| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Bezprowizyjna wpłata gotówki na firmowe konto możliwa tylko w nielicznych bankach

Bezprowizyjna wpłata gotówki na firmowe konto możliwa tylko w nielicznych bankach

Przedsiębiorca, który wpłaca na konto swojej firmy 30 tys. zł, może zapłacić za to nawet 150 zł prowizji, jeśli dokonuje wpłaty gotówkowej w kasie banku. Bezpłatne wpłaty tego typu są możliwe tylko w kilku bankach, w niewielu z nich znajdziemy także bezprowizyjne wpłatomaty.

Z danych zebranych przez Tax Care wynika, że bezpłatnie mikroprzedsiębiorca dokona obecnie wpłaty gotówkowej w kasie w 7 bankach: Alior Banku (do kwoty 100 tys. zł sumy wpłat miesięcznie), Banku BGŻ (w przypadku pakietów Biznes Lider i Biznes Plus), Banku Pocztowym, Deutsche Bank PBC, Idea Banku, MultiBanku (tylko w przypadku MultiPakietu Handel i Usługi) oraz w Volkswagen Bank Polska (tylko w oddziale w Warszawie). Pozostałe banki pobierają prowizje za wpłaty własne na firmowe konto. Najniższe prowizje procentowe za tzw. wpłaty otwarte - w kasie oddziału - w banknotach (dla bilonu stosowane są inne stawki prowizji), w wysokości 0,1% stosują FM Bank oraz BOŚ Bank, przy czym w tym drugim banku na tak niską opłatę mogą liczyć tylko przedsiębiorcy, którzy korzystają z konta Wyjątkowa Firma, przeznaczonego dla mikroprzedsiębiorców rozpoczynających działalność lub już funkcjonujących na rynku, ale korzystających tylko z podstawowych produktów bankowych.


Z kolei najwyższe procentowe prowizje za otwarte wpłaty gotówkowe, w wysokości 0,5%, stosują: Bank BPH (dla konta Biznes Symetria Direct), Bank Millennium, BPS, BZ WBK (Biznes Pakiet Mini, Biznes Pakiet Opti), BOŚ, Getin Noble Bank (Pakiet Moja Firma 3 i Pakiet Standardowy), ING Bank Śląski (konto Direct), Kredyt Bank, mBank, Meritum Bank (konta Meritum Bez Granic, Meritum Rozwoju), MultiBank, Pekao SA i PKO BP.

Opłaty są więc bardzo zróżnicowane, co powoduje, że wpłata identycznej kwoty gotówki na własne konto w kasie oddziału - w naszym przykładzie jest to 30 tys. zł - w niektórych bankach nie będzie kosztowała w ogóle, a w pozostałych - od 30 zł do nawet 150 zł, często w zależności od rodzaju konta. Należy przy tym zaznaczyć, że w większości banków jest możliwa również tzw. wpłata zamknięta (np. do wrzutni nocnej, z zadeklarowaną kwotą wpłaty, przeliczanej i księgowanej przez bank dopiero w ciągu kilku dni po wpłacie), które są zazwyczaj sporo tańsze niż wpłaty otwarte. Poza tym niektóre z banków pobierających prowizje za wpłatę gotówki w kasie nie naliczą jej w przypadku wpłaty za pomocą wpłatomatu (np. Citi Handlowy, ING Bank Śląski, mBank, MultiBank, Nordea Bank, Polbank).

Alior Bank, Bank BGŻ (Pakiet Biznes Lider i Lider Plus), Bank Pocztowy, Deutsche Bank PBC, Idea Bank, MultiBank (Multipakiet Handel i Usługi), Volkswagen Bank Polska

0 zł

BOŚ (Konto Wyjątkowa Firma), FM Bank

30 zł

Bank BGŻ (Biznes Lider Prestiż), BNP Paribas Bank, BPS (Pakiet Wygodny Plus), Citi Handlowy (CitiGold oferta dla biznesu), Meritum Bank (konto Meritum Korzyści)

60 zł

Polbank (Pakiet Specjalny Moja Firma)

75 zł

Bank Gospodarstwa Krajowego, Bank BGŻ (Biznes Lider Aktywny), Raiffeisen Bank (Pakiet Platynowy)

90 zł

Bank BPH (rachunek Symetria i Symetria Pro), ING Bank Śląski (Konto Zysk, Zysk+), Nordea Bank, Raiffeisen Bank (Pakiet Złoty)

105 zł

BZ WBK (Biznes Pakiet Maxi), Citi Handlowy (CitiKonto oferta dla biznesu), Getin Noble Bank (Pakiet Moja Firma 100), Polbank (Pakiet Ogólny Firmowy), Raiffeisen Bank Polska (pakiet srebrny)

120 zł

Getin Noble Bank (Pakiet Moja Firma 30)

135 zł

Bank BPH (Biznes Symetria Direct), Bank Millennium, BPS, BZ WBK (Biznes Pakiet Mini, Biznes Pakiet Opti), BOŚ Bank, Getin Noble Bank (Pakiet Moja Firma 3 i Pakiet Standardowy), ING Bank Śląski (konto Direct), Kredyt Bank, mBank, Meritum Bank (konta Meritum Bez Granic, Meritum Rozwoju), MultiBank, Pekao SA, PKO BP

150 zł

Źródło: wyliczenia Tax Care, na podst. info. z banków

Czytaj także

Autorzy:

Źródło:

Taxways
PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Kacprzak Kowalak i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni

Kancelaria kieruje swoje usługi zarówno do małych i średnich przedsiębiorców, jak i do osób fizycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »