Czy opłaca się brać pożyczki w banku?
REKLAMA
Pożyczka to opcja dostępna zarówno w bankach, jak i instytucjach pozabankowych. Oferty różnią się nie tylko pod względem sposobu ubiegania się o pieniądze, ale także warunków, dostępności i drogi składania wniosku. Sprawdź!
REKLAMA
Jak wygląda pożyczka w banku?
W Polsce wszystkie banki podlegają prawu bankowemu. W związku z tym proces ubiegania się o pożyczkę w takiej instytucji wymaga czasu i spełnienia wielu warunków. Jednym z nich jest odpowiednio duża zdolność kredytowa, która zależy od:
- źródła i wysokości osiąganych dochodów,
- historii kredytowej,
- liczby zobowiązań, w tym osób będących na utrzymaniu,
- comiesięcznych wydatków.
REKLAMA
Klient musi przedstawić potwierdzenie osiąganych dochodów. Zazwyczaj jest to wyciąg z konta z ostatnich kilku miesięcy i oświadczenie pracodawcy. Sytuacja pożyczkobiorcy jest bardzo skrupulatnie weryfikowana. Bank chce mieć pewność, że klient będzie w stanie spłacić swoje zobowiązanie w ustalonym czasie.
W większości miejsc możliwe jest złożenie wniosku przez internet, jednak aby dopełnić formalności, nierzadko trzeba udać się bezpośrednio do oddziału. Pożyczka w banku jest płatna, a sposób jej spłacania jest ściśle ustalony w umowie. To, ile kosztuje dana oferta, pokazuje RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania.
Czy warto skorzystać z oferty firmy pożyczkowej?
Pożyczki są dostępne także w ofercie instytucji pozabankowych i są udzielane na podstawie ustaw antylichwiarskiej oraz o kredycie konsumenckim. Firmy pożyczkowe są bardziej elastyczne i nie wymagają tylu dokumentów co banki. Klient musi zazwyczaj:
- być w odpowiednim przedziale wiekowym (od 18 do 80 lat),
- przedstawić osobiste zaświadczenie o dochodach,
- wskazać wszystkie ciążące na nim zobowiązania finansowe,
- pozytywnie przejść weryfikację konta bankowego.
Wniosek o pożyczkę można złożyć przez internet. Wystarczy odwiedzić np. porównywarkę pożyczek online na lowcachwilowek.pl. Nie trzeba być osobiście w placówce ani kontaktować się telefonicznie z pracownikiem firmy. Wszystkie informacje o warunkach, okresie spłaty, wysokości raty, a także dodatkowych kosztach są dostępne w umowie, która jest wysyłana na adres e-mail podany w formularzu. Po pozytywnej weryfikacji wniosku pieniądze są przelewane na konto klienta najszybciej jak to możliwe, najczęściej w kolejnym dniu roboczym.
Czy pożyczka w banku jest opłacalna?
Skorzystanie z oferty banku ma wiele zalet, jednak aby uzyskać pożyczkę, trzeba spełnić wiele warunków. To korzystna opcja, jeśli klient:
- chce pożyczyć pieniądze od banku, gdzie ma aktywne konto – indywidualny rachunek często jeden z warunków uzyskania pozytywnej decyzji kredytowej,
- ma ustabilizowaną sytuację finansową – najmilej widziane są osoby zatrudnione na umowę o pracę na czas nieokreślony,
- nie ma dodatkowych zobowiązań, a wszystkie dotychczasowe pożyczki spłacał regularnie i w terminie,
- chce rozłożyć płatność na kilkadziesiąt rat – banki niechętnie udzielają pożyczek spłacanych jednorazowo, natomiast specjalizują się w dzieleniu płatności na dogodne raty nawet na kilka lat.
Należy pamiętać o tym, że pożyczka a kredyt to nie jest to samo. Pierwsza opcja umożliwia pożyczenie pieniędzy na dowolny cel, którego nikt nie weryfikuje. Natomiast kredyt musi mieć zazwyczaj ściśle określone przeznaczenie.
Co zamiast pożyczki od banku?
Podczas brania pożyczki w banku klient, jego sytuacja finansowa oraz zdolność kredytowa są bardzo dokładnie weryfikowane. Osoby w trudnej sytuacji finansowej, z niskimi dochodami, zobowiązaniami oraz negatywną historią mogą mieć trudności z uzyskaniem pozytywnej decyzji.
W zamian warto skorzystać z oferty firm pożyczkowych, takich jak np. Provident, Hapi Pożyczki, Monedo Now, Wonga, SuperGrosz.pl.
Pożyczka pozabankowa to atrakcyjna alternatywa dla osób, które nie uzyskały pozytywnej decyzji w innym miejscu.
REKLAMA
REKLAMA