REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak freelancer może zbudować poduszkę finansową? [PORADNIK]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
poduszka finansowa freelancer finanse na przyszłość budżet pieniądze podwykonawca
Poduszka finansowa freelancera - jak zaplanować finanse na przyszłość? Poradnik
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Freelancer to wolność, niezależność, ale i konieczność samodzielnego zarządzania finansami. Jak można zbudować poduszkę finansową i nie martwić się o pieniądze na przyszłość? Poradnik zawiera wskazówki dla freelancerów i wymienia 4 sposoby budowania zaplecza finansowego.

rozwiń >

Freelancer samodzielnie planuje przyszłość finansową

REKLAMA

Praca niezależnego specjalisty wiąże się z dużą swobodą i elastycznością, ale także z koniecznością samodzielnego zarządzania swoimi finansami. W przeciwieństwie do osób zatrudnionych na etacie, freelancerzy sami decydują o sposobie zabezpieczenia emerytalnego, ubezpieczeniu zdrowotnym czy środkach na czas ewentualnej niedyspozycji. Dzięki temu mogą dostosować te aspekty do swoich indywidualnych potrzeb i możliwości.

REKLAMA

Freelancing staje się coraz bardziej popularny, szczególnie w branżach kreatywnych i technologicznych, gdzie elastyczność i niezależność zawodowa mają kluczowe znaczenie. Z tego względu, zabezpieczenie finansowe staje się absolutnym priorytetem, a odpowiednie planowanie może pomóc uniknąć wielu nieprzewidzianych trudności – komentuje Przemysław Głośny, prezes zarządu Useme, platformie do rozliczeń podwykonawców.

Oszczędzanie przez freelancera

Według badania zleconego przez B2 Impact prawie połowa Polaków (48 proc.) deklaruje oszczędzanie, jednak znacznie mniej osób wskazuje konkretne instrumenty finansowe, które pomagają w długoterminowym planowaniu. Wśród nich dominują ubezpieczenia (28 proc.) i lokaty bankowe (24 proc.), choć istnieje znacznie więcej sposobów na budowanie finansowej poduszki bezpieczeństwa. Jak podwykonawcy mogą skutecznie zabezpieczyć swoją przyszłość?

Poduszka finansowa freelancera - jak ją zbudować?

Poduszka finansowa to pierwsze i najważniejsze narzędzie, które powinien posiadać każdy niezależny specjalista. To rezerwa finansowa, która pozwala przetrwać trudne chwile, takie jak przerwy w zleceniach, nagłe wydatki czy problemy zdrowotne. Poduszka finansowa daje poczucie bezpieczeństwa i umożliwia podejmowanie lepszych decyzji zawodowych, bez presji finansowej.

1. Regularne odkładanie 10-20% dochodów

Aby zbudować taką poduszkę, warto regularnie odkładać 10-20 proc. swoich dochodów, zaczynając nawet od niewielkich kwot. Najlepiej przechowywać te środki na koncie oszczędnościowym lub w funduszu o niskim ryzyku, aby były łatwo dostępne w razie potrzeby, ale jednocześnie chronione przed pokusą codziennego wydawania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2. Inne sposoby zabezpieczenia emerytalnego

Choć system ZUS jest podstawowym sposobem zabezpieczenia emerytalnego w Polsce, wielu podwykonawców szuka alternatywnych rozwiązań, które zapewnią im większą elastyczność i wyższe potencjalne zyski. Istnieje kilka kluczowych narzędzi finansowych, które warto rozważyć.

3. Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) oraz Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE)

IKE i IKZE to popularne instrumenty finansowe umożliwiające samodzielne odkładanie środków na przyszłość przy jednoczesnym korzystaniu z ulg podatkowych:

  • IKE pozwala na oszczędzanie bez podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki), jeśli środki zostaną wypłacone po ukończeniu 60. roku życia.
  • IKZE daje dodatkową korzyść w postaci możliwości odliczenia wpłaconych środków od podstawy opodatkowania, co może obniżyć bieżący podatek dochodowy. Jednak przy wypłacie zgromadzone środki są opodatkowane według ryczałtowej stawki 10 proc.

Dzięki tym narzędziom freelancerzy mogą budować kapitał emerytalny na własnych warunkach, bez konieczności polegania wyłącznie na ZUS.

4. Inwestowanie

Osoby pracujące na własny rachunek mogą także rozważyć inwestowanie jako strategię długoterminowego zabezpieczenia finansowego. Do popularnych opcji należą:

  • Fundusze inwestycyjne i ETF-y – umożliwiają dywersyfikację portfela i pasywny wzrost kapitału.
  • Akcje – mogą generować wysokie zyski, ale wymagają wiedzy i umiejętności analizy rynku.
  • Obligacje skarbowe – to bezpieczniejsza forma inwestowania, oferująca stałe oprocentowanie.

Inwestowanie wymaga jednak rozwagi i długoterminowego podejścia. Warto skorzystać z pomocy doradcy finansowego lub zainwestować czas w naukę podstaw rynków kapitałowych.

5. Ubezpieczenia zdrowotne i wypadkowe

Brak stałego pracodawcy oznacza również konieczność zadbania o odpowiednie ubezpieczenie na wypadek choroby czy urazu. Wielu podwykonawców decyduje się na prywatne polisy zdrowotne, które pozwalają na szybszy dostęp do lekarzy specjalistów, a także ubezpieczenia wypadkowe, zapewniające wsparcie finansowe w razie niezdolności do pracy.

oZUSowanie umów o dzieło a finansowa przyszłość freelancera

REKLAMA

W ostatnich latach pojawiły się propozycje objęcia składkami ZUS osób pracujących na umowy o dzieło. Z jednej strony, składki te mogą zapewnić niezależnym specjalistom dostęp do świadczeń emerytalnych i chorobowych, z drugiej – mogą stanowić dodatkowe obciążenie finansowe, szczególnie dla tych, którzy oprócz freelancingu, pracują również na etacie i są już objęci składkami.

Składki ZUS powinny być rozwiązaniem dobrowolnym, ponieważ wielu podwykonawców już teraz odkłada pieniądze na własną rękę, korzystając z alternatywnych narzędzi finansowych, takich jak indywidualne konta emerytalne (IKE), konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) czy inwestycje. Obowiązkowe składki mogą również wpłynąć na zmniejszenie liczby klientów gotowych do współpracy, ponieważ zleceniodawcy mogą nie być skłonni do ponoszenia dodatkowych kosztów.

Choć korzyści są istotne, wprowadzenie obowiązku płacenia składek ZUS niesie ze sobą także wyzwania. Dla podwykonawców, którzy już opłacają składki ZUS w ramach umowy o pracę lub działalności gospodarczej, dodatkowe obciążenie finansowe może być trudne do udźwignięcia. Z kolei dla zleceniodawców wyższe koszty zatrudnienia mogą skutkować ograniczeniem liczby dostępnych projektów lub koniecznością negocjacji niższych wynagrodzeń. To może wpłynąć na całą branżę i zmniejszyć elastyczność, która jest jedną z największych zalet pracy na umowach o dzieło – wyjaśnia Przemysław Głośny, prezes zarządu Useme, platformie do rozliczeń podwykonawców.

Podsumowanie

Zabezpieczenie przyszłości finansowej jest kluczowe dla każdego podwykonawcy. Bez względu na to, czy oZUSowanie stanie się obowiązkiem, warto już teraz podjąć kroki, które pozwolą czuć się bezpiecznie w każdej sytuacji. Budowanie poduszki finansowej, rozważenie alternatywnych form oszczędzania oraz zadbanie o ubezpieczenie to inwestycja w niezależność i bezpieczeństwo.

Źródło: Useme

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

REKLAMA

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

REKLAMA

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

REKLAMA