REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Wykres Gantta pokazuje rozłożone w czasie zadania i proces projektu.
Wykres Gantta pokazuje rozłożone w czasie zadania i proces projektu.

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli mowa o narzędziach wspierających zarządzanie projektami to wykres Gantta jest jednym z najbardziej popularnych i rozpowszechnionych narzędzi. Wykres ten to nic innego jak graficzne przedstawienie harmonogramu prac w projekcie. Jego konstrukcja nie jest skomplikowana, jednak pierwszym krokiem będzie zdobycie kluczowych informacji.

Czym jest wykres Gantta?

Wykres Gantta koncepcyjnie jest dość prostym narzędziem. Pokazuje on rozłożone w czasie zadania oraz kamienie milowe jakie są do wykonania w projekcie, a także pokazuje wzajemne zależności między nimi jak i ścieżkę krytyczną.

REKLAMA

Funkcjonalności, o których wspomniano powyżej są powszechnie znane i nie ma potrzeby, aby je szczegółowo opisywać. Warto jednak zapoznać się z możliwościami pracy, jakie w przypadku wykresu Gantta oferują współczesne systemy informatyczne dedykowane do zarządzania projektami.

Oto opis kilku funkcjonalności, które istotnie zwiększają użyteczność wykresu Gantta w zarządzaniu projektami, a które często, bez dedykowanego narzędzia są w praktyce niedostępne bądź są mało efektywne:

  • Widoczność aktualnego planu projektu – pod każdym zadaniem, które przedstawione jest jako gruby niebieski pasek widoczna jest cienka, czarna linia, która reprezentuje aktualny plan projektu przyjęty dla harmonogramu. Na takim wykresie od razu widać, jak aktualna prognoza realizacji poszczególnych zadań, kamieni milowych oraz całego projektu odchyla się od planu.
  • Widoczne relacje pomiędzy zadaniami – kolorem żółtym na wykresie oznaczone relacje ze ściśle zdefiniowanym odstępem w dniach pomiędzy zadaniem poprzedzającym a jego następnikiem. Kolor niebieski oznacza tylko, że zadanie następujące nie może się zacząć przed zakończeniem poprzednika. Bardzo wygodne jest to, że jeśli wydłużymy czas trwania zadania poprzedzającego to automatyczne przesuną się do przodu zadania, które po nim następują. W ten sposób raz zbudowana logika całego projektu jest automatycznie utrzymywana.
  • Widoczność kluczowych dat i właścicieli – na wykresie można opcjonalnie włączyć widoczność kluczowych dat dla każdego zadania w projekcie, oraz wyświetlić poszczególnych właścicieli zadań.

Z dodatkowych funkcjonalności, które warto wymienić to możliwość użycia dedykowanych kolorów w wykresie Gantta, nie tylko pod kątem ukazania progresu realizacji poszczególnych zadań, ale np. wg priorytetu, czy wg. komórek organizacyjnych, które mają realizować poszczególne zadania. Takie pokolorowanie wykresu Gantta wg. komórek organizacyjnych pokazano na ilustracji poniżej. Jest to bardzo wygodne, ponieważ np. każdy pomarańczowy pasek oznacza przykładowe zadania do zrealizowania przez Dział Sprzedaży. Ludzie są często wzrokowcami i takie przedstawienie wykresu Gantta dla wielu jest bardzo wygodne, gdyż najważniejsze informacje widoczne są na pierwszy rzut oka.

gantta1

Budowa wykresu Gantta

Ostatnia funkcjonalność, jaka daje użytkownikowi dużą wygodę w pracy z wykresem Gantta, to możliwość jego

Dalszy ciąg materiału pod wideo
gantta2

Budowa wykresu Gantta

Wykres Gantta w wizualny sposób przedstawia informacje, które również można przedstawić jak poniżej na tablicy zadań.

gantta3

Są to dokładnie te same informacje, jednak pokazane w inny sposób, dostosowany do potrzeb użytkownika.

Wykres Gantta pokazuje te informacje w sposób czytelniejszy i łatwiejszy do interpretacji co we współczesnym zarządzaniu projektami jest bardzo ważne.

Włodzimierz Makowski, Członek Zarządu Flexiproject.pl

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA