REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Rezerwy walutowe w końcu marca 2022 roku
Rezerwy walutowe w końcu marca 2022 roku
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W marcu rezerwy walutowe asezonowo spadły, w dodatku spadły czwarty miesiąc z rzędu. Na pierwszy rzut oka nie wygląda to zachęcająco. Jednak spadek widziany w kontekście bardzo dużego wzrostu niepewności na światowych rynkach, jest znacznie mniejszy od oczekiwanego. Wskazuje też na to, że obawy o przyszłość naszego rynku pozostały raczej obawami, nie materializującymi jednak masowego wycofywania środków od nas - zauważa Piotr Soroczyński, Główny Ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej

Stan rezerw walutowych w końcu marca 2022

Narodowy Bank Polski poinformował o stanie aktywów rezerwowych w końcu marca. Wyniosły one 142 055,7 mln EUR i tym samym okazały się o 1 674,4 mln EUR tj. 1,2% niższe niż w końcu stycznia i jednocześnie o 7 241,3 mln EUR tj. 5,4% wyższe niż przed rokiem. W sprawozdawczości prowadzonej w dolarach rezerwy wyniosły 158 109,6 mln USD tj. o 1,6% mniej niż przed miesiącem i równocześnie o 0,2% mniej niż przed rokiem.

REKLAMA

REKLAMA

Spadek rezerw w marcu nie jest czymś typowym. Trzeba jednak mieć na uwadze, że tym razem pojawił się w związku z bardzo trudną sytuacją polityczną i gospodarczą wywołaną agresją Rosji na Ukrainę. Widziany więc w kontekście tak dużego zamieszania na rynkach i tak silnego wzrostu obaw przed ryzykiem - traktowany powinien być jako niewielki. Roczna dynamika rezerw w marcu uległa zmniejszeniu do 5,4% z lutowych 6,7%.

Spadek poziomu rezerw w marcu był głównie pochodną zmniejszenia się stanów w pozycji należności w walutach wymienialnych o 1 866,9 mln EUR tj. 1,5%. Spadek w tej pozycji został o nawet około 0,15 pkt proc. zmniejszony efektami kursowymi. Wzmocnienie wyceny dolara względem euro (o 0,4%), zwiększało eurową wycenę aktywów denominowanych w dolarach. W marcu pozostałe pozycje rezerw zwiększały się. Wyraźny wzrost miał miejsce w przypadku wyceny złota monetarnego - o 191,4 mln EUR tj. 1,5%. Wzrosty bardzo niewielkie obserwowano zaś w dwóch pozostałych pozycjach rezerw tj. transzy rezerwowej w MFW o 0,2 mln EUR tj. 0,02%. oraz w przypadku SDR-ów o 0,9 mln EUR tj. 0,02%.

Pogorszenie wskaźników ostrzegających przed kryzysem walutowym

Wynikiem marcowego zmniejszenia rezerw było pogorszenie obserwowanych przez inwestorów międzynarodowych wskaźników, określanych jako „ostrzegające przed kryzysem walutowym”.

Rezerwy w końcu marca pozwoliłyby na sfinansowanie 4,98 miesiąca importu towarów i usług (po lutym 5,10), 33,2% podaży pieniądza (po lutym 34,0%) oraz 44,1% całości zadłużenia zagranicznego (po lutym 44,7%). Jednak mimo marcowego pogorszenia wszystkie z wymienionych wskaźników wciąż utrzymują się na dobrych poziomach. Oznacza to, iż niskie jest u nas ryzyko pojawienia się głębokiej utraty wartości przez złotego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stan rezerw walutowych - prognoza dla końca roku 2022

Prognozowany aktualnie stan rezerw walutowych dla końca roku 2022 to 156 469 mln EUR, wyższy niż w końcu 2021 o 6,7%. Rezerwy powinny wtedy pokrywać 5,01 miesiąca importu towarów i usług, 32,8% podaży pieniądza oraz 48,4% zadłużenia zagranicznego.

Aktywa rezerwowe - prognoza 2022

Aktywa rezerwowe - prognoza 2022

Piotr Soroczyński, Główny Ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

REKLAMA

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA