NIP - Numer Identyfikacji Podatkowej

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
NIP jak sprawdzić uzyskać
NIP jak sprawdzić uzyskać

REKLAMA

REKLAMA

Numer NIP jest odpowiednikiem numeru PESEL dla przedsiębiorców. Wpisywanie tego numeru w ewidencji jest kluczowym obowiązkiem w rozliczeniach biznesowych. Znajomość NIP-u kontrahenta jest konieczna dla uniknięcia komplikacji z organami podatkowymi. Jak zweryfikować ten numer podany przez przedsiębiorcę?

Jaki formularz jest właściwy do uzyskania NIP-u

Formularzem właściwym do uzyskania NIP-u jest formularz NIP-7. Osoba fizyczna zakładająca działalność gospodarczą uzyskuje NIP „w pakiecie” tzn. postępowanie o założenie działalności i nadanie NIP-u to w praktyce jedna procedura.

REKLAMA

Dla kogo numer NIP jest obowiązkowy?

Numerem NIP muszą się posługiwać:

  • Płatnicy składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne
  • Osoby prawne
  • Jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej uznane za podatników przez ustawę
  • Osoby fizyczne wykonujące działalność gospodarczą
  • Podatnicy VAT

Numer NIP jest unikalnym 10-cyfrowym kodem przypisanym danemu podmiotowi lub osobie fizycznej wykonującej działalność gospodarczą. W pierwszych trzech cyfrach jest zakodowany określony urząd skarbowy.

Jak można sprawdzić NIP online?

Jak już wspomniano, błąd w numerze NIP lub niewpisanie NIP-u w rozliczeniach między przedsiębiorcami jest znaczącym uchybieniem ewidencyjnym. Z tego powodu najlepiej się upewnić we własnym zakresie, w ogólnodostępnych bazach danych, co do poprawności NIP-u podawanego przez kontrahenta.

Tradycyjnym sposobem sprawdzenia poprawności własnego NIP-u jest weryfikacja w urzędzie, który go nadał.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Można również sprawdzić poprawność dowolnego NIP-u online pod adresem:

https://www.podatki.gov.pl/wyszukiwarki/

Znajduje się tam wyszukiwarka umożliwiająca sprawdzenie czy wpisany numer NIP jest poprawny, uchylony, unieważniony, czy nieistniejący.

Możliwość weryfikacji daje również strona Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem:

https://aplikacja.ceidg.gov.pl/ceidg/ceidg.public.ui/search.aspx

Kolejnym adresem umożliwiającym weryfikację NIP-u kontrahenta jest wyszukiwarka na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości:

https://ekrs.ms.gov.pl/web/wyszukiwarka-krs/strona-glowna/

Sprawdzenie NIP-u swojego lub kontrahenta w urzędzie. Zaświadczenie o nadaniu NIP

REKLAMA

Urząd skarbowy może wydać zaświadczenie o nadaniu NIP. Jest to sprawa urzędowa, która łączy się z opłatą skarbową w wysokości 21 zł. Uiszczenie opłaty skarbowej jest możliwe w formie tradycyjnej (w kasie urzędu) lub przelewem na konto urzędu miasta lub gminy (właściwego dla urzędu skarbowego złożenia wniosku).

Ustawowy termin na wydanie zaświadczenia to 7 dni. W razie postanowienia o odmowie wydania zaświadczenia przysługuje zażalenie (termin 7-dniowy), które można złożyć za pośrednictwem urzędu odmawiającego wydania zaświadczenia.

W ramach tej procedury można sprawdzić zarówno swój NIP, jak i NIP osoby trzeciej (np. kontrahenta).

Format i budowa NIP

Jak już wspomniano, pierwsze trzy cyfry NIP-u oznaczają konkretny urząd skarbowy. Specyficzną rolę spełnia ostatnia cyfra – jest ustalana na podstawie uniwersalnego wzoru matematycznego (taki sam wzór dla wszystkich numerów NIP). Ostatnia cyfra umożliwia szybką weryfikację prostego błędu typu przestawienie liczb.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA