REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Paliwo gazowe umożliwi szybką transformację energetyczną

Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Paliwo gazowe to jedyne stabilne źródło energii, które umożliwi szybką transformację energetyki i ciepłownictwa w Polsce w kierunku dekarbonizacji – powiedział Artur Cieślik, wiceprezes ds. strategii i regulacji w PGNiG, podczas debaty o zielonej transformacji w energetyce, która odbyła się w ramach Kongresu 590 (5-6 października 2021 r.) w Warszawie.

Gaz podstawowym paliwem do 2050

„Pokładamy nadzieję w gazie: jako paliwie przejściowym w zielonej transformacji” – mówił wiceprezes PGNiG.

REKLAMA

Podkreślił, że spółka bierze udział w konsultacjach w Parlamencie Europejskim i Komisji Europejskiej, a celem tych działań jest zapewnienie Polsce możliwości dłuższego korzystania z gazu ziemnego. Według wiceszefa PGNiG, w Europie Zachodniej możliwe jest szybsze przekształcanie energetyki, ponieważ już obecnie wykorzystuje się tam w dużej mierze OZE i atom, a Polsce takich zasobów pozwalających na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego nie ma.

„Chcemy, aby do 2050 roku gaz był stabilnym i podstawowym paliwem dla energetyki i ciepłownictwa oraz żeby zapewnił bezpieczeństwo energetyczne kraju” – dodał.

„Dlatego w Polsce powinniśmy iść w kierunku ewolucji, a nie rewolucji energetycznej” – powiedział Artur Cieślik, przypominając prognozy, że zużycie gazu w Polsce wzrośnie w ciągu 10 lat z 20 do 30 mld m sześc. gazu rocznie.

Gaz - Biometan - Wodór

REKLAMA

Zapewniał jednocześnie, że po fuzji z Orlenem i Lotosem, PGNiG – w ramach koncernu multienergetycznego – zamierza rozwijać swoje projekty w zakresie pozyskiwania, przesyłu i magazynowania również gazów odnawialnych. W perspektywie średnioterminowej PGNiG skoncentruje się na biometanie, a w długoterminowej – chce postawić na wodór.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podkreślał, że produkcja biogazu i biometanu to nowy sektor OZE i jeszcze nieuregulowany, więc plany biznesowe i inwestycje będzie można podejmować dopiero po odpowiednich zmianach w prawie.

Krzysztof Nowicki, wiceprezes ds. fuzji i przejęć Grupy Lotos, podkreślił, że multienergetyczny koncern jest odpowiedzią na wyzwania rewolucji energetycznej. Wg niego, to jedyny sposób, aby polska energetyka stawała się zeroemisyjna, a jednocześnie pozostała konkurencyjna i była w stanie pozyskiwać klientów na swoje produkty. „Możemy odnieść sukces dzięki sprawnej organizacji, wykorzystaniu centrów kompetencyjnych i poszanowaniu zasobów ludzkich” – dodał wiceszef Grupy Lotos.

Dawid Piekarz, wiceprezes Instytutu Staszica podkreślał, że budowany wokół Orlenu koncern multienergetyczny ma szansę stać się podmiotem, a nie przedmiotem w sektorze gazowo-paliwowym i uczestniczyć w kontrolowaniu zachodzących w branży i na rynku procesów. „Lokalne elektrociepłownie będą potrzebowały wodoru i biogazu. To zapewni kolejne strumienie przychodu” – mówił Dawid Piekarz.

„Transformacja energetyczna stawia przed branżą paliwową największe wyzwania i ryzyka, ale również oferuje największe możliwości” – dodawał Artur Cieślik.

Karol Wolff, dyrektor Biura Strategii i Projektów Strategicznych PKN Orlen wskazywał w tym kontekście na konieczność rozwoju technologii przez tworzony koncern. Chodzi m.in. o wykorzystanie wodoru w przemyśle i transporcie oraz biogazownie, ale też o gospodarkę obiegu zamkniętego, w tym recykling wyrobów z plastiku. „Dostrzegamy też inne trendy, jak technologie wychwytywania i geologicznego składowania dwutlenku węgla (CCS) czy małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR). Te technologie po 2030 roku będą już dostępne, więc chcemy je nie tylko wdrażać, ale i rozwijać” – mówił Karol Wolff.

Zapowiedział, że aby utrzymać konkurencyjność multienergetyczny polski koncern będzie musiał inwestować „w szerokie portfolio”.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

Prognozy na 2025 rok: jakie trendy będą kształtować przyszłość biznesu e-commerce?

Jakie trendy ukształtują branżę e-commerce w nadchodzącym 2025 roku? Jakie narzędzia powinny wykorzystać firmy, żeby się rozwijać?

InPost Pay – rewolucyjna usługa dla Twojego e-sklepu

W dobie ogromnej konkurencji na rynku e-commerce kluczem do sukcesu jest wyróżnienie się i zwiększenie wygody zakupów dla klientów. InPost Pay to rozwiązanie, które może odmienić oblicze Twojego sklepu internetowego, pomagając zwiększyć konwersję dzięki nowoczesnym udogodnieniom. Dowiedz się, dlaczego warto wdrożyć tę usługę i co możesz dzięki niej zyskać!

Wakacje składkowe 2024 tylko za grudzień. Wniosek trzeba złożyć już w listopadzie

Z wakacji składkowych w 2024 roku można skorzystać już tylko za grudzień. Natomiast wniosek trzeba złożyć już w listopadzie. Państwo opłaci składki za jeden miesiąc za mikroprzedsiębiorców i komorników sądowych. Jakie warunki trzeba spełnić?

REKLAMA

Analiza wpływu ryzyka jako narzędzie zarządzania kryzysowego w firmach produkcyjnych [Poradnik]

Firmy produkcyjne, które operują złożonymi procesami, zaawansowanymi technologiami oraz różnorodnymi materiałami, są szczególnie narażone na ryzyko wystąpienia kryzysu. Analiza wpływu ryzyka (ang. Risk Impact Analysis) jest narzędziem, które pozwala firmom oszacować, jakie skutki dla organizacji mogą mieć określone zdarzenia i podjąć kroki w celu ich minimalizacji. Jak firmy produkcyjne mogą wykorzystać to narzędzie, aby skuteczniej zarządzać kryzysami?

Współpraca z agencją SEO - przewodnik

Jak wygląda współpraca z agencją SEO? Co obejmuje? Jak jest rozliczana? Oto przewodnik.

ZUS: 717 wniosków o świadczenie interwencyjne. ZUS wypłacił do tej pory ponad 31 mln 350 tys. zł z tego tytułu. Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie?

ZUS: 717 wniosków o świadczenie interwencyjne. ZUS wypłacił do tej pory ponad 31 mln 350 tys. zł z tego tytułu. Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie interwencyjne? Kto może ubiegać się o świadczenie interwencyjne? 

Prowadzisz e-commerce? Pozbądź się poniedziałkowego chaosu i poznaj Weekendowe Nadania!
Uniknij poniedziałkowego chaosu w magazynie! Weekendowe Nadania to innowacyjne rozwiązanie, które usprawni logistykę Twojego e-commerce. Dowiedz się, jak szybciej realizować zamówienia, zwiększyć satysfakcję klientów i zyskać przewagę nad konkurencją. Sprawdź, jak to działa!

REKLAMA

Nastroje w branży rolnej - znowu w dół. [Raport] Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych

Nastroje w branży rolnej - znowu w dół. [Raport] Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Rolnicy wziąć ograniczają swoje inwestycje. Zmalał odsetek przedsiębiorców, którzy przewidują poprawę koniunktury w branży

Indeks Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki [odczyt II]: firmy nieprzygotowane na redukcję śladu węglowego, choć odczuwane wsparcie ze strony państwa rośnie

W pierwszym półroczu 2024 r. dekarbonizacja i ochrona środowiska miały rosnące znaczenie w działalności przedsiębiorstw – to wniosek z drugiego odczytu Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki. Drugi odczyt wskaźnika wskazuje wartość 61 pkt., gdzie 50 pkt. to wynik neutralny, powyżej 50 - pozytywny, a poniżej 50 - negatywny –  i w stosunku do pierwszego odczytu za rok 2023 nie uległ on zmianie. W drugiej odsłonie Indeksu wzięto pod uwagę odpowiedzi udzielone przez 111 polskich przedsiębiorstw. 

REKLAMA