REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
giełda wall street
giełda wall street
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Tradycyjnie, rok wyborczy uważa się za znaczący dla rynków giełdowych. To dlatego, że rządy często stosują polityki mające na celu poprawę sytuacji gospodarczej przed wyborami, aby zwiększyć szanse na reelekcję. Za kandydatury Joe Bidena w 2024 roku były to obniżki podatków, zwiększenie wydatków publicznych, wprowadzanie programów stymulacyjnych czy inne inicjatywy, które bezpośrednio wpływają na gospodarkę. Takie działania mogą prowadzić do zwiększenia dochodów firm, co z kolei sprzyja wzrostowi cen akcji i funduszy ETF. 

Jaki wpływ na sytuację na rynkach mają nadchodzące wybory

Inwestorzy bardzo pozytywnie reagują na czynniki stymulujące zaufanie do rynków i wspierające ogólną kondycję gospodarczą. A ten rok wyborczy z pewnością nie należy do wyjątków. Od początku roku możemy zaobserwować znakomite wyniki największych amerykańskich indeksów i powrót inwestorów detalicznych i instytucjonalnych do zakupów akcji.

REKLAMA

Wzrosty indeksu S&P 500 w roku wyborczym w Stanach Zjednoczonych. Źródło: Investing.com.

 

Wzrosty indeksu S&P 500 w roku wyborczym w Stanach Zjednoczonych. Źródło: Investing.com.

Źródło zewnętrzne

Zastanowimy się więc, jaki jeszcze wpływ na sytuację na rynkach mogą mieć nadchodzące wybory, w których zmierzą się walczący o reelekcję Joe Biden, z byłym prezydentem Donaldem Trumpem. Spróbujemy też przeanalizować, jakie są pomysły na gospodarkę obu potencjalnych prezydentów i czy wygrana jednego z kandydatów może przynieść jeszcze mocniejszy wiatr w żagle amerykańskiej gospodarki, czy raczej okaże się ekonomiczną kulą u nogi. 

Sytuacja głównych indeksów w USA

2024 rok, będący rokiem wyborczym w USA jak na razie sprzyja inwestorom giełdowym. Istnieje nawet kilka historycznych trendów i badań, które wskazują na pozytywną korelację między latami wyborczymi a wzrostem indeksów giełdowych takich jak S&P 500. Przykładem może być rok reelekcji Baracka Obamy, w którym indeks S&P rósł o 13,4%, a także wcześniejszy wybór Donalda Trumpa na prezydenta, w 2016 roku, gdy ten sam indeks rocznie zyskał 9,5%. Teorię tą nazywa się też niekiedy Teorią Cyklów Wyborów Prezydenckich mówiącą o tym, że rok wyborczy, czyli co czwarty rok, zazwyczaj przynosi wyższe stopy zwrotu z inwestycji na giełdzie. Dane te znajdują odzwierciedlenie w wzrostach na giełdzie w poprzednich dekadach, z wyjątkiem kryzysowego 2008 roku i 2000 roku, w którym wystąpiła tak zwana bańka dot comów.

Zwroty S&P 500 w latach wyborczych. Źródło: Financial Times.

 

Zwroty S&P 500 w latach wyborczych. Źródło: Financial Times.

Źródło zewnętrzne

REKLAMA

Zgadza się z tym Eryk Lipski, dyrektor biura Freedom24 w Polsce. Uważa on, że: „Ostatnie odbicie na rynku giełdowym było znaczące, a główne indeksy takie jak S&P 500 oraz Nasdaq Composite osiągnęły nowe szczyty. Jednakże wśród tego zwyżkowego trendu, niektóre spółki mogły zostać wycenione powyżej ich rzeczywistych wartości.

Indeks S&P 500 w lutym wzrósł o 5.2%, zaliczając czwarty miesiąc wzrostów pod rząd, natomiast indeks Nasdaq Composite odnotował najwyższy miesięczny wzrost od 2021 roku, zyskując 6.1%. Niezależnie od tych imponujących wartości, można dostrzec oznaki mówiące o tym, że niektóre spółki na Wall Street są teraz wyceniane zbyt wysoko, natomiast inne mogłyby potencjalnie odwrócić swój trend spadkowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Spółki ze wskaźnikiem RSI powyżej 70 są generalnie uznawane za wycenione zbyt wysoko, co sugeruje nadchodzącą korektę, natomiast RSI poniżej 30 wskazuje, że ich wartość jest zbyt niska oraz że są gotowe do odbicia w górę. Celem tej analizy jest przedstawienie informacji o potencjalnych rucha rynkowych i możliwości jakie mogą uzyskać inwestorzy ze zmieniającego się krajobrazu giełdowego.”

Sama polityka stymulująca gospodarkę, wynikająca z obietnic wyborczych i chęci przedstawienia urzędującego kandydata w pozytywnym świetle to niejedyny czynnik, który wpływa dobrze na wyniki na Wall Street.

Kandydaci a rynki finansowe 

REKLAMA

Poza polityką przedwyborczą, w miarę zbliżania się wyborów, zaufanie konsumentów i inwestorów często rośnie. Wyższy poziom zaufania sprzyja wydatkom konsumpcyjnym oraz inwestycjom, co napędza gospodarkę i rynki akcji. Kiedy wyniki wyborów stają się bardziej przewidywalne, rynki reagują pozytywnie na stabilność polityczną i oczekiwania dotyczące przyszłych polityk gospodarczych. Warto zwrócić uwagę, że obecnie ten czynnik akurat nie występuje. Zgodnie z bieżącymi sondażami, Joe Biden i Donald Trump osiągają podobną liczbę głosów elektorskich i zwycięstwo w wyborach może ważyć się do ostatniej chwili. 

I choć polityka gospodarcza Donalda Trumpa i Joe Bidena różni się pod wieloma względami, co ma istotny wpływ na rynki finansowe i zachowanie indeksu S&P 500, to o obu kandydatach można powiedzieć, że są pro-rynkowi. Donald Trump za swojej prezydencji wprowadził obniżkę podatków dla korporacji z 35% do 21%, co miało na celu zwiększenie inwestycji i pobudzenie gospodarki. Obniżki podatków obejmowały również cięcia dla osób fizycznych, co miało wspierać konsumpcję. Było to korzystne dla zysków korporacji, co przyczyniło się do wzrostu cen akcji i pozytywnego odbioru na Wall Street. Trump wdrażał też politykę zmniejszania regulacji w różnych sektorach gospodarki, w tym w energetyce, finansach i opiece zdrowotnej. Deregulacja miała na celu ułatwienie działalności gospodarczej i obniżenie kosztów dla firm.

Natomiast Biden wdrożył plan stymulacyjny o wartości 1,9 biliona dolarów, który miał na celu wsparcie gospodarki po pandemii, a to pobudziło konsumpcję i zyski firm notowanych na giełdzie. Wspierał on także nowoczesne technologie, między innymi prowadząc politykę promowania czystej energii, co wpływało na zyski takich firm jak Tesla, produkująca samochody z silnikiem elektrycznym. Niezależnie więc od wyniku wyborów, S&P 500 i inne indeksy powinny dobrze odbierać ich rezultat, co może potencjalnie wpływać na dalsze wzrosty na giełdzie.

Dmytro Spilka 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

REKLAMA

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

REKLAMA