Stopy procentowe NBP ponownie do góry
REKLAMA
REKLAMA
Wysokość stóp procentowych po podwyżce:
REKLAMA
RPP ustaliła następujący poziom pozostałych stóp procentowych NBP:
▪ stopa lombardowa 3,25%;
▪ stopa depozytowa 2,25%;
▪ stopa redyskontowa weksli 2,80%;
▪ stopa dyskontowa weksli 2,85%
Cel: zatrzymanie galopującej inflacji
W komunikacie z posiedzenia RPP motywuje swoją decyzję obserwowanym w Polsce ożywieniem aktywności gospodarczej. Wzrost PKB w 2021 r. wyniósł według wstępnego szacunku GUS 5,7%, a w IV kw. ub.r. nastąpiło istotne przyspieszenie rocznej dynamiki PKB. Poprawia się również sytuacja na rynku pracy, co znajduje odzwierciedlenie w spadku bezrobocia i rosnącym zatrudnieniu oraz wyraźnym wzroście przeciętnych wynagrodzeń.
Te czynniki, które przełożyły się na wzrost popytu, a także wzrost regulowanych taryf na energię elektryczną, gaz ziemny i energię cieplną będą wpływały na utrzymanie się inflacji na podwyższonym poziomie również w 2022 r.
Dlatego NBP w dłuższej perspektywie chce obniżyć inflację podwyżkami stóp procentowych. Ponadto do jej obniżenia najprawdopodobniej przyczyni się oczekiwane wygaśnięcie części globalnych szoków podbijających obecnie dynamikę cen.
"NBP może nadal stosować interwencje na rynku walutowym oraz inne instrumenty przewidziane w Założeniach polityki pieniężnej." - czytamy w komunikacie. Co oznacza wysokie prawdopodobieństwo kolejnych podwyżek stóp procentowych NBP.
REKLAMA
REKLAMA