REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mikołaj Zając: L4 - czyli ile nadużycia zwolnień chorobowych kosztują pracodawców? [PODCAST]

shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jaka jest skala nadużyć zwolnień chorobowych w Polsce? Jak im zapobiegać? W jaki sposób pracodawca może weryfikować zasadność zwolnienia chorobowego pracownika?

W 2020 roku, w Polsce, zarejestrowano ponad 24 mln zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy na łączną liczbę prawie 297 mln dni absencji chorobowej. W porównaniu do 2019 roku, nastąpił wzrost zarówno liczby dni absencji chorobowej (o 4,4%), jak i liczby zaświadczeń lekarskich (o 0,3%).

REKLAMA

Pandemia COVID-19 nie mogła pozostać bez wpływu na te statystki, jednak coraz częściej podnosi się problem nadużywania przez pracowników zwolnień chorobowych, czyli tzw. L4.  

Jak często są one wykorzystywane w celu innym niż powrót do zdrowia? Jakich branży najczęściej dotyka ten problem? Jak pracodawcy mogą zadbać o pracownika, aby zapobiegać temu zjawisku?

Gościem Szymona Glonka (Infor.pl) w podcaście "DGPtalk: Obiektywnie o biznesie" jest Mikołaj Zając, prezes firmy doradczej Conperio, specjalizującej się w problematyce absencji chorobowej.

Jaka jest skala nadużyć zwolnień chorobowych w Polsce?

Z naszych statystyk wynika, że około jedna trzecia zwolnień chorobowych jest wystawiana w sytuacjach, w których niekoniecznie musiałyby być wystawione. W tak dużej puli odnotowujemy naruszenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przypomnę, że kontrolujemy około 30 tysięcy druków rocznie, czyli 10% pracy ZUS, wykonujemy my – mówi Mikołaj Zając.

Czym różni się kontrola pracownika przez ZUS od kontroli przez firmę zewnętrzną?

ZUS pracuje w zupełnie inny sposób i używa zupełnie innej metodyki, a także koncentruje się na zupełnie innej grupie niż my. Większość kontroli ZUS dotyczy prywatnych przedsiębiorców, prowadzących nieduże działalności.

Natomiast my działamy na zlecenie pracodawcy. Wykorzystujemy do tego przepisy, które umożliwiają kontrolę zwolnienia chorobowego z ramienia pracodawcy.

Przeprowadzamy faktyczną, fizyczną kontrolę w miejscu zamieszkania takiego pracownika: czy tam przebywa, czy stosuje się do zaleceń lekarskich i czy nie wykorzystuje tego zwolnienia chorobowego niezgodnie z jego przeznaczeniem – wyjaśnia Zając.

Jakie sygnały powinny zaniepokoić pracodawcę?

Najpierw przeprowadzamy wstępną analizę zwolnień chorobowych oraz ich kwantyfikację.

Algorytm, który jest "zaszyty" w naszej aplikacji, analizuje czy te zwolnienia są wykorzystywane np. cyklicznie. Czy są wystawiane przez tych samych lekarzy? Czy są wystawiane w specyficznych okresach, np. świątecznych lub długich weekendów? Czy są to zwolnienia, występujące w równych odstępach czasu? Czy dany pracownik ma tych zwolnień dużo?

Na tej podstawie powstaje scoring, który jest pewną podpowiedzią dla pracodawcy, które zwolnienie warto byłoby zweryfikować – tłumaczy Zając.

Jak pracodawca może zapobiegać nadużywaniu zwolnień chorobowych?  

Warto zaprojektować odpowiedni system finansowy. Warto też zadbać o rozwój swojego pracownika. Stworzyć mu macierz kompetencji, które będzie pozyskiwał.

REKLAMA

W mojej ocenie, żeby zachęcić pracowników do pracy, powinno się założyć, że ten pracownik wcale nie będzie u nas pracował długo. Powinno mu się przedstawić, na zasadzie korzyści, możliwość uzyskania u nas pewnych umiejętności, które będą dla niego uniwersalne.

Oczywiście, chęć rozwoju i podnoszenia swoich kompetencji, została, niestety, bardzo mocno ograniczona w Polsce. Ludzie nie bardzo wierzą w to, że się rozwiną, że zdobędą nowe kwalifikacje i stanowiska.

Czytałem wyniki badań, z których wynika, że Polacy są narodem, który najmniej wierzy w doszkalanie się po zakończeniu cyklu swojej edukacji. Mimo wszystko, uważam, że powinno się takie możliwości zapewniać – podkreśla Mikołaj Zając.

Mikołaj Zając – prezes zarządu firmy Conperio, zajmującej się audytem, doradztwem i wdrażaniem kompleksowych rozwiązań problemu absencji chorobowej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Komisja Europejska proponuje zmniejszenie i uproszczenie obciążeń rolników. Czy to wystarczy by przerwać protesty?

  Komisja Europejska przesłała w czwartek prezydencji belgijskiej w Radzie UE dokument, zawierający listę działań mających na celu "zmniejszenie obciążeń administracyjnych, spoczywających na barkach rolników". Propozycje zostaną omówione z państwami członkowskimi 26 lutego na posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa.

  Używasz smartfona? Twoje wrażliwe dane są jak na dłoni. Technologia pozbawia nas prywatności

  Użytkownicy różnych urządzeń, aplikacji czy systemów często nie są świadomi, przez kogo i do jakich celów są gromadzone i wykorzystywane dane na ich temat. Rozwój technologii rzadko idzie w parze ze świadomością użytkowników i regulacjami prawnymi. To stanowi zagrożenie dla ochrony danych osobowych.

  Wzrasta ryzyko prowadzenia biznesu. "Liczba wzmianek o geopolityce i ryzyku politycznym w dokumentach spółek wzrosła o 600%"

  Ryzyko prowadzenia biznesu w 2024 roku zwiększa rosnąca polaryzacja na światowej scenie politycznej. Istotna dla przedsiębiorców będzie minimalizacja potencjalnych niebezpieczeństw, m.in. poprzez zwiększenie odporności łańcuchów dostaw, odpowiednią politykę dostępu do zasobów i zaadresowanie kwestii ESG – wynika z raportu EY-Parthenon 2024 Geostrategic Outlook.

  Handel internetowy idzie w górę, stanowi 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej

  Sprzedaż internetowa w ujęciu rocznym w styczniu wzrosła ogółem o 11%, co stanowił 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej. Największy udział e-sprzedaży w całości sprzedaży detalicznej miały takie kategorie jak tekstylia, odzież, obuwie, prasa i książki. Tak wynika z danych przekazanych przez GUS.

  REKLAMA

  Nie zalegasz ze składkami ZUS? Weź udział w konkursie prewencji wypadkowej. Można dostać 300.000,00 zł dofinansowania. Rozpoczyna się nabór.

  ZUS realizuje program prewencji wypadkowej, w ramach którego można uzyskać dofinansowanie na poprawę warunków pracy poprzez zakup maszyn i urządzeń. Można liczyć nawet na 300.000,00 zł dofinansowania.

  Szkody rolnicze - stawki pomocy i wnioski w 2024 roku. 1000 zł, 500 zł lub 250 zł na 1 ha pomocy dla rolników poszkodowanych suszą, przymrozkami, powodzią i innymi zjawiskami pogodowymi

  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało w komunikacie, że od 29 lutego 2024 r. do 15 marca 2024 r. producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2023 r. suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich wyniosły powyżej 30 % średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie rolnym, mogą składać wnioski o udzielenie pomocy w  formie dotacji do powierzchni upraw rolnych, na których ww. niekorzystne zjawiska spowodowały utratę co najmniej 30% plonu. 

  Bezpieczeństwo w Internecie i rewolucja dla przedsiębiorców działających w sieci. Nowość: akt o usługach cyfrowych (DSA) już w mocy

  Bezpieczeństwo w Internecie to w dzisiejszych czasach podstawa. W Unii Europejskiej obowiązuje nowy akt o usługach cyfrowych (Digital Services Act, DSA). Również w Polsce będą obowiązywały nowe przepisy. To bardzo ważne, ponieważ wiele osób zastanawia się: jak zachowywać się bezpiecznie w Internecie? Jak chronić swoje bezpieczeństwo w sieci? Jakie są zagrożenia w Internecie? Jak chronić się przed zagrożeniami w Internecie? Przepisy będą dotyczyły przedsiębiorców jak i osób fizycznych. Nowe przepisy mają poprawić bezpieczeństwo użytkowników w sieci, wspierać walkę z nielegalnymi treściami w Internecie, uregulować zagadnienia dot. moderowania treści. Nie będzie już tak łatwo manipulować użytkownikami, "śledzić ich" działań w sieci, profilować, wysyłać tzw. ciasteczek (pliki cookie). Będzie większa ochrona przed pedofilią. To będzie prawdziwa rewolucja dla przedsiębiorców działających w Internecie. Akt o usługach cyfrowych stosuje się od dnia 17 lutego 2024 r.

  Podatnicy nie wiedzą, że mogą skorzystać z ulgi B+R, a to duże korzyści finansowe

  Z ulgi badawczo-rozwojowej mogą skorzystać firmy z różnych branż. Ulga B+R może przynieść korzyści finansowe sięgające nawet kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Kto może zastosować tę ulgę? 

  REKLAMA

  Firmy wciąż bardziej obawiają się odejścia kontrahenta niż utraty płynności finansowej. Faktury z odroczoną płatnością to już standard

  Zwłaszcza w branży produkcyjnej i transporcie opcja płatności odroczonej od 7 do 30 dni stała się praktyką powszechnie stosowaną. Choć dla firm czekanie na należność wiąże się z ryzykiem i niedogodnościami – same muszą się w tym czasie kredytować – to w 2024 roku nie mają w planach odchodzenia od tej praktyki.

  BGK będzie mógł udzielać gwarancji spłaty kredytów mikrofirmom oraz małym i średnim przedsiębiorstwom. Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie 29 marca 2024 r.

  BGK będzie mógł gwarantować kredyty dla MŚP w ramach programu InvestEU. Jaka pomoc dla MŚP?

  REKLAMA