REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Internetowe portale tematyczne - skuteczna promocja firm, marek i produktów

REKLAMA

Współcześnie internetowe portale tematyczne, podobnie zresztą jak telewizyjne kanały tematyczne, stały się bardzo skutecznym kanałem promocyjnym dla firm, marek produktów i usług. Tego typu portale świetnie się sprawdzają zarówno w działaniach reklamowych, jak i w działaniach typu PR. Ponadto linki do danej strony firmowej z uznanych i cenionych przez internautów portali, istotnie przyczyniają się do wzmocnienia pozycji tej strony w wynikach wyszukiwania w Google.

Internetowe portale tematyczne

REKLAMA

REKLAMA

Początki Internetu na świecie to głównie specjalistyczne strony internetowe o charakterze popularnonaukowym oraz naukowym. W miarę upowszechniania Internetu, popularność zyskiwały portale o charakterze uniwersalnym. Nierzadko portale te połączone były z wyszukiwarkami. Miały one ambicję stać się jakby głównym wejściem użytkowników do Internetu, ich kierunkowskazem. W chwili, gdy profesjonale wyszukiwarki odseparowały się od działu informacyjnego, zaczęły powstawać portale tematyczne. Portale te to pewnego rodzaju internetowe czasopisma, skupiające swą uwagę na jednym obszarze wiedzy. W przeciwieństwie jednak do gazet, internetowe portale tematyczne dają o wiele większe możliwości prezentacji interesujących zagadnień, reklamy i promocji oraz interakcji z użytkownikami. Wiele portali tematycznych powstało jako internetowe wydania czasopism drukowanych. Bywają przypadki, że tradycyjne czasopisma z powodów finansowych, rezygnowały z wydawania swoich drukowanych odpowiedników, poprzestając na wydawaniu i redagowaniu tylko internetowego portalu (np. „Machina”).

W chwili obecnej chyba nikt nie wyobraża sobie Internetu bez branżowych portali tematycznych, skupiających specjalistów z danej dziedziny. Dzięki możliwości szybkiego aktualizowania informacji (o wiele szybszej niż w przypadku cyklu wydawniczego czasopism drukowanych), dla wielu osób internetowe portale tematyczne stały się głównym źródłem wiedzy eksperckiej, wykorzystywanej w pracy. Szczególnie to widać w branży IT, marketingu w Internecie czy SEO/SEM. W tym obszarze właściwie cała wiedza skupiona jest w Internecie. Pogarszająca się koniunktura gospodarcza praktycznie wyeliminowała większość drukowanych czasopism branżowych. Wydaje się, że te, które jeszcze istnieją, także w niedalekiej przyszłości będą musiały się przenieść do Internetu. Upowszechnienie urządzeń mobilnych, np. wszelkiego rodzaju tabletów, zapewne przyśpieszy ten proces.

Podstawy promocji firm w Internecie >>

W obecnej chwili zdecydowana większość portali tematycznych, nawet tych specjalistycznych, jest bezpłatna. Wydaje się jednak, że wiele portali specjalistycznych skierowanych do wąskiej grupy odbiorców, chcąc utrzymać wysoki poziom obsługi technicznej i merytorycznej tekstów, będzie musiało wprowadzić opłaty za dostęp do informacji. Oczywiście darmowe pozostaną zapewne portale tematyczne adresowane do szerokiej rzeszy użytkowników - czyli te, które będą w stanie utrzymywać się opłat reklamodawców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Portale tematyczne - komunikat trafia zawsze w „10”

Na internetowe portale tematyczne w głównej mierze trafiają nieprzypadkowi użytkownicy. Widownię portali tematycznych tworzą nie tylko eksperci i specjaliści, ale także wszyscy inni internauci poszukujący fachowej wiedzy z danej dziedziny. Wiadomo przecież, że odbiorca szukający informacji z własnej inicjatywy, jest szczególnie chłonny na wszelkiego rodzaju informacje o nowościach oraz reklamy nowych produktów. To sprawia, że każdy komunikat zamieszczony na internetowym portalu tematycznym trafia w przysłowiową „10”. Eksperci wskazują, że właśnie tam użytkownicy sami szukają reklam, a nie odwrotnie - że reklamy szukają odbiorców. Pod względem promocji internetowe portale tematyczne charakteryzują się wysoką efektywnością. Firmy z informacjami i reklamami mogą trafić do najbardziej, z ich punktu widzenia, poszukiwanego odbiorcy. Wielu z nich to potencjalni klienci poszukujący informacji przed planowanym zakupem. Pomimo faktu, że grupy odbiorców portali tematycznych są mniejsze niż grupy odbiorców wielkich portali informacyjnych o charakterze uniwersalnym, to jednak użytkownicy korzystający z portali tematycznych dla firm są o wiele bardziej wartościowi.

Pozycjonowanie stron www to efektywny sposób promocji firmy >>


Portale tematyczne - wiarygodność komunikatu

Internetowe portale tematyczne to optymalne środowisko do zamieszczania wszelkiego rodzaju komunikatów reklamowych i informacji PR. W kontekście fachowej informacji, wszystkie komunikaty zyskują na wiarygodności, co skutecznie podnosi ich efektywność. Dotyczy to także komunikatów reklamowych odwołujących się do pozaracjonalnych pokładów świadomości odbiorcy. W kontekście wiedzy eksperckiej nawet one zyskują nieco racjonalności substancjalnej. Jednakże chcąc uzyskać największą wiarygodność komunikatu reklamowego na portalu tematycznym, warto pokusić się o przygotowaniu specjalnego wariantu komunikatu reklamowego, który w głównej mierze odwoływałby się do racjonalnej części osobowości. Komunikat prezentujący nie tylko korzyści z posiadania produktu, ale także jego szczególne cechy i parametry, dla odbiorcy portalu tematycznego będzie jeszcze bardziej wiarygodny.


Reklama na portalach tematycznych

Najprostszym sposobem promocji na portalu tematycznym jest zamieszczenie zwykłej reklamy. Najmniejszą skuteczność mają jednak wszelkiego rodzaju reklamy, utrudniające korzystanie z portalu (np. te których nie można w szybki sposób zamknąć lub całkowicie wyłączyć). Komunikat reklamowy przeznaczony do portalu tematycznego powinien w większej mierze odwoływać się do rozumu niż emocji, a także swoją formą wpasować się w konkretne środowisko. Komunikat musi być nieco bardziej subtelny. Warto zadbać o to, by epatował najważniejszymi parametrami, które są mało interesujące dla masowej widowni. Odbiorca portali tematycznych jest wymagający. Od komunikatu reklamowego oczekuje tych informacji, których dotychczas nie znalazł. Najważniejsze jednak, że odbiorca komunikatu reklamowego na portalu tematycznym to w głównej mierze potencjalny klient, który już posiada potrzebę posiadania jakiejś konkretnej rzeczy. Rolą komunikatu jest go tylko przekonać do konkretnej firmy lub marki.

 


Informacje i notatki PR

Internetowe portale tematyczne to doskonałe miejsce do prowadzenia wszelkiego rodzaju działań z zakresu szeroko rozumianego PR. Budowanie wiarygodności i przychylnego dla naszej firmy otoczenia poprzez portale tematyczne i specjalistyczne, jest rozwiązaniem nie tylko efektywnym, ale także stosunkowo niedrogim. Trzonem większości portali tematycznych są bieżące informacje dotyczące funkcjonowania firm oraz informacje o nowościach w obszarze technologii, produktów i usług. Właściwie administratorzy portali tematycznych takich informacji i notek od specjalistów PR oczekują. Jednakże specjaliści PR powinni pamiętać, że komunikaty i informacje wysyłane do portali tematycznych powinny być specjalnie zredagowane pod ich kątem. Informacja przeznaczona do publikacji na portalu tematycznym musi mieć charakter bardziej ekspercki niż ogólny. Warto w takim komunikacie zamieścić jakieś wiadomości, dotychczas nieznane szerokiej rzeszy odbiorców. Informacje i notatki tak zredagowane zyskują sobie nie tylko przychylność redaktorów portalu, ale na uznanie czytelników. Warto także pamiętać, aby nie przesadzić z częstotliwością wysyłania komunikatów i informacji PR do portali tematycznych.


Artykuły eksperckie

Jednym ze sposobów promocji firm poprzez portale tematyczne jest publikacja na tych portalach własnych artykułów eksperckich. Większość portali tematycznych jest otwarta na takie publikacje. Oczywiście poziom artykułów eksperckich musi być bardzo wysoki. To gwarantuje nie tylko akceptację redaktorów portalu, ale również uznanie czytelników. Artykuł ekspercki o wysokim stopniu merytoryczności pozwala spojrzeć na firmę, jako uznanego specjalistę w danej dziedzinie. Poprzez taki artykuł firma zyskuje zaufanie potencjalnych klientów.


Linki z portali tematycznych - istotny argument SEO dla Google

REKLAMA

Dla pozycji strony firmowej w wynikach wyszukiwania na słowa kluczowe związane z firmą i jej produktami w Google, istotne znaczenie mają linki przychodzące do strony firmowej. Największą wartość mają te, które pochodzą z powszechnie cenionych portali tematycznych. Większość tych portali może pochwalić się wysoką wartością parametru PR, czyli oceną wystawioną im przez Google. Zamieszczenie linka prowadzącego do strony firmowej jest możliwe właściwie na każdym portalu tematycznym. Oczywiście nie jest to usługa zupełnie darmowa. Najprościej pozyskać taki link, opłacając reklamę na portalu tematycznym. Innym wariantem jest podjęcie współpracy z takim portalem. Dostarczając portalowi ciekawy artykuł ekspercki, napisany przez jednego z firmowych specjalistów, możemy w zamian liczyć na umieszczenie pod nim linka do naszej strony firmowej. Dzięki ciekawej zawartości merytorycznej tekstów, portal staje się bardzo popularny i często odwiedzany, a to z kolei przyciąga reklamodawców.

W branży panuje opinia, że połowa środków przeznaczonych na reklamę zawsze jest zmarnowana. Nie wiadomo tylko, która połowa. Wydaje się jednak, że w odniesieniu do reklamy na portalach tematycznych, ta zasada nie ma zastosowania. Portale tematyczne to bardzo skuteczny sposób na promocję firm, marek, produktów i usług. Przy stosunkowo niewielkich kosztach (reklama na tych portalach wciąż jest tańsza niż na wielkich portalach informacyjnych z wielomilionową widownią) możemy osiągnąć olbrzymie efekty. Portale tematyczne to jednak nie tylko kanał komunikacji marketingowej - to także idealne miejsce do prowadzenia wszelkiego rodzaju działań z zakresu PR.

  

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Tense.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA