REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inteligentne sieci energetyczne - czy zagrażają bezpieczeństwu danych osobowych?

oprac. Jarosław Krasnodęmbski

REKLAMA

Inteligentne sieci energetyczne wchodzą na polski rynek energetyczny. Instalowanie w domach klientów inteligentnych liczników energii odbierane jest często jako zagrożenie dla danych osobowych.  Na pytania dotyczące zagrożeń jakie niosą inteligentne sieci energii udzielił odpowiedzi Główny Inspektor Ochrony Danych Osobowych dr Wojciech Wiewiórowski.

Czy przeciętni obywatele mają się czego bać? Czy obecny system prawny wystarczy by nowe rozwiązania nam w niczym nie zagrażały?

REKLAMA


dr Wojciech Wiewiórowski: Dopóki inteligentne liczniki są instalowane u tych, którzy się na to zgodzili, czyli są częścią umowy pomiędzy dostarczycielem, a odbiorcą energii elektrycznej to obecny system prawny wystarczy. Prawo cywilne przewiduje bowiem takie rozwiązanie, a ustawa o ochronie danych osobowych chroni dane osobowe w sposób wystarczający.

REKLAMA


Natomiast, gdyby instalacja inteligentnych liczników stałaby się rozwiązaniem przymusowym, nasze prawo byłoby niewystarczające. Jednak przymusu tego jeszcze w prawie nie ma, a nawet gdyby został wprowadzony to trzeba by przed tym dokładnie opisać, jakiego rodzaju dane w tych inteligentnych licznikach mogłyby być zbierane, komu przekazywane i kto i na jakich zasadach powinien mieć do nich dostęp.


Wprowadzenie inteligentnych liczników nie jest samo w sobie zagrożeniem. Zagrożeniem może być to, w jaki sposób będą one wykorzystywane przez uczestników gry rynkowej jak i klientów. Tak jak potrzebne jest prawo ochrony konsumentów, tak potrzebne są rozwiązania prawne dotyczące ochrony naszych danych osobowych w inteligentnych licznikach.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Czy są już podejmowane jakieś działania w tym kierunku?

REKLAMA


dr Wojciech Wiewiórowski: Jak do tej pory żadne spośród przygotowywanych rozwiązań prawnych dotyczących inteligentnych liczników w Polsce nie uzyskało akceptacji ze strony Sejmu. Istniejące obecnie regulacje dające podstawy do wprowadzenia inteligentnych liczników nie spełniają kryterium kompleksowości regulacji tej kwestii, przez co nie możemy powiedzieć jak dokładnie będzie wyglądało rozwiązanie tej kwestii w przyszłości.


Należy jednak pamiętać, że cały czas trwają prace nad systemem przymusowym, który i tak musi zostać wprowadzony do 2020 roku. Warto zauważyć, że obecnie prawo nie posługuje się nawet pojęciem inteligentnego licznika. Używane jest za to pojęcie urządzenia  zdalnego odczytu. Jest to zasadnicza różnica, gdyż inteligentny licznik ma być urządzeniem dwukierunkowym, czyli takim, który będzie umożliwiał nie tylko odczyt, ale również przesyłanie danych do tego licznika.


Inteligentne sieci energetyczne były tematem debaty „Prywatność i dane osobowe w inteligentnych sieciach energetycznych, która obyła się 26 czerwca 2013 roku w Warszawie.

 
Zobacz: Ochrona danych osobowych

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

REKLAMA

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA