REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorcy pozytywnie oceniają koniunkturę w polskiej gospodarce

Po raz pierwszy w tym roku przedsiębiorcy pozytywnie oceniają koniunkturę w polskiej gospodarce.
Po raz pierwszy w tym roku przedsiębiorcy pozytywnie oceniają koniunkturę w polskiej gospodarce.

REKLAMA

REKLAMA

Widać odmrożenie w gospodarce: rośnie sprzedaż, co czwarta firma ze zwiększonymi zamówieniami, a usługi planują zatrudniać. Jak kształtuje się Miesięczny Indeks Koniunktury?

Pozytywnie w gospodarce

REKLAMA

W wyniku zniesienia obostrzeń epidemicznych i otwarcia gospodarki po raz pierwszy w tym roku przedsiębiorcy pozytywnie oceniają koniunkturę w polskiej gospodarce. Miesięczny Indeks Koniunktury wzrósł w czerwcu o 7,8 pkt. do 102,8 pkt., co oznacza znaczną poprawę koniunktury względem poprzedniego miesiąca. Za wzrost MIK w szóstym odczycie zadecydowały przede wszystkim rosnąca wartość sprzedaży (o 21 pkt.) i rosnąca liczba nowych zamówień (o 11,9 pkt.) – wynika z czerwcowego notowania wskaźnika przygotowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny we współpracy
z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

REKLAMA

W czerwcowym odczycie niemal wszystkie komponenty MIK – poza inwestycjami – osiągnęły poziom powyżej odczytu neutralnego. Najwyższe wartości wskaźnika dotyczyły płynności finansowej (117,4), zatrudnienia (114,9), liczby nowych zamówień (109,6) oraz wynagrodzeń (108,7). Jedynym komponentem pozostającym poniżej odczytu neutralnego są inwestycje. Jednak również w tym obszarze zanotowano istotny wzrost (o 17,7 pkt.).
W porównaniu z poprzednim miesiącem znaczna poprawa wyników nastąpiła w sprzedaży i w liczbie nowych zamówień. Z kolei od stycznia sytuacja firm pozostaje względnie stabilna pod względem wysokości wynagrodzeń oraz poziomu dostosowania mocy produkcyjnych do popytu.

gospodarka1

Negatywne nastroje przedsiębiorców

Po raz pierwszy w 2021 roku MIK osiągnął poziom powyżej neutralnego. Luzowanie obostrzeń, a przy tym wyższy popyt na towary i usługi, wpłynął na wzrost wartości indeksu w każdym badanym komponencie. Negatywne pozostają jednak nastroje mikro-przedsiębiorców. Publikowane dane z kart płatniczych sugerują, że w ostatnich tygodniach konsumenci realizowali odłożony popyt. Podobnie o zwiększonym zapotrzebowaniu na produkty i usługi świadczy wysoka wartość MIK w obszarze liczby zamówień.

REKLAMA

Choć moce produkcyjne są wystarczające, to problemy z dostawą półproduktów mogą wpłynąć na problemy w produkcji. Nastroje dotyczące zatrudnienia niezmiennie od początku badania były pozytywne. Ostatnie dane z Eurostatu pokazują, że bezrobocie w Polsce wyniosło 3,1 proc. i było najniższe w Europie.

- W dalszej perspektywie brak wolnych rąk do pracy może jednak spowolnić wzrost firm i być czynnikiem proinflacyjnym. Ostatni miesiąc był szczególnie korzystny dla dużych i średnich przedsiębiorstw, głównie produkcyjnych. Stopniowe znoszenie obostrzeń korzystnie wpłynęło również na usługi – mówi Maciej Miniszewski, analityk z zespołu strategii Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poprawa koniunktury widoczna we wszystkich kategoriach firm i branżach

Największy wzrost wskaźnika odnotowano wśród małych i dużych podmiotów (odpowiednio o 13,8 pkt oraz 12,1 pkt). Mniejszy, lecz również znaczący wzrost nastąpił w przypadku średnich firm (o 9,7 pkt). Jedyną kategorią podmiotów, w której od stycznia przeważają negatywne oceny koniunktury są mikroprzedsiębiorstwa, dla których wartość indeksu wzrosła nieznacznie (o 3,5 pkt) i wyniosła w czerwcowym pomiarze 92,9 pkt.

W czerwcowym odczycie, przedstawiciele wszystkich badanych branż oceniają koniunkturę w przeważającej mierze pozytywnie. Jest to znaczna zmiana w porównaniu do poprzedniego miesiąca, kiedy tylko wśród przedstawicieli branży TSL w nieznacznej mierze przeważały pozytywne oceny. Ocena koniunktury w przemyśle wzrosła o 17,1 pkt., osiągając tym samym poziom powyżej odczytu neutralnego (106,5). Z kolei wzrost indeksu w branży usługowej wyniósł 12 pkt., a sam indeks osiągnął wartość 102,2.

Wzrost wskaźnika inwestycji

Co czwarta badana firma doświadczyła zwiększenia liczby nowych zamówień w porównaniu do poprzedniego miesiąca, a połowa tych firm odnotowało wzrost przekraczający 10 proc. Najczęściej wzrost liczby nowych zamówień występował w przypadku średniej wielkości przedsiębiorstw (32 proc.), w których jednocześnie odnotowano największy udział przedsiębiorstw ze spadkiem liczby nowych zamówień (20 proc.).

W podziale na branże, wzrost liczby nowych zamówień najczęściej odnotowywały firmy usługowe (30 proc.) oraz handlowe (26 proc.), co związane jest z uruchomieniem stacjonarnej działalności po lockdownie. Natomiast największy udział firm odnotowujących spadek zamówień wystąpił w handlu (20 proc.), co prawdopodobnie wynika ze zmniejszenia zamówień w handlu online.

gospodarka2

Inwestycje w ostatnich trzech miesiącach realizowało 43 proc. firm (o 4 pkt. proc. więcej niż w poprzednim odczycie). Wyższe wydatki inwestycyjne poniosło 21 proc., a niższe 4 proc. przedsiębiorstw. Przeważnie inwestowały firmy duże (56 proc.) i średniej wielkości (50 proc.), a najrzadziej mikrofirmy (35 proc.).

- W czerwcu odnotowaliśmy poprawę prawie wszystkich składowych MIK. Naszym zdaniem jest to na równi zasługa typowej dla czerwca poprawy sezonowej, jak i korekty, po odbiegającym od sezonowego wzorca pogorszeniu w maju. Nie należy oczywiście zapominać, że czerwiec jest też miesiącem, w którym znoszono kolejne ograniczenia lockdownowe, co zapewne w znaczniej mierze wspierało sektor usług, od turystyki po organizatorów imprez. Po majowym pogorszeniu w czerwcu doszło do poprawy ocen nakładów inwestycyjnych w większości badanych sektorów. Sam wskaźnik pozostał na poziomie poniżej neutralnego, jednak zestawienie jego krótkiej historii z danymi o PKB z I kw. br. może sugerować, że przedsiębiorcy w swoich ocenach nakładów inwestycyjnych są nadto zachowawczy. Warto również zwrócić uwagę na wzrost wskaźnika planowanych podwyżek płac. Wyjątkiem są tu duże firmy, w których dominuje oczekiwanie stabilizacji. Naszym zdaniem na równi z efektami związanymi ze znoszeniem ograniczeń lockdownowych jest to pochodną braku wykwalifikowanej siły roboczej. Uważamy, że ten proces będzie kontynuowany i jest jednocześnie dobrym prognostykiem wzrostu inwestycji. Warto również zwrócić uwagę na poprawę oczekiwań dotyczących dostępności finansowania zewnętrznego, szczególnie ze względu na powszechność ocen w sektorach, jak i w firmach według wielkości. Naszym zdaniem jest to pochodna poprawiających się wyników finansowych firm – podsumowuje Konrad Soszyński, ekspert z biura badań i analiz Banku Gospodarstwa Krajowego.

***

Nota metodologiczna

Miesięczny Indeks Koniunktury (MIK) jest narzędziem badającym nastroje gospodarcze przedsiębiorstw w Polsce opracowanym przez Polski Instytut Ekonomiczny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego. MIK powstaje co miesiąc na podstawie pomiarów dokonanych w siedmiu kluczowych obszarach działalności przedsiębiorstw: wartość sprzedaży, nowe zamówienia, zatrudnienie, wynagrodzenia, moce produkcyjne, wydatki inwestycyjne, sytuacja finansowa. Poziomy liczbowe MIK obliczamy na podstawie wyników badań ankietowych przeprowadzanych na reprezentatywnej próbie 500 przedsiębiorstw
w czterech kategoriach wielkościowych i pięciu branżowych. Poziomy MIK przyjmują wartości z przedziału <0;200>, a punkt odniesienia wskaźnika stanowi odczyt 100, który jest poziomem neutralnym.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA