REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sasin: chcemy, by transformacja energetyczna była oparta na bezpieczeństwie energetycznym

 transformacja energetyczna a bezpieczeństwo energetyczne
transformacja energetyczna a bezpieczeństwo energetyczne
Reporter

REKLAMA

REKLAMA

Chcemy, by transformacja energetyczna, dbałość o klimat były oparte na bezpieczeństwie energetycznym; ma ona służyć ludziom, a nie odbywać się ich kosztem - stwierdził wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Nasze pomysły na odchodzenie od węgla muszą dzisiaj ulec skorygowaniu - dodał.

Bezpieczeństwo energetyczne a ochrona środowiska

"Chcemy, aby transformacja energetyczna, dbałość o środowisko, o klimat były oparte o takie filary, jak bezpieczeństwo energetyczne" - mówił wicepremier Sasin podczas otwarcia czwartkowej konferencji "Green Conservatism".

REKLAMA

Zwrócił uwagę, że możliwości każdego z państw, które uczestniczą w transformacji są różne. "Nie wszyscy mają możliwość takiego samego tempa i takiego samego zakresu zmian" - wskazał Jacek Sasin.

Transformacja energetyczna nie może oznaczać ubóstwa

REKLAMA

Dodał, że ważne jest, by transformacja energetyczna nie oznaczała ubóstwa - "żebyśmy osiągając jedne cele, nie stracili z oczu innych". "Transformacja musi służyć ludziom również, a nie odbywać się ich kosztem" - podkreślił szef MAP.

W ocenie Sasina, wojna na Ukrainie, rozgrywający się na naszych oczach kryzys energetyczny, to w efekcie niekontrolowany wzrost cen niektórych surowców energetycznych, przede wszystkim gazu, a także konieczność sankcji nałożonych na Rosję. Jego zdaniem stawia to wyzwania związane z dostępnością surowców energetycznych i ich cenami. "Stawia przed nami pytanie, jak na te wyzwania odpowiadać"; "my mówimy, prowadźmy tę transformację w sposób taki, żebyśmy nie stracili z oczu tego głównego celu" - powiedział. Jak dodał, chodzi o to, aby prowadzić transformację w taki sposób, aby przede wszystkim nie stracić społecznego poparcia dla tego procesu.

Jak wskazał, Polska dba o to, by transformacja nie uderzyła w obywateli. "Dlatego konsekwentnie mówimy naszym europejskim partnerom, że musimy przystosować nasze tempo tych zmian, do naszych możliwości" - powiedział.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Energetyka ciągle zależna od węgla

Sasin podkreślił, że Polska w dalszym ciągu ma energetykę w znacznej części opartą na węglu. "Nasze pomysły na odchodzenie od węgla muszą dzisiaj ulec skorygowaniu. (...), czyli nie rzucenie się niejako w uzależnienie od gazu - bo tak nam podpowiadano, że tym paliwem przejściowym ma być gaz. Dzisiaj już wiemy, że to paliwo takiej roli odegrać nie może, bo drogie. Że musimy dzisiaj szukać innej drogi - czyli z jednej strony pogodzić się jednak z faktem mniej szybkiego odchodzenia od węgla, a z drugiej strony postawić bardzo mocno na inną energię, czy np. odnawialną czy jądrową" - tłumaczył.

Unijny pakiet Fit for 55 to wysokie koszty

REKLAMA

W ocenie wicepremiera, unijny pakiet Fit for 55 "nie jest dzisiaj propozycją, którą możemy dzisiaj Polakom przedstawić, jako coś korzystnego". Jak mówił, to propozycja, której cele są dla wszystkich atrakcyjne, ale koszty ich realizacji "są tak wielkie, że atrakcyjność tego ostatecznego efektu, który chcemy osiągnąć już jest nie do przyjęcia dla większości Polaków".

"Chcemy podążać drogą zmian, chcemy podążać drogą, która doprowadzi nas do zeroemisyjnej gospodarki, energetyki. Ale musimy tą drogą podążać w tempie, które nie spowoduje, że wpadniemy w zadyszkę, w tempie, które nie spowoduje, że nasze polskie społeczeństwo z hukiem odrzuci w ogóle transformację, jako zbyt kosztowną, zbyt obciążającą polskie rodziny. I musimy podążać tą drogą również w ten sposób, abyśmy nie stracili naszej energetycznej suwerenności" - tłumaczył.

Obecna podczas czwartkowej konferencji minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała, że transformacja energetyczna, klimatyczna są wyzwaniami dla rządu, ale na pierwszym miejscu musi być bezpieczeństwo energetyczne.

"Przez lata mówiliśmy, że to bezpieczeństwo, społeczeństwo, gospodarka ma dla nas kluczowe znaczenie i wszystkie inne procesy, które się dzieją, mają być podporządkowane tym podstawowym wartościom" - stwierdziła.

Ostrożność wobec wodoru

Minister powiedziała, że obawia się, by w transformacji energetycznej i szerszym wykorzystaniu wodoru, państwa Unii Europejskiej nie wpadły w zależność, tak jak miało to miejsce w przypadku importu gazu ziemnego z Rosji. Jej zdaniem można poczekać kilka lat z przechodzeniem na wodór, aby wypracować własne źródła jego wytwarzania, a nie importować to paliwo spoza Unii Europejskiej. (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA