REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dokumenty niezbędne, aby zadebiutować na NewConnect

Paweł Sobczak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

NewConnect powstał aby stać się alternatywną możliwością pozyskania kapitału przez dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwa. Specyfika emitentów na tym rynku powoduje bardziej liberalne wymogi formalne i obowiązki informacyjne. Dzięki temu jest tanią możliwością pozyskania kapitału.

Rynek NewConnect daje bardzo duże możliwości, przeciwstawiając temu niewielkie nakłady. Dynamiczny rozwój, niskie koszty debiutu i notowań, doskonała ekspozycja firmy na inwestorów, promocja i rozpoznawalność, to główne zalety jakie niesie ze sobą Alternatywny System Obrotu. To jednak nie jest koniec zalet. Najważniejsze są bowiem niewielkie wymogi formalne. Czyżby po raz pierwszy w naszym kraju firmy miały ułatwioną „papierkową robotę”?

REKLAMA

Podstawowe zasady

Fundamentalne normy, przy złożeniu wniosku, które muszą być przestrzegane przez spółki, to:

1.    Posiadanie statusu spółki akcyjnej, bądź komandytowo-akcyjnej. W tym wypadku bierze się pod uwagę odpis aktu założycielskiego, aktualny statut albo inne dokumenty (lub ich odpisy) określające status prawny emitenta.

2.    Posiadanie nieograniczonej zbywalności akcji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3.    Spółka nie może być w stanie upadłości lub w trakcie postępowania likwidacyjnego.

4.    Korzystanie z pomocy Autoryzowanego Doradcy. Jest to firma inwestycyjna lub inny podmiot świadczący usługi związane z obrotem gospodarczym, w tym doradztwo finansowe, doradztwo prawne lub audyt finansowy. Głównym zadaniem jest wprowadzenie spółki na NC oraz współpraca przez minimum rok funkcjonowania na NC.

Po spełnieniu tych warunków następnym krokiem jest wybranie jednej z dwóch możliwości wprowadzenia akcji do obrotu.

Oferta prywatna (private placement)

REKLAMA

Nie da się ukryć, że jest to nowość i charakterystyczny atut NewConnect. Oferta kierowana jest maksymalnie do 99 podmiotów - inwestorów instytucjonalnych i prywatnych. Niezależnie od wielkości emisji akcji dopuszczenie do obrotu odbywa się na podstawie dokumentu informacyjnego. Jest to około 100 stronnicowy dokument na temat kondycji majątkowej emitenta, przygotowywany przez Autoryzowanego Doradcę. Jest on sporządzany zgodnie z wymogami zapisanymi w regulaminie NC, w którym dane przekazane przez emitenta muszą być zobrazowane w sposób sumienny i rzetelny. W przypadku ofert do 2,5 mln euro należy natomiast stworzyć memorandum informacyjne.

Oferta prywatna pozwala na szybkie pozyskanie kapitału, ponieważ proces między podjęciem decyzji, a pierwszym notowaniem spółki trwa zaledwie 2-3 miesiące, czyli zdecydowanie szybciej niż na rynku regulowanym na GPW.

Jak zbudowany jest dokument informacyjny?

REKLAMA

Na pierwszej stronie znajduje się logo emitenta, informacje w jakim celu dokument został opracowa-ny, logo Autoryzowanego Doradcy oraz data. Następnie wskazany jest spis treści, a za nim wstęp. We wstępie muszą być zawarte informacje na temat emitenta i jego siedziby. Również takie informacje musi podać Autoryzowany Doradca. Dalej znajdują się podstawowe informacje na temat instrumentów finansowych wprowadzanych do obrotu, a także termin ważności dokumentu informacyjnego. Na tych ogólnych wiadomościach kończy się wstęp i zaczyna meritum każdego dokumentu.
 

Czynniki ryzyka, to pierwszy punkt, który jest bardzo szczegółowo opisany. Część ta jest podzielona na ryzyko związane z emitentem, jego działalnością i otoczeniem biznesowym (np. ryzyko związane z dużą zmiennością wyniku finansowego, ryzyko prawne, ryzyko niepozyskania klientów, ryzyko wyceny i inne) oraz ryzyko związane z akcjami i rynkiem kapitałowym (np. ryzyko związane z płynnością akcji, ryzyko zawieszenia notowań, czy ryzyko wykluczenia akcji z obrotu).

W drugim punkcie mieści się opis osób odpowiedzialnych za informacje zawarte w dokumencie informacyjnym i są to 3 instytucje: emitent, Autoryzowany Doradca oraz audytor.

Trzeci rozdział to charakterystyka informacji na temat instrumentów finansowych wprowadzanych do ASO. Jest to m.in. rodzaj, liczba oraz łączna wartość instrumentów finansowych, przywileje, ograniczenia ustawowe i podatki.

Następny bardzo ważny rozdział dotyczy szczegółowych wiadomości o emitencie. Opisane są jego fundusze własne, historia, dokonane inwestycje, podstawowe produkty i towary. Wypunktowany jest tu również Zarząd, Rada Nadzorcza i Znaczni akcjonariusze.

Piąty rozdział zawiera sprawozdania finansowe z 3 ostatnich lat działalności. Standardowo mieści się tam bilans, rachunek zysków i strat, rachunek przepływów pieniężnych, a także noty i objaśnienia.

Ostatnia część dokumentu informacyjnego, to załączniki, w którym znajduje się aktualny odpis rejestru przedsiębiorców KRS, tekst ujednolicony statutu emitenta oraz różne definicje i objaśnienia skrótów.

Memorandum informacyjne to coś więcej

Memorandum jest bardziej restrykcyjną i bardziej szczegółową formą informacyjną. Zawierają się w nim te same dane, co w dokumencie informacyjnym, a także coś ponad. Oba dokumenty nieznacznie różnią się swoją budową. Na czym polegają różnice? Otóż na początku memorandum widnieje krótkie podsumowanie całego dokumentu i wszystkich czynników. W kolejnych punktach znajdują się także biegli rewidenci, którzy nie byli wymagani w dokumencie informacyjnym. Innymi ‘nowościami’ jest też podanie do wiadomości struktury organizacyjnej, środków trwałych, informacje o tendencjach, prognozy wyników, koszty emisji itp.

Publiczna emisja

Jest to drugi sposób w jaki walory inwestycyjne emitenta mogą zostać wprowadzone do obrotu. Przedsiębiorstwo, które zdecyduje się podążać tą drogą podlega takim samym procedurom dopuszczeniowym jak w przypadku rynku regulowanego. Łączy się to z koniecznością sporządzenia prospektu emisyjnego, który musi zostać zatwierdzony przez Komisję Nadzoru Finansowego. Czas trwania formalności jest podobny jak na rynku regulowanym i może trwać nawet do 9 miesięcy, czyli co najmniej 3 razy dłużej niż w przypadku oferty prywatnej.

Na tej podstawie widać więc, że przy tworzeniu dokumentów informacyjnych konieczne są bardzo duże nakłady pracy. To ciężkie zadanie, które może być zniweczone przez Organizatora Alternatywnego Rynku, jeśli wyrazi on sprzeciw odnośnie dopuszczenia akcji nowej emisji do publicznego obrotu. Trzeba jednak podkreślić, że w dzisiejszych czasach NewConnect jest niebywałą szansą dla małych, rozwijających się przedsiębiorstw. Pozyskany kapitał może być przeznaczony na nowe inwestycje, zwiększenie udziału w rynku i wiele innych inwestycji. Gdyby nie było to bowiem opłacalne NC nie rozrósł by się w 3 lata do ponad 100 spółek. Nasza rodzima GPW może pochwalić się swoimi wynikami ASO również na tle Europy. Wierzymy jednak, że NC nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

Paweł Sobczak

redaktor portalu IPO.pl

  

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: IPO.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA