REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredyt inwestycyjny dla mikroprzedsiębiorstw z jednocyfrowym oprocentowaniem

Magdalena Piórkowska
Szymborska-Sutton Agata

REKLAMA

Banki niechętnie zdradzają wysokość oprocentowania kredytów inwestycyjnych dla mikroprzedsiębiorstw – nieliczne przykłady pokazują jednak, że jest ono porównywalne ze stawkami oprocentowania kredytów celowych dla klientów indywidualnych.

REKLAMA

W tym roku przedsiębiorcy po raz pierwszy nie muszą płacić w grudniu podwójnej zaliczki na podatek, co w rezultacie oznacza, że nie muszą czekać z inwestycjami do listopada - mogą rozpocząć je choćby we wrześniu. Ograniczeniem może być jedynie finansowanie firmowych zakupów, dlatego Tax Care sprawdził, jaką ofertę kredytów inwestycyjnych mają obecnie banki. W ankiecie pytaliśmy o kredyt inwestycyjny dla mikroprzedsiębiorstw - osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą minimum rok. Założona kwota kredytu to 150 tys. złotych.
 

REKLAMA

Do tej pory przedsiębiorcy rozliczający się z fiskusem za pomocą skali podatkowej i podatku liniowego musieli zapłacić do 20 grudnia podwójną zaliczkę na podatek dochodowy - kwota zaliczki należnej za listopad mnożona była razy dwa. W ten sposób przedsiębiorca płacił i podatek za listopad, i dodatkową kwotę na poczet podatku za grudzień. Wydatki poniesione w październiku i listopadzie wpływały na obniżenie podstawy opodatkowania za listopad, a to oznaczało, że przedsiębiorcy zwlekali z inwestycjami właśnie do tego czasu. Od stycznia tego roku obowiązują jednak nowe, korzystne dla przedsiębiorców przepisy. Za miesiące styczeń - listopad osoby prowadzące działalność gospodarczą płacą zaliczki na podatek dochodowy na dotychczasowych zasadach, czyli do 20 dnia każdego miesiąca. W inny sposób będzie natomiast płacona zaliczka na podatek dochodowy za grudzień. Przedsiębiorcy mogą albo zapłacić podatek za grudzień do 20 stycznia następnego roku, albo do 20 stycznia złożyć zeznanie roczne i w tym samym czasie rozliczyć się z fiskusem już z całego, rocznego podatku.


Dla pięciu spośród 14 banków, które odpowiedziały na ankietę Tax Care (Alior Bank, Bank BGŻ, Bank Pocztowy, BOŚ Bank oraz ING Bank Śląski) nie ma znaczenia, jaki jest cel inwestycji - wystarczy, że jest on związany z działalnością gospodarczą. W BZ WBK cel inwestycji determinuje długość okresu kredytowania - na przykład kredyt na zakup środka trwałego czy modernizację zostanie udzielony ma maksymalnie 10 lat, natomiast kredyt na finansowanie zakupu nieruchomości może zostać wydłużony do 15 lat. Pozostałe banki wymieniają co prawda cele kredytowania, są jednak one w większości przypadków na tyle szerokie, że pozwalają przedsiębiorcy na w miarę swobodne dopasowanie do nich swoich potrzeb inwestycyjnych.

Trudne do oszacowania koszty kredytu

REKLAMA

Przedsiębiorcom będzie za to trudno oszacować koszt kredytu, bowiem większość przepytywanych przez Tax Care instytucji finansowych jak ognia unika podawania stosowanych marż, które są podstawą do wyliczenia oprocentowania kredytu. Oprocentowanie ujawniło tylko pięć banków: Bank BPS (WIBOR 1 lub 3M plus marża 4%, co daje obecnie stawkę oprocentowania 8,89% lub 8,95%), Bank Pocztowy (WIBOR 3M plus marża 3,7%, czyli 8,65%), Idea Bank (WIBOR 3M plus marża 2% lub 3,5%, co daje odpowiednio oprocentowanie 6,95% i 8,45%, przy czym niższa stawka dotyczy sytuacji, w której kredytobiorca skorzysta z dodatkowych produktów oferowanych przez bank), ING Bank Śląski (oprocentowanie 8,51% lub 9,51%, jeśli nie została naliczona prowizja od kredytu) oraz Kredyt Bank (oprocentowanie wynosi od 8,90% do 11.90%). Minimalną marżę ujawnił też Getin Noble Bank (od 1,8% plus WIBOR 3M), ale brak informacji o maksymalnej stawce sprawia, że kredytobiorcy trudno ocenić, ile faktycznie może kosztować go zaciągnięcie firmowej pożyczki. Te nieliczne przykłady pokazują, że kredyty inwestycyjne dla mikroprzedsiębiorców mogą być oprocentowane podobnie lub nawet niżej, niż kredyty celowe dla klientów indywidualnych - przykładowo, oprocentowanie kredytów samochodowych dla klientów detalicznych waha się, według najnowszych danych Idea Ekspert, od 8,2% do 12%. W zamian jednak banki w większości przypadków zażądają od mikroprzedsiębiorców solidnych zabezpieczeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedsiębiorcy muszą się także liczyć z tym, że koszt kredytu praktycznie w każdym banku zwiększą także koszty prowizji od przyznanego kredytu (nawet do 5% wartości kredytu), a w części z nich - także inne prowizje związane z zaciągnięciem pożyczki. Przykładowo BGK pobiera dodatkową opłatę za analizę wniosku, wynoszącą od 250 zł do 2 tys. zł, która jednakże w przypadku udzielenia kredytu pomniejsza wartość prowizji). Natomiast w BZ WBK przedsiębiorca poniesie kilkusetzłotowy koszt nawet wtedy, gdy kredyt nie zostanie przyznany (0,5% prowizji za rozpatrzenie wniosku przy negatywnej decyzji).

Długie okresy kredytowania

Banki są skłonne kredytować inwestycje mikroprzedsiębiorców maksymalnie przez 7 lat (Bank BPS), 10 lat (Bank BGŻ, BGK, BNP Paribas Bank, ING Bank Śląski, Kredyt Bank), 15 lat (BZ WBK, Getin Noble Bank), 20 lat (Alior Bank, BOŚ Bank, Idea Bank, mBank, Multibank) lub nawet 25 lat (Bank Pocztowy). Długi okres kredytowania jest korzystny dla kredytobiorcy ze względu na niższą miesięczną ratę kredytu, należy jednak pamiętać, że im dłuższy okres kredytowania, tym wyższy koszt pożyczki w postaci odsetek.

 Kredyt inwestycyjny na 150 tys. zł dla mikrofirmy - zobacz oferty banków >>

Agata Szymborska-Sutton,

Współpraca: Magdalena Piórkowska

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Taxways
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  REKLAMA

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  REKLAMA