REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Franczyza rozwiązaniem na trudne czasy?

Franczyza rozwiązaniem na trudne czasy?
Franczyza rozwiązaniem na trudne czasy?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Franczyza to rozwiązanie umożliwiające prowadzenie biznesu na własną rękę, pod z już gotową koncepcją biznesową. Aktualna sytuacja gospodarcza i widmo kryzysu nie sprzyjają zakładaniu czy prowadzeniu firmy na własną rękę. Czy w związku z tym franczyza może być rozwiązaniem dla osób chcących rozpocząć swoją przygodę z biznesem lub dla tych prowadzących działalność samodzielnie? Jak wynika z badania przeprowadzonego w 2022 roku wśród przedsiębiorców w ramach inicjatywy Urodzeni Przedsiębiorcy aż blisko 92% właścicieli biznesów jest zadowolonych z wyboru prowadzenia firmy w modelu franczyzowym.

Franczyza jako rozwiązanie w trudnych czasach

REKLAMA

Badanie przeprowadzone wśród przedsiębiorców w ramach inicjatywy Urodzeni Przedsiębiorcy pokazuje, że według właścicieli firm działanie w systemie franczyzowym jest wsparciem dla biznesu pod wieloma względami. Co ważne, zdaniem przedsiębiorców model franczyzowy zapewnia większą stabilność biznesu (16%) oraz mniejsze ryzyko niepowodzenia, a także silniejszą pozycję konkurencyjną – 28% wskazań. 20,5% przedsiębiorców uważa, że franczyza to sprawdzony pomysł na prowadzenie firmy, który zapewnia know-how dotyczące sposobu jej prowadzenia (14%). To również dostęp do szkoleń i wiedzy (blisko 33%), zapewnione wsparcie marketingowe (53%), finansowe (20%) i prawne (24%), a także lepsze warunki z kontrahentami i dostawcami (47%). Ponadto, przedsiębiorcy doceniają możliwość pracy pod szyldem znanej marki, co podkreśla 61% badanych.

REKLAMA

- Według mnie – i jest to opinia, z którą spotykam się coraz częściej – franczyza jest sprawdzonym i bezpiecznym modelem prowadzenia biznesu. Zapewnia większą stabilność, co jest niezwykle ważne w trudnych czasach pod znakiem kryzysu gospodarczego. Dodatkowo, wparcie jakie dostaje się od franczyzodawcy jest gwarancją szybszego rozwoju biznesu. Daje również możliwością wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy przedsiębiorcami. Franczyza zapewnia unikalne rozwiązania, jednocześnie wcale nie ograniczając niezależności w działaniu. To rozwiązanie zarówno dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z biznesem, jak również i tych, którzy firmę już prowadzą, ale szukają większej stabilności i bezpieczeństwa, biorąc pod uwagę aktualną, niepewną sytuację gospodarczą – mówi przedsiębiorczyni PSH Lewiatan Anna Kulczyk-Szymańska.

Franczyza jest określana mianem najstabilniejszego sektora polskiej gospodarki. Z roku na rok jest coraz popularniejszym modelem biznesowym, na który decydują się przedsiębiorcze osoby w każdym wieku.

Z jakimi wyzwaniami aktualnie mierzą się przedsiębiorcy?  

Ostatnie miesiące to wyjątkowo trudny czas dla przedsiębiorców, naznaczony wieloma zmianami prawnymi i wiszącym nad Polską kryzysem gospodarczym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Aktualnie sporo przedsiębiorców jest zaangażowanych w dyskusję na temat projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz ustawy o odpadach, który ma wejść w życie od początku przyszłego roku. Tzw. system kaucyjny to ważna zmiana, szczególnie dla małych przedsiębiorstw, działających w branży handlu detalicznego. Zgodnie z projektem ustawy system kaucyjny ma objąć butelki szklane do 1,5l, butelki z tworzywa sztucznego do 3l oraz puszki aluminiowe do 1l. Co ważne, według nowego systemu opakowania będą mogły być zwrotne bez okazania paragonu, potwierdzającego sprzedaż w konkretnym punkcie. Dlaczego nowy system kaucyjny może stanowić dla wielu sklepów kolejne wyzwanie? Otóż dobrowolnie do systemu będą mogły przystąpić sklepy o powierzchni handlowej do 100 m.kw., zaś powyżej tego metrażu będą do tego zobligowane. Przedsiębiorcy podkreślają, że sklepy o powierzchni handlowej ok. 100 m.kw. będą mogły mieć problem ze składowaniem butelek szklanych ze względu na brak wystarczającej przestrzeni, co będzie generować dodatkowe problemy i koszty. Zdaniem przedsiębiorców obligatoryjność przystąpienia do systemu kaucyjnego powinna się zaczynać od 500 m.kw. powierzchni handlowej.

- Sama idea wprowadzenia systemu kaucyjnego jest jak najbardziej dobra, jednak obecny projekt zawiera poważne luki, które wynikają z braku wzięcia pod uwagę struktury rodzimego handlu. W Polsce istnieje ponad 100 tyś. małych sklepów, które nie mają wystarczającej przestrzeni na dodatkowe magazynowanie opakowań. Brak miejsca to nie jedyne wyzwanie związane z nowym systemem – dochodzą również koszty urządzeń do recyklingu, które oscylują na poziomie nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jako sieć franczyzowa angażujemy się w dyskusję, starając się wpierać naszych przedsiębiorców w odpowiednim zrozumieniu problemu i jego rozwiązaniu – mówi Robert Rękas, prezes Zarządu Lewiatan Holding, inicjatora Urodzonych Przedsiębiorców.

Z trudnościami i wyzwaniami z jakimi przychodzi się mierzyć przedsiębiorcom, pomocne okazuje się działanie w modelu franczyzowym, który zapewnia potrzebne wsparcie, wspólny głos w publicznej debacie czy doradztwo.  

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Materiały prasowe

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

REKLAMA