REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Chcesz zarobić miliardy? Zainwestuj w sztuczną inteligencję

Sztuczna inteligencja „zarobi” dla przemysłu miliardy dolarów
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nawet 10 mld dolarów. Tyle dla przemysłu może być warta sztuczna inteligencja - wynika z badań ABI Research. A dokładniej, tyle mogą wynieść dodatkowe przychodu, jeśli SI będzie wykorzystywana w przemyśle. 

Nie przegap potencjału SI

Wielcy wiedzą o co toczy się gra, nie pozostają w tyle. Technologiczni giganci, jak Microsoft, Google czy Adobe, już dawno dostrzegli jej potencjał. Dzięki temu aplikacje wykorzystujące SI potrafią stworzyć nową treść na podstawie dostępnych danych, np. piosenkę, obraz czy instrukcję wymiany transformatora.

REKLAMA

REKLAMA

Do tej pory koncentrowano się na produktach skierowanych do pojedynczych konsumentów, ale jak zapowiadają analitycy z ABI Research, wkrótce sztuczna inteligencja może zrewolucjonizować całe procesy produkcyjne: od koncepcji nowych projektów aż po ich wdrożenie.

Ekspertyzy firmy wskazują, że w latach 2026-2029 strategiczne inwestycje w technologie generatywne mogą przynieść przemysłowi dodatkowy przychód w wysokości 4,4 miliarda dolarów. Do 2033 roku korzyści płynące z adaptacji tego typu rozwiązań w sektorze przemysłowym mogą wzrosnąć nawet do 10,5 mld USD. 

Zainwestuj, aby obniżyć koszty

REKLAMA

– Wdrażanie generatywnej sztucznej inteligencji w przemyśle będzie postępować ze względu na konieczność zwiększania wydajności w otoczeniu wysokiej inflacji oraz niwelowania luki kompetencyjnej – uważa Waldemar Pakos, ekspert ds. cyfryzacji w biznesie Automatyki Procesowej ABB w Polsce. – Na dynamicznym, coraz bardziej spersonalizowanym rynku, SI jest kluczem do utrzymania konkurencyjności i obniżenia kosztów wprowadzania innowacji przez przemysł. Wyzwaniem pozostaje świadomość możliwych rozwiązań i opanowanie technologii na poziomie pozwalającym wykorzystać jej aktualny potencjał. Tyczy się to niestety zarówno odbiorców, jak i dostawców tej technologii.

Zdaniem eksperta, rozmawiając o sztucznej inteligencji, mówimy oczywiście o tworzeniu (treści czy analiz), ale zapominamy, że to, co zostało opracowane, nie tylko usprawnia całe procesy. Służy to również zapobieganiu, np. nieplanowanym przestojom maszyn czy awarii całych zakładów. W Indiach, w wyniku awarii w firmie NTPC, która działa w sektorze energii, poszkodowanych zostało 40 pracowników. Koszty bezpośrednie nie są znane, ale według firmy badawczej Vanson Bourne, zaledwie godzina przestoju takiego obiektu może wiązać się ze stratą nawet 260 tys. USD.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kluczem do zapobiegania takim incydentom są dane – nie dane same w sobie, bo tych często mamy aż nadto, ale ich odpowiednia analiza i wnioskowanie na ich podstawie. Badania ABB wykazały, że aż 80 proc. zebranych w zakładzie informacji jest niewykorzystywanych. Jednocześnie aż 94% decydentów twierdzi, że cyfryzacja oraz technologie internetu rzeczy ułatwiają podejmowanie odpowiednich decyzji. Za „trafnością” decyzji stoi szeroko pojęty rozwój firmy.

Kluczem są dane 

– Naturalnie nie oznacza to, że oprogramowanie z SI podejmuje decyzje samodzielnie – zaznacza Waldemar Pakos. – Dziś rolą systemu jest analizowanie i interpretowanie danych, dla ułatwienia przedstawienie ich np. w postaci linii trendu. Może to być obciążenie danego komponentu w jakimś okresie. Dzięki temu doświadczony operator jest w stanie zdiagnozować potencjalne usterki i zaplanować ich usunięcie, zanim dojdzie do eskalacji i nastąpi awaria. 

W dobie wspomnianej luki kompetencyjnej sztuczna inteligencja może równie dobrze pełnić rolę doświadczonego specjalisty, który pokazuje np. początkującemu serwisantowi, co powinien zrobić krok po kroku, przeglądając pompę lub system wentylacyjny. Może być superwydajnym pomocnikiem księgowego albo projektantem instalacji zrobotyzowanych... Sam fakt, że wielkie firmy przemysłowe zaczynają pracować nad rozwiązaniami opartymi na modelu językowym GPT-4, mówi dużo o skali możliwych zmian. 

Nie zapominajmy, że technologia sama w sobie to tylko narzędzie. To, jak ją wykorzystamy, determinuje jej prawdziwą wartość. Sztuczna inteligencja daje nam szansę na bardziej efektywną, zautomatyzowaną i bezpieczną produkcję, ale to ludzie – ich kreatywność, wizja i determinacja – sprawiają, że te możliwości są odpowiednio wykorzystywane – dodaje ekspert ABB. – Współczesny przemysł potrzebuje połączenia innowacji technologicznych z ludzkim geniuszem, aby sprostać wyzwaniom jutra. 

Zobacz także: Lista zawodów przyszłości. Kto będzie poszukiwany na rynku pracy za 5, 10 i 15 lat?
Spór o AI. Akt o sztucznej inteligencji w UE

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA