REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pełno(s)prawni w pracy – dlaczego warto otworzyć firmę na OzN? [PODCAST]

Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jaka jest sytuacja osób z niepełnosprawnością (OzN) na otwartym rynku pracy? Czy sukces zawodowy jest dla każdego? Dlaczego wiara we własne siły jest kluczowa?

W poniedziałek, 6 grudnia 2021, odbędzie się konferencja "Pełno(s)prawni w pracy", organizowana przez INFOR PL oraz Fundację Aktywizacja.

REKLAMA

Wydarzenie poświęcone jest sytuacji osób z niepełnosprawnością (OzN) na otwartym rynku pracy, a jego celem jest ukazanie perspektywy zarówno pracowników, jak i pracodawców, na temat wyzwań i korzyści, jakie niesie ze sobą zatrudnianie OzN.

Te kwestie porusza także ebook (wkrótce również w formie audiobooka), pt. "Na barykadach. O uwalnianiu potencjału osób z niepełnosprawnościami", którego inspiracją była historia zawodowa Igi Jendrych. Czy sukces zawodowy jest dla każdego? Dlaczego wiara we własne siły jest kluczowa?

Gośćmi Szymona Glonka (Infor.pl) w najnowszym odcinku podcastu "DGPtalk: Obiektywnie o biznesie" są Iga Jendrych, Specjalista Komunikacji i Edukacji CSR w LOTTE Wedel oraz Wojciech Medyński, aktor filmowy i teatralny. Zapraszamy do wysłuchania podcastu!

Pani Igo, jak wyglądało Pani wejście na otwarty rynek pracy?

Nie zliczę, ile razy w życiu usłyszałam: "to się nie da, to się nie może udać".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Dlaczego? Ponieważ od urodzenia zmagam się z mózgowym porażeniem dziecięcym, w skrócie: MPD. Czterokończynowym, spastycznym – to dla znawców tematu będzie już jasne. A dla pozostałych osób, w dużym skrócie wyjaśnię, że jestem osobą z niepełnosprawnością ruchową w stopniu znacznym, co powoduje, że do tzw. codziennego funkcjonowania potrzebuję stałego wsparcia osób trzecich.

Ale ponieważ mój znajomy wymyślił powiedzenie: "jak się nie da, jak się da", to ono przyświeca mojemu życiu. A moje główne motto brzmi: szukaj szans w trudnościach, a nie trudności w szansach.

Obiektywnie rzecz biorąc, niepełnosprawność jest trudnością. To trzeba sobie powiedzieć wyraźnie: życie z niepełnosprawnością jest trudne. Wymaga wiele wysiłku i poświecenia, a także przepłakanych w poduszkę nocy czy dni.

To jednak nie znaczy, że czasami nie jest szansą. Dla mnie stała się szansą sześć lat temu, kiedy wkroczyłam na otwarty rynek pracy, do tzw. biznesu i świata HR – opowiada Iga Jendrych.

Na czym obecnie polega Pani praca?

Jestem Specjalistą Komunikacji i Edukacji CSR w firmie LOTTE Wedel. Z racji niepełnosprawności potrzebuję pracy zdalnej. Jestem na home office od sześciu lat, a nie od dwóch, jak duża część świata w obecnych, pandemicznych realiach.

REKLAMA

W mojej codziennej pracy, tworzę mnóstwo różnych tekstów. Zarówno na potrzeby wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Dla naszych pracowników piszę teksty do newsletterów, akcji czy mailingów. Jeśli chodzi o komunikację zewnętrzną, publikuję na naszym firmowym profilu na LinkedIn.

Odnośnie działania z zakresu CSR, to w piątek, 3 grudnia 2021, oficjalnie uruchomiliśmy w Wedlu na zewnątrz program "Czekosprawni", którego jestem liderką, z czego bardzo się cieszę. Jest on ukierunkowany na zwiększanie zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami – wyjaśnia Iga Jendrych.

Panie Wojciechu, dlaczego zdecydował się Pan na nagranie audiobooka "Na barykadach"?

Myślę, że można wskazać dwa główne powody. Po pierwsze, obecnie gram w spektaklu "Wymieszani posortowani, czyli czarno to widzę" w reżyserii Ewy Kasprzyk, który mocno porusza temat różnorodności. Jest to spektakl komediowy, jego pomysłodawczynią była Omenaa Mensah i jej fundacja.

Jest to świetna komedia, napisana przez Marcina Szczygielskiego. Ale to z czym się spotkałem i co jest cudowne, to fakt, że ludzie świetnie się bawią w teatrze, ale wychodząc pozostaje z nimi temat tolerancji na wielu poziomach.

Jedną z postaci w tej sztuce jest osoba z niepełnosprawnością: tancerka, która uległa wypadkowi i porusza się na wózku. Ten temat również nam, aktorom, wiele rzeczy uzmysłowił. Koleżanka, podczas pracy nad tą rolą, spotkała się z osobami, poruszającymi się na wózkach i rozmawiała z nimi m.in. o sposobie komunikacji. O tym, jak istotna jest kwestia nazewnictwa i samego języka, którego używamy.

W tym spektaklu dotykamy kilku aspektów tolerancji lub jej braku i to jest dokładnie to, o czym Pani Iga mówi w kontekście niepełnosprawności: to, że ktoś pochodzi z innego kraju, nie definiuje jaką jest osobą. To tylko pewien aspekt, a nie definicja kim jest.

Drugim powodem mojej decyzji było to, że od jedenastu lat zajmuje się improwizacją teatralną, gdzie główną zasadą jest zasada akceptacji, czyli: "tak i", nie: "tak, ale". Na pewno nie słowo "nie". W improwizacji uczymy się tego, że z każdej sytuacji jest wyjście i żeby skoncentrować się na budowaniu i szukaniu rozwiązań, a nie stawianiu blokady. Otwieramy się na drugiego człowieka i uczymy się empatii.

Dlatego z tak wielką ochotą i przyjemnością, gdy zostało mi zaproponowane użyczenie głosu do audiobooka "Na barykadach. O uwalnianiu potencjału osób z niepełnosprawnościami", jedyną odpowiedzią mogła być odpowiedź: tak, oczywiście.

Mam nadzieję, że mój mały wkład pozwoli temu tekstowi dotrzeć do większej liczby osób z niepełnosprawnością i historia Pani Igi da im odwagę, taką iskierkę nadziei, jeżeli do tej pory nie odważały się wychodzić z inicjatywą szukania pracy, bo zakładały, że "się nie da" – opowiada Wojciech Medyński.

Iga Jendrych – Specjalista Komunikacji i Edukacji CSR w LOTTE Wedel.

Wojciech Medyński – aktor filmowy i teatralny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA