REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Chcesz zarobić miliardy? Zainwestuj w sztuczną inteligencję

Sztuczna inteligencja „zarobi” dla przemysłu miliardy dolarów
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nawet 10 mld dolarów. Tyle dla przemysłu może być warta sztuczna inteligencja - wynika z badań ABI Research. A dokładniej, tyle mogą wynieść dodatkowe przychodu, jeśli SI będzie wykorzystywana w przemyśle. 

Nie przegap potencjału SI

Wielcy wiedzą o co toczy się gra, nie pozostają w tyle. Technologiczni giganci, jak Microsoft, Google czy Adobe, już dawno dostrzegli jej potencjał. Dzięki temu aplikacje wykorzystujące SI potrafią stworzyć nową treść na podstawie dostępnych danych, np. piosenkę, obraz czy instrukcję wymiany transformatora.

REKLAMA

REKLAMA

Do tej pory koncentrowano się na produktach skierowanych do pojedynczych konsumentów, ale jak zapowiadają analitycy z ABI Research, wkrótce sztuczna inteligencja może zrewolucjonizować całe procesy produkcyjne: od koncepcji nowych projektów aż po ich wdrożenie.

Ekspertyzy firmy wskazują, że w latach 2026-2029 strategiczne inwestycje w technologie generatywne mogą przynieść przemysłowi dodatkowy przychód w wysokości 4,4 miliarda dolarów. Do 2033 roku korzyści płynące z adaptacji tego typu rozwiązań w sektorze przemysłowym mogą wzrosnąć nawet do 10,5 mld USD. 

Zainwestuj, aby obniżyć koszty

REKLAMA

– Wdrażanie generatywnej sztucznej inteligencji w przemyśle będzie postępować ze względu na konieczność zwiększania wydajności w otoczeniu wysokiej inflacji oraz niwelowania luki kompetencyjnej – uważa Waldemar Pakos, ekspert ds. cyfryzacji w biznesie Automatyki Procesowej ABB w Polsce. – Na dynamicznym, coraz bardziej spersonalizowanym rynku, SI jest kluczem do utrzymania konkurencyjności i obniżenia kosztów wprowadzania innowacji przez przemysł. Wyzwaniem pozostaje świadomość możliwych rozwiązań i opanowanie technologii na poziomie pozwalającym wykorzystać jej aktualny potencjał. Tyczy się to niestety zarówno odbiorców, jak i dostawców tej technologii.

Zdaniem eksperta, rozmawiając o sztucznej inteligencji, mówimy oczywiście o tworzeniu (treści czy analiz), ale zapominamy, że to, co zostało opracowane, nie tylko usprawnia całe procesy. Służy to również zapobieganiu, np. nieplanowanym przestojom maszyn czy awarii całych zakładów. W Indiach, w wyniku awarii w firmie NTPC, która działa w sektorze energii, poszkodowanych zostało 40 pracowników. Koszty bezpośrednie nie są znane, ale według firmy badawczej Vanson Bourne, zaledwie godzina przestoju takiego obiektu może wiązać się ze stratą nawet 260 tys. USD.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kluczem do zapobiegania takim incydentom są dane – nie dane same w sobie, bo tych często mamy aż nadto, ale ich odpowiednia analiza i wnioskowanie na ich podstawie. Badania ABB wykazały, że aż 80 proc. zebranych w zakładzie informacji jest niewykorzystywanych. Jednocześnie aż 94% decydentów twierdzi, że cyfryzacja oraz technologie internetu rzeczy ułatwiają podejmowanie odpowiednich decyzji. Za „trafnością” decyzji stoi szeroko pojęty rozwój firmy.

Kluczem są dane 

– Naturalnie nie oznacza to, że oprogramowanie z SI podejmuje decyzje samodzielnie – zaznacza Waldemar Pakos. – Dziś rolą systemu jest analizowanie i interpretowanie danych, dla ułatwienia przedstawienie ich np. w postaci linii trendu. Może to być obciążenie danego komponentu w jakimś okresie. Dzięki temu doświadczony operator jest w stanie zdiagnozować potencjalne usterki i zaplanować ich usunięcie, zanim dojdzie do eskalacji i nastąpi awaria. 

W dobie wspomnianej luki kompetencyjnej sztuczna inteligencja może równie dobrze pełnić rolę doświadczonego specjalisty, który pokazuje np. początkującemu serwisantowi, co powinien zrobić krok po kroku, przeglądając pompę lub system wentylacyjny. Może być superwydajnym pomocnikiem księgowego albo projektantem instalacji zrobotyzowanych... Sam fakt, że wielkie firmy przemysłowe zaczynają pracować nad rozwiązaniami opartymi na modelu językowym GPT-4, mówi dużo o skali możliwych zmian. 

Nie zapominajmy, że technologia sama w sobie to tylko narzędzie. To, jak ją wykorzystamy, determinuje jej prawdziwą wartość. Sztuczna inteligencja daje nam szansę na bardziej efektywną, zautomatyzowaną i bezpieczną produkcję, ale to ludzie – ich kreatywność, wizja i determinacja – sprawiają, że te możliwości są odpowiednio wykorzystywane – dodaje ekspert ABB. – Współczesny przemysł potrzebuje połączenia innowacji technologicznych z ludzkim geniuszem, aby sprostać wyzwaniom jutra. 

Zobacz także: Lista zawodów przyszłości. Kto będzie poszukiwany na rynku pracy za 5, 10 i 15 lat?
Spór o AI. Akt o sztucznej inteligencji w UE

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

REKLAMA

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

REKLAMA

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

REKLAMA