| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Dzięki konkursom NCBR rosną inwestycje w badania i rozwój. 7 lutego ruszył nabór w kolejnej edycji Szybkiej Ścieżki

Dzięki konkursom NCBR rosną inwestycje w badania i rozwój. 7 lutego ruszył nabór w kolejnej edycji Szybkiej Ścieżki

Blisko 30-procentowy wzrost zatrudnienia w polskim sektorze B+R w ostatnich latach i rosnące z roku na rok o jedną czwartą nakłady na działalność badawczo-rozwojową dowodzą, że instytucjonalne wsparcie branży przynosi wymierne efekty. W szczególny sposób rozwijają się firmy – beneficjenci konkursów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).

Źródło: Materiały prasowe

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), nakłady na działalność B+R (GERD) w Polsce w 2018 r. wyniosły 25,6 mld zł, co stanowiło wzrost w stosunku do poprzedniego roku o 24,6 proc. Urząd oszacował, że wskaźnik intensywności prac B+R, stanowiący udział nakładów krajowych brutto na działalność B+R w PKB wyniósł 1,21 proc. (w 2017 r. było to 1,03 proc.). Z kolei średnia wartość nakładów wewnętrznych na działalność B+R przypadająca na jednego mieszkańca wyniosła 668 zł i wzrosła rok do roku o 24,6 proc. Liczba podmiotów w działalności B+R w 2018 r. była wyższa niż w roku poprzednim o 13,3 proc.

Najwyższymi nakładami na działalność badawczo-rozwojową charakteryzował się sektor przedsiębiorstw, który przeznaczył na prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych 17,0 mld zł (wzrost o 27,7 proc. w stosunku do 2017 r.). Stanowiło to 66,1 proc. nakładów na działalność B+R w 2018 r. wobec 64,5 proc. w 2017 r. Udziały innych sektorów w tych nakładach wyniosły: szkolnictwa wyższego – 31,7 proc., rządowego – 1,9 proc. oraz prywatnych instytucji niekomercyjnych – 0,3 proc., wobec odpowiednio 32,9 proc., 2,3 proc. oraz 0,3 proc. w 2017 r.

Według danych GUS, w 2018 r. w działalność badawczo-rozwojową zaangażowanych było ponad 266 tys. osób, co oznacza wzrost w porównaniu do 2017 r. o 11,3 proc.

Nowa, prostsza Szybka Ścieżka

NCBR, agencja wykonawcza ministra nauki i szkolnictwa wyższego, już po raz jedenasty ogłosiła konkurs Szybka Ścieżka. Ten podzielony jest na cztery rundy. W puli dwóch pierwszych, przeznaczonych dla dużych przedsiębiorstw, konsorcjów dużych przedsiębiorstw,  konsorcjów dużych przedsiębiorstw z udziałem MŚP lub jednostek naukowych, czeka łącznie 400 mln zł (300 mln złotych w I rundzie i 100 mln złotych w II rundzie). Wnioski można składać od 7 lutego do 3 kwietnia 2020 r. Z kolei mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, samodzielnie albo w konsorcjach z innymi MŚP lub jednostkami naukowymi będą mogły wnioskować o w sumie 500 mln złotych w III rundzie i o 300 mln złotych w IV rundzie. W ich przypadku wnioski powinny wpływać od 4 kwietnia do 1 czerwca 2020 r. Konkurs nie jest obwarowany ograniczeniami branżowymi, ale projekty powinny wpisywać się w jedną z Krajowych Inteligentnych Specjalizacji (KIS).

W 2020 r. NCBR wprowadził udogodnienia w naborze – najważniejsza zmiana to uproszczenie procedur, mająca ułatwić przedsiębiorcom otrzymanie dotacji. Całą dokumentację napisano od nowa, prostym językiem. Wnioski otrzymały nowy, czytelny wzór i nową, przejrzystą instrukcję wypełniania. Dodatkowo liczbę konkursowych kryteriów oceny zmniejszono do 13. Pojawiło się wśród nich nowe kryterium „istota projektu”, które pozwoli wnioskodawcom w jednym miejscu wyłożyć sedno swojego zamierzenia.

- W związku z dobiegającą końca perspektywą unijną, to już jeden z ostatnich naborów do Szybkiej Ścieżki. Niezmiennie konkurs ma bardzo szeroki zasięg, a prace badawczo-rozwojowe mogą być realizowane we wszystkich polskich województwach poza mazowieckim. O dofinansowane mogą starać się wnioskodawcy, których celem jest stworzenie i wprowadzenie na rynek nowego lub znacząco ulepszonego produktu, usługi czy procesu – zachęca do udziału dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor NCBR.

Konkurs finansowany jest z funduszy europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

Doświadczenia laureatów

Jednym z beneficjentów konkursu NCBR jest firma Celon Pharma S.A., która realizuje aż trzy projekty z grantów Szybkiej Ścieżki. Celon Pharma S.A. to zintegrowana firma biofarmaceutyczna, zajmująca się badaniami, rozwojem, wytwarzaniem oraz sprzedażą produktów farmaceutycznych. Założona w 2002 r., zatrudnia 400 pracowników. W tym  w obszarze badań i rozwoju ponad 80 naukowców, z których połowa posiada lub jest w trakcie zdobywania tytułów doktorskich. Celon Pharma S.A. prowadzi kilkanaście projektów rozwoju innowacyjnych leków, w takich grupach terapeutycznych jak: onkologia, neuropsychiatria, autoimmunologia i metabolizm. Dysponuje własnym zapleczem laboratoriów badawczo-rozwojowych.

- Środki uzyskane w ramach konkursów NCBR stanowią jeden z kluczowych czynników wspierających realizację projektów badawczo-rozwojowych innowacyjnych kandydatów na leki w naszej firmie – mówi dr Jerzy Pieczykolan, kierownik Działu Rozwoju Przedklinicznego B+R, Celon Pharma S.A. – Dzięki uzyskanym dofinansowaniom jesteśmy w stanie rozwijać najszerszy obecnie pipeline kandydatów na leki innowacyjne w Polsce. To 14 projektów, z czego ponad połowa znajduje się na etapie formalnych badań toksykologicznych i klinicznych.

Jak przyznaje dr J. Pieczykolan, pozyskane środki firma wykorzystuje do prowadzenia projektów badawczo-rozwojowych nad nowoczesnymi terapiami w takich obszarach jak: choroby neuropsychiatryczne, metaboliczne, zapalne, schorzenia narządu wzroku oraz w onkologii.

Dofinansowanie z konkursów NCBR znacząco przyczyniło się do zintensyfikowania działalności Celon Pharma S.A. ­– Obecnie już trzy nasze projekty: onkologiczny oraz dwa neuropsychiatryczne, dofinansowane ze środków NCBR weszły w fazy badań klinicznych, a jeden z nich jest jedynym w naszym kraju innowacyjnym projektem badawczym, dla którego badania II fazy prowadzone są we współpracy z rodzimymi ośrodkami klinicznymi – wyjaśnia dr J. Pieczykolan. – Warto podkreślić, iż na kolejne lata dzięki uzyskanym funduszom planujemy wprowadzenie kolejnych kilku projektów do badań klinicznych, które podobnie jak poprzednie planujemy prowadzić we współpracy z naszymi rodzimymi klinicystami i ośrodkami badawczymi.

Przedstawiciel Celon Pharma S.A. zdecydowanie poleca udział w konkursach NCBR: – W naszej opinii są to jedne najważniejszych publicznych źródeł finansowania innowacji w Polsce. Należy pamiętać, że korzystanie z dofinansowania i rozwijanie dzięki niemu swojej działalności wymaga wielkiej dyscypliny, skrupulatności oraz rzetelności w rozliczaniu pozyskiwanych środków, a także dużego zaangażowania oraz profesjonalnego podejścia pracowników po stronie beneficjenta i jego partnerów.

Regulamin i dokumentacja konkursu „Szybka Ścieżka” dostępne są na stronie internetowej NCBR.

””/

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »