reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Inteligentne sieci energetyczne - czy zagrażają bezpieczeństwu danych osobowych?

Inteligentne sieci energetyczne - czy zagrażają bezpieczeństwu danych osobowych?

Inteligentne sieci energetyczne wchodzą na polski rynek energetyczny. Instalowanie w domach klientów inteligentnych liczników energii odbierane jest często jako zagrożenie dla danych osobowych.  Na pytania dotyczące zagrożeń jakie niosą inteligentne sieci energii udzielił odpowiedzi Główny Inspektor Ochrony Danych Osobowych dr Wojciech Wiewiórowski.

Czy przeciętni obywatele mają się czego bać? Czy obecny system prawny wystarczy by nowe rozwiązania nam w niczym nie zagrażały?


dr Wojciech Wiewiórowski: Dopóki inteligentne liczniki są instalowane u tych, którzy się na to zgodzili, czyli są częścią umowy pomiędzy dostarczycielem, a odbiorcą energii elektrycznej to obecny system prawny wystarczy. Prawo cywilne przewiduje bowiem takie rozwiązanie, a ustawa o ochronie danych osobowych chroni dane osobowe w sposób wystarczający.


Natomiast, gdyby instalacja inteligentnych liczników stałaby się rozwiązaniem przymusowym, nasze prawo byłoby niewystarczające. Jednak przymusu tego jeszcze w prawie nie ma, a nawet gdyby został wprowadzony to trzeba by przed tym dokładnie opisać, jakiego rodzaju dane w tych inteligentnych licznikach mogłyby być zbierane, komu przekazywane i kto i na jakich zasadach powinien mieć do nich dostęp.


Wprowadzenie inteligentnych liczników nie jest samo w sobie zagrożeniem. Zagrożeniem może być to, w jaki sposób będą one wykorzystywane przez uczestników gry rynkowej jak i klientów. Tak jak potrzebne jest prawo ochrony konsumentów, tak potrzebne są rozwiązania prawne dotyczące ochrony naszych danych osobowych w inteligentnych licznikach.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Czy są już podejmowane jakieś działania w tym kierunku?


dr Wojciech Wiewiórowski: Jak do tej pory żadne spośród przygotowywanych rozwiązań prawnych dotyczących inteligentnych liczników w Polsce nie uzyskało akceptacji ze strony Sejmu. Istniejące obecnie regulacje dające podstawy do wprowadzenia inteligentnych liczników nie spełniają kryterium kompleksowości regulacji tej kwestii, przez co nie możemy powiedzieć jak dokładnie będzie wyglądało rozwiązanie tej kwestii w przyszłości.


Należy jednak pamiętać, że cały czas trwają prace nad systemem przymusowym, który i tak musi zostać wprowadzony do 2020 roku. Warto zauważyć, że obecnie prawo nie posługuje się nawet pojęciem inteligentnego licznika. Używane jest za to pojęcie urządzenia  zdalnego odczytu. Jest to zasadnicza różnica, gdyż inteligentny licznik ma być urządzeniem dwukierunkowym, czyli takim, który będzie umożliwiał nie tylko odczyt, ale również przesyłanie danych do tego licznika.


Inteligentne sieci energetyczne były tematem debaty „Prywatność i dane osobowe w inteligentnych sieciach energetycznych, która obyła się 26 czerwca 2013 roku w Warszawie.

 
Zobacz: Ochrona danych osobowych

reklama

Czytaj także

Autor:

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jan Majczyk

Ekonomista, prawnik, doradca podatkowy, publicysta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama