REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Powody do umiarkowanego optymizmu. Czy inwestorzy mogą oczekiwać zwyżki bitcoina w 2024 roku?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
bitcoin
bitcoin
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Bitcoin odnotował rekordową wartość i dał zarobić inwestorom. Jakie są prognozy ekspertów z rynku kryptowalut? 

Kryptowaluty w górę

Po średnio udanych poprzednich latach, rynek kryptowalutowy znowu jest na fali wznoszącej. Bitcoin odnotował bowiem rekordową wartość. Dzięki wzrostom powyżej $73 000, ta największa pod względem kapitalizacji kryptowaluta znów dała zarobić inwestorom, a przy okazji pociągnęła za sobą także cały rynek blockchain.

REKLAMA

 

Bitcoin osiągnął rekordową wartość w marcu tego roku, przekraczając $73 000. Źródło: Investing.com

Inne

Inwestorzy ostrzą sobie jednak zęby na dalsze wzrosty i liczą na to, że bitcoin przebije tą wartość, wchodząc na nowe maksima. Spróbujemy tutaj zastanowić się, jakie są długoterminowe możliwości wzrostu tej kryptowaluty i jakie zdarzenia mogą prowadzić do dalszych zwyżek jeszcze w tym roku.

Czy to jeszcze nie koniec wzrostów na rynkach kryptowalutowych?

REKLAMA

Eksperci rynków kryptowalutowych uważają, że ostatnie wybicie bitcoina nie musi być jeszcze rekordem cenowym w tym roku. Warto jednak zachować ostrożność. Jak bowiem twierdzi Maxim Manturov, Dyrektor ds. Badań Inwestycyjnych we Freedom Finance Europe: - Biorąc pod uwagę ostatnie wzrosty wartości bitcoina oraz oczekiwania związane z przebiciem rekordu, decyzja o inwestycji w bitcoin wymaga solidnego zrozumienia dynamiki rynku oraz ryzyka, jakie wiąże się z tą inwestycją. Bitcoin wykazał z biegiem czasu znaczny wzrost, nawet dla tych inwestorów, którzy kupowali go w szczytowych cenach. Jednakże warto pamiętać, że wyniki osiągnięte w przeszłości nie gwarantują przyszłych zwrotów. Rynek kryptowalut znany jest ze swojej zmienności, a ceny mogą się szybko zmieniać.

Zbliżający się halving, zaplanowany na 29 kwietnia, zwykle budzi optymizm wśród inwestorów i często prowadzi do wzrostu ceny bitcoina. Halving ma miejsce mniej więcej co cztery lata i poprzednio odbywał się w 2020, 2016 i 2012 roku. W ciągu 12 miesięcy następujących po poprzednich trzech halvingach cena bitcoina wzrosła odpowiednio o 8069%, 284% i 559%. To wydarzenie wywiera presję na podaż, ponieważ spowalnia prędkość, z jaką nowe bitcoiny wchodzą na rynek, a tegoroczny halving nastąpi w czasie rosnącego popytu. To zdarzenie, mające miejsce mniej więcej co cztery lata, sugeruje, że tempo tworzenia nowych Bitcoinów spadnie, potencjalnie zwiększając podaż i wywołując popyt.

Główne czynniki wzrostu bitcoina w 2024 roku:

Wspomniany powyżej halving zbliża się wielkimi krokami. Ten mechanizm, wbudowany w kod bitcoina, ma na celu redukcję nagrody za wydobycie nowych bloków o połowę co około cztery lata. Jest to wydarzenie, które ma kluczowe znaczenie dla całego ekosystemu bitcoina, a także dla inwestorów i użytkowników tej kryptowaluty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Halving bitcoina to proces, który zmniejsza ilość nowych bitcoinów generowanych przez sieć o połowę. Jest to zjawisko programowo ustalone, mające na celu kontrolę inflacji i imitację złota w cyfrowym świecie przez ograniczenie podaży. Do tej pory bitcoina można wydobyć maksymalnie 21 milionów monet, a halvingi są kluczowym mechanizmem, który zapewnia, że finalna ilość zostanie osiągnięta w przemyślany sposób.

Analizując historię bitcoina, można zauważyć, że każdy dotychczasowy halving miał pozytywny wpływ na jego cenę. Mechanizm ten, poprzez ograniczenie podaży nowych bitcoinów, w połączeniu z rosnącym zainteresowaniem i adopcją, przyczyniał się do znaczącego wzrostu wartości. To zjawisko jest dobrze widoczne na wykresach cen bitcoina, gdzie po każdym halvingu obserwuje się znaczące ruchy cenowe w górę.

 

Wzrosty cen Bitcoina po poprzednich halvingach. Źródło: Relai.

Inne

Oczekuje się, że halving nastąpi w kwietniu tego roku, choć jego dokładna data zależy od tempa wydobycia nowych bloków. Rynki już teraz reagują na to wydarzenie, a historia pokazuje, że może to być okres wzmożonej wolatylności i potencjalnego wzrostu wartości bitcoina.

Szum medialny i zwiększone zainteresowanie tym wydarzeniem przyciągają nowych inwestorów, co może dodatkowo napędzać popyt. A to nie jedyny istotne wydarzenie tego roku, które może wstrząsnąć rynkiem kryptowalut.

Równie duże znaczenie mają debiutujące kilka miesięcy temu fundusze ETF na bitcoin. Zezwolenie na emisję funduszy ETF na kryptowalutę przez SEC okazało się bardzo korzystne dla całego rynku. Dziewięciu emitentów kontraktów spotowych zebrało już 34,1 miliarda dolarów w łącznej wartości tych kontraktów. Co więcej, konkurencja jest tak duża, że wielu z emitentów zapowiada obniżenie cen, aby zachęcić jeszcze więcej klientów.

Jak twierdzi zresztą CEO firmy inwestycyjnej Blackrock, Larry Fink, jest on pozytywnie zaskoczony zainteresowaniem inwestorów detalicznych tym instrumentem. Zauważa, że wprowadzenie tych funduszy pozwoliło zwiększyć płynność na tym rynku, zapewniając dostęp dla osób, które wcześniej nie mogły kupować kryptowalut w zorganizowany sposób, jaki zapewnia broker online, a nie tylko giełdy kryptowalutowe. Te ostatnie zresztą tracą nieco klientów na korzyść firm inwestycyjnych. ETF na bitcoin wyemitowany przez tą firmę jest zresztą najszybciej rosnącym funduszem tego rodzaju w historii.

To samo zdanie wyraża raport Grayscale, innego emitenta funduszu ETF na bitcoin. Przedstawiciele firmy twierdzą, że jesteśmy w środku zwyżek cen tej kryptowaluty i wzrosty jeszcze się nie zakończyły. Według analityka Grayscale, ta największa kryptowaluta wykazuje podobny wzorzec wzrostów, co podczas wcześniejszych zwyżek, a wpływ pieniędzy za pośrednictwem funduszy ETF będzie w dalszym ciągu się utrzymywał.

Wszystkie te czynniki pozwalają optymistycznie spoglądać na cały rynek walut blockchain w przyszłości. Kryptowaluty z pewnością są na fali wznoszącej, a oceny czołowych analityków są od umiarkowanie optymistycznych, aż do zupełnie entuzjastycznych.

Autor: Dmytro Spilka 

Zobacz także: Wyrok ws. założyciela giełdy kryptowalut FTX. Bankman-Fried skazany na 25 lat więzienia
Bitcoin na celowniku giganta. Największy fundusz emerytalny świata bada kryptowalutę

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

REKLAMA

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

REKLAMA

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

REKLAMA