REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pełno(s)prawni w pracy – dlaczego warto otworzyć firmę na OzN? [PODCAST]

Szymon Glonek
Szymon Glonek
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jaka jest sytuacja osób z niepełnosprawnością (OzN) na otwartym rynku pracy? Czy sukces zawodowy jest dla każdego? Dlaczego wiara we własne siły jest kluczowa?

W poniedziałek, 6 grudnia 2021, odbędzie się konferencja "Pełno(s)prawni w pracy", organizowana przez INFOR PL oraz Fundację Aktywizacja.

REKLAMA

Wydarzenie poświęcone jest sytuacji osób z niepełnosprawnością (OzN) na otwartym rynku pracy, a jego celem jest ukazanie perspektywy zarówno pracowników, jak i pracodawców, na temat wyzwań i korzyści, jakie niesie ze sobą zatrudnianie OzN.

Te kwestie porusza także ebook (wkrótce również w formie audiobooka), pt. "Na barykadach. O uwalnianiu potencjału osób z niepełnosprawnościami", którego inspiracją była historia zawodowa Igi Jendrych. Czy sukces zawodowy jest dla każdego? Dlaczego wiara we własne siły jest kluczowa?

Gośćmi Szymona Glonka (Infor.pl) w najnowszym odcinku podcastu "DGPtalk: Obiektywnie o biznesie" są Iga Jendrych, Specjalista Komunikacji i Edukacji CSR w LOTTE Wedel oraz Wojciech Medyński, aktor filmowy i teatralny. Zapraszamy do wysłuchania podcastu!

Pani Igo, jak wyglądało Pani wejście na otwarty rynek pracy?

Nie zliczę, ile razy w życiu usłyszałam: "to się nie da, to się nie może udać".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Dlaczego? Ponieważ od urodzenia zmagam się z mózgowym porażeniem dziecięcym, w skrócie: MPD. Czterokończynowym, spastycznym – to dla znawców tematu będzie już jasne. A dla pozostałych osób, w dużym skrócie wyjaśnię, że jestem osobą z niepełnosprawnością ruchową w stopniu znacznym, co powoduje, że do tzw. codziennego funkcjonowania potrzebuję stałego wsparcia osób trzecich.

Ale ponieważ mój znajomy wymyślił powiedzenie: "jak się nie da, jak się da", to ono przyświeca mojemu życiu. A moje główne motto brzmi: szukaj szans w trudnościach, a nie trudności w szansach.

Obiektywnie rzecz biorąc, niepełnosprawność jest trudnością. To trzeba sobie powiedzieć wyraźnie: życie z niepełnosprawnością jest trudne. Wymaga wiele wysiłku i poświecenia, a także przepłakanych w poduszkę nocy czy dni.

To jednak nie znaczy, że czasami nie jest szansą. Dla mnie stała się szansą sześć lat temu, kiedy wkroczyłam na otwarty rynek pracy, do tzw. biznesu i świata HR – opowiada Iga Jendrych.

Na czym obecnie polega Pani praca?

Jestem Specjalistą Komunikacji i Edukacji CSR w firmie LOTTE Wedel. Z racji niepełnosprawności potrzebuję pracy zdalnej. Jestem na home office od sześciu lat, a nie od dwóch, jak duża część świata w obecnych, pandemicznych realiach.

REKLAMA

W mojej codziennej pracy, tworzę mnóstwo różnych tekstów. Zarówno na potrzeby wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Dla naszych pracowników piszę teksty do newsletterów, akcji czy mailingów. Jeśli chodzi o komunikację zewnętrzną, publikuję na naszym firmowym profilu na LinkedIn.

Odnośnie działania z zakresu CSR, to w piątek, 3 grudnia 2021, oficjalnie uruchomiliśmy w Wedlu na zewnątrz program "Czekosprawni", którego jestem liderką, z czego bardzo się cieszę. Jest on ukierunkowany na zwiększanie zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami – wyjaśnia Iga Jendrych.

Panie Wojciechu, dlaczego zdecydował się Pan na nagranie audiobooka "Na barykadach"?

Myślę, że można wskazać dwa główne powody. Po pierwsze, obecnie gram w spektaklu "Wymieszani posortowani, czyli czarno to widzę" w reżyserii Ewy Kasprzyk, który mocno porusza temat różnorodności. Jest to spektakl komediowy, jego pomysłodawczynią była Omenaa Mensah i jej fundacja.

Jest to świetna komedia, napisana przez Marcina Szczygielskiego. Ale to z czym się spotkałem i co jest cudowne, to fakt, że ludzie świetnie się bawią w teatrze, ale wychodząc pozostaje z nimi temat tolerancji na wielu poziomach.

Jedną z postaci w tej sztuce jest osoba z niepełnosprawnością: tancerka, która uległa wypadkowi i porusza się na wózku. Ten temat również nam, aktorom, wiele rzeczy uzmysłowił. Koleżanka, podczas pracy nad tą rolą, spotkała się z osobami, poruszającymi się na wózkach i rozmawiała z nimi m.in. o sposobie komunikacji. O tym, jak istotna jest kwestia nazewnictwa i samego języka, którego używamy.

W tym spektaklu dotykamy kilku aspektów tolerancji lub jej braku i to jest dokładnie to, o czym Pani Iga mówi w kontekście niepełnosprawności: to, że ktoś pochodzi z innego kraju, nie definiuje jaką jest osobą. To tylko pewien aspekt, a nie definicja kim jest.

Drugim powodem mojej decyzji było to, że od jedenastu lat zajmuje się improwizacją teatralną, gdzie główną zasadą jest zasada akceptacji, czyli: "tak i", nie: "tak, ale". Na pewno nie słowo "nie". W improwizacji uczymy się tego, że z każdej sytuacji jest wyjście i żeby skoncentrować się na budowaniu i szukaniu rozwiązań, a nie stawianiu blokady. Otwieramy się na drugiego człowieka i uczymy się empatii.

Dlatego z tak wielką ochotą i przyjemnością, gdy zostało mi zaproponowane użyczenie głosu do audiobooka "Na barykadach. O uwalnianiu potencjału osób z niepełnosprawnościami", jedyną odpowiedzią mogła być odpowiedź: tak, oczywiście.

Mam nadzieję, że mój mały wkład pozwoli temu tekstowi dotrzeć do większej liczby osób z niepełnosprawnością i historia Pani Igi da im odwagę, taką iskierkę nadziei, jeżeli do tej pory nie odważały się wychodzić z inicjatywą szukania pracy, bo zakładały, że "się nie da" – opowiada Wojciech Medyński.

Iga Jendrych – Specjalista Komunikacji i Edukacji CSR w LOTTE Wedel.

Wojciech Medyński – aktor filmowy i teatralny.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

REKLAMA

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

REKLAMA

Ustawa wiatrakowa 2025 przyjęta: 500 metrów odległości wiatraków od zabudowań

Ustawa wiatrakowa 2025 została przyjęta przez rząd. Przedsiębiorcy, szczególnie województwa zachodniopomorskiego, nie kryją zadowolenia. Wymaganą odległość wiatraków od zabudowań zmniejsza się do 500 metrów.

Piękny umysł. Jakie możliwości poznania preferencji zachowań człowieka daje PRISM Brain Mapping?

Od wielu lat neuronauka znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, lecz także w pracy rozwojowej – indywidualnej i zespołowej. Doskonałym przykładem narzędzia diagnostycznego, którego metodologia jest zbudowana na wiedzy o mózgu, jest PRISM Brain Mapping. Uniwersalność i dokładność tego narzędzia pozwala na jego szerokie wykorzystanie w obszarze HR.

REKLAMA