REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dokumenty niezbędne, aby zadebiutować na NewConnect

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Paweł Sobczak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

NewConnect powstał aby stać się alternatywną możliwością pozyskania kapitału przez dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwa. Specyfika emitentów na tym rynku powoduje bardziej liberalne wymogi formalne i obowiązki informacyjne. Dzięki temu jest tanią możliwością pozyskania kapitału.

Rynek NewConnect daje bardzo duże możliwości, przeciwstawiając temu niewielkie nakłady. Dynamiczny rozwój, niskie koszty debiutu i notowań, doskonała ekspozycja firmy na inwestorów, promocja i rozpoznawalność, to główne zalety jakie niesie ze sobą Alternatywny System Obrotu. To jednak nie jest koniec zalet. Najważniejsze są bowiem niewielkie wymogi formalne. Czyżby po raz pierwszy w naszym kraju firmy miały ułatwioną „papierkową robotę”?

REKLAMA

Podstawowe zasady

Fundamentalne normy, przy złożeniu wniosku, które muszą być przestrzegane przez spółki, to:

1.    Posiadanie statusu spółki akcyjnej, bądź komandytowo-akcyjnej. W tym wypadku bierze się pod uwagę odpis aktu założycielskiego, aktualny statut albo inne dokumenty (lub ich odpisy) określające status prawny emitenta.

2.    Posiadanie nieograniczonej zbywalności akcji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3.    Spółka nie może być w stanie upadłości lub w trakcie postępowania likwidacyjnego.

4.    Korzystanie z pomocy Autoryzowanego Doradcy. Jest to firma inwestycyjna lub inny podmiot świadczący usługi związane z obrotem gospodarczym, w tym doradztwo finansowe, doradztwo prawne lub audyt finansowy. Głównym zadaniem jest wprowadzenie spółki na NC oraz współpraca przez minimum rok funkcjonowania na NC.

Po spełnieniu tych warunków następnym krokiem jest wybranie jednej z dwóch możliwości wprowadzenia akcji do obrotu.

Oferta prywatna (private placement)

REKLAMA

Nie da się ukryć, że jest to nowość i charakterystyczny atut NewConnect. Oferta kierowana jest maksymalnie do 99 podmiotów - inwestorów instytucjonalnych i prywatnych. Niezależnie od wielkości emisji akcji dopuszczenie do obrotu odbywa się na podstawie dokumentu informacyjnego. Jest to około 100 stronnicowy dokument na temat kondycji majątkowej emitenta, przygotowywany przez Autoryzowanego Doradcę. Jest on sporządzany zgodnie z wymogami zapisanymi w regulaminie NC, w którym dane przekazane przez emitenta muszą być zobrazowane w sposób sumienny i rzetelny. W przypadku ofert do 2,5 mln euro należy natomiast stworzyć memorandum informacyjne.

Oferta prywatna pozwala na szybkie pozyskanie kapitału, ponieważ proces między podjęciem decyzji, a pierwszym notowaniem spółki trwa zaledwie 2-3 miesiące, czyli zdecydowanie szybciej niż na rynku regulowanym na GPW.

Jak zbudowany jest dokument informacyjny?

REKLAMA

Na pierwszej stronie znajduje się logo emitenta, informacje w jakim celu dokument został opracowa-ny, logo Autoryzowanego Doradcy oraz data. Następnie wskazany jest spis treści, a za nim wstęp. We wstępie muszą być zawarte informacje na temat emitenta i jego siedziby. Również takie informacje musi podać Autoryzowany Doradca. Dalej znajdują się podstawowe informacje na temat instrumentów finansowych wprowadzanych do obrotu, a także termin ważności dokumentu informacyjnego. Na tych ogólnych wiadomościach kończy się wstęp i zaczyna meritum każdego dokumentu.
 

Czynniki ryzyka, to pierwszy punkt, który jest bardzo szczegółowo opisany. Część ta jest podzielona na ryzyko związane z emitentem, jego działalnością i otoczeniem biznesowym (np. ryzyko związane z dużą zmiennością wyniku finansowego, ryzyko prawne, ryzyko niepozyskania klientów, ryzyko wyceny i inne) oraz ryzyko związane z akcjami i rynkiem kapitałowym (np. ryzyko związane z płynnością akcji, ryzyko zawieszenia notowań, czy ryzyko wykluczenia akcji z obrotu).

W drugim punkcie mieści się opis osób odpowiedzialnych za informacje zawarte w dokumencie informacyjnym i są to 3 instytucje: emitent, Autoryzowany Doradca oraz audytor.

Trzeci rozdział to charakterystyka informacji na temat instrumentów finansowych wprowadzanych do ASO. Jest to m.in. rodzaj, liczba oraz łączna wartość instrumentów finansowych, przywileje, ograniczenia ustawowe i podatki.

Następny bardzo ważny rozdział dotyczy szczegółowych wiadomości o emitencie. Opisane są jego fundusze własne, historia, dokonane inwestycje, podstawowe produkty i towary. Wypunktowany jest tu również Zarząd, Rada Nadzorcza i Znaczni akcjonariusze.

Piąty rozdział zawiera sprawozdania finansowe z 3 ostatnich lat działalności. Standardowo mieści się tam bilans, rachunek zysków i strat, rachunek przepływów pieniężnych, a także noty i objaśnienia.

Ostatnia część dokumentu informacyjnego, to załączniki, w którym znajduje się aktualny odpis rejestru przedsiębiorców KRS, tekst ujednolicony statutu emitenta oraz różne definicje i objaśnienia skrótów.

Memorandum informacyjne to coś więcej

Memorandum jest bardziej restrykcyjną i bardziej szczegółową formą informacyjną. Zawierają się w nim te same dane, co w dokumencie informacyjnym, a także coś ponad. Oba dokumenty nieznacznie różnią się swoją budową. Na czym polegają różnice? Otóż na początku memorandum widnieje krótkie podsumowanie całego dokumentu i wszystkich czynników. W kolejnych punktach znajdują się także biegli rewidenci, którzy nie byli wymagani w dokumencie informacyjnym. Innymi ‘nowościami’ jest też podanie do wiadomości struktury organizacyjnej, środków trwałych, informacje o tendencjach, prognozy wyników, koszty emisji itp.

Publiczna emisja

Jest to drugi sposób w jaki walory inwestycyjne emitenta mogą zostać wprowadzone do obrotu. Przedsiębiorstwo, które zdecyduje się podążać tą drogą podlega takim samym procedurom dopuszczeniowym jak w przypadku rynku regulowanego. Łączy się to z koniecznością sporządzenia prospektu emisyjnego, który musi zostać zatwierdzony przez Komisję Nadzoru Finansowego. Czas trwania formalności jest podobny jak na rynku regulowanym i może trwać nawet do 9 miesięcy, czyli co najmniej 3 razy dłużej niż w przypadku oferty prywatnej.

Na tej podstawie widać więc, że przy tworzeniu dokumentów informacyjnych konieczne są bardzo duże nakłady pracy. To ciężkie zadanie, które może być zniweczone przez Organizatora Alternatywnego Rynku, jeśli wyrazi on sprzeciw odnośnie dopuszczenia akcji nowej emisji do publicznego obrotu. Trzeba jednak podkreślić, że w dzisiejszych czasach NewConnect jest niebywałą szansą dla małych, rozwijających się przedsiębiorstw. Pozyskany kapitał może być przeznaczony na nowe inwestycje, zwiększenie udziału w rynku i wiele innych inwestycji. Gdyby nie było to bowiem opłacalne NC nie rozrósł by się w 3 lata do ponad 100 spółek. Nasza rodzima GPW może pochwalić się swoimi wynikami ASO również na tle Europy. Wierzymy jednak, że NC nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

Paweł Sobczak

redaktor portalu IPO.pl

  

 

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: IPO.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

REKLAMA

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA