REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienia i preferencje podatkowe w Specjalnych Strefach Ekonomicznych

Eliza Smyrgała
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Regiony tworzące Specjalne Strefy Ekonomiczne cieszą się zwykle dobrymi warunkami prowadzenia działalności gospodarczej. Jednak mimo to często dopiero założenie strefy przyciąga inwestorów do tej części kraju. Dzieje się tak na skutek oferowanych przez strefy zwolnień podatkowych.

REKLAMA

Udzielana inwestorom pomoc publiczna określona w Ustawie, oprócz stworzenia odpowiednich warunków do prowadzenia działalności, przejawia się przede wszystkim w zwolnieniach z podatku dochodowego. By móc działać w oparciu o preferencje podatkowe, firma powinna spełnić jednak kilka wymogów.

REKLAMA


Jednym z podstawowych warunków jest zatrudnianie przez przedsiębiorstwo działające w strefie określonej liczby pracowników przez ustalony czas. W ten sposób zarządzający strefą obliguje firmy do zaoferowania pewnej minimalnej liczby miejsc pracy, jednocześnie ograniczając możliwości inwestycji w strefach firm o mniejszym potencjale. W rezultacie jest to jeden z najważniejszych warunków decydujących o sukcesie Specjalnej Strefy Ekonomicznej w pozyskiwaniu inwestorów. Zbyt duża wymagana liczba pracowników przez długi czas może zniechęcić przedsiębiorstwa do osiadania się w strefie. Zbyt mała - może przyciągać małe firmy. Co prawda, nieduże przedsięwzięcia bywają bardziej rozwojowe, ale towarzyszy im większe ryzyko. Stąd powinny one się kierować raczej w stronę inkubatorów przedsiębiorczości oraz parków naukowych i technologicznych. W Polskich parkach, w zależności od cech specyficznych dla danego obszaru i jego konkurencyjności, liczba ta wynosi od 40 lub 50 osób do 100 pracowników.


Podstawą zwolnienia może być również kryterium wartości inwestycji. Czynnik ten ma podobny do kwestii dotyczącej zatrudnienia wpływ na potencjalne powodzenie strefy. Tutaj podobnie - jeśli spółka zarządzająca postawi zbyt wygórowana wymagania, strefa ulegnie marginalizacji. Inwestycje o niewielkiej wartości są z kolei nieopłacalne dla regionu i nieadekwatne do oszczędności jakie inwestor będzie czerpał z tytułu zwolnienia z podatku dochodowego.

REKLAMA


Wartość inwestycji jest jednak czynnikiem silnie skorelowanym z czasem jej trwania. W Specjalnych Strefach Ekonomicznych zdecydowanie preferowane są kontrakty długoterminowe. Przynosi to korzyści obu stronom: inwestor może być pewien stałości otoczenia, w jakim funkcjonuje, a zarządzający strefą - względnej niezmienności wpływów i relacji z innymi przedsiębiorstwami w regionie.


Oprócz powyższych celów, przeprowadzona inwestycja powinna spełniać warunek zgodności z planem rozwoju strefy. Dopiero wówczas przedsiębiorca chcący prowadzić swoją działalność w Specjalnej Strefie Ekonomicznej może liczyć na stosowne zezwolenie ze strony spółki zarządzającej strefą. Firma może również działać w strefie bez wspomnianego zezwolenia, ale wówczas nie zostanie jej udzielona pomoc publiczna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Do niedawna oprócz zwolnienia z podatku dochodowego w czasie co najmniej równym połowie przewidzianego trwania strefy (czyli w większości przypadków na 10 lat), firma mogła liczyć także na inne preferencje. Należało do nich częściowe zwolnienie z CIT w wysokości nie przekraczającej połowy jego wartości do końca istnienia strefy, zaliczenie innych niż nabycie środków trwałych wydatków inwestycyjnych do kosztów uzyskania przychodu. Obecnie jednak pozostały tylko podstawowe zwolnienia z podatku.


Zwolnieniu z tytułu podatku dochodowego nie podlegają jednak całe dochody wypracowane przez firmę. Przedsiębiorstwo może uzyskać zwolnienie jedynie z części dochodów, jakie zostały osiągnięte z działalności prowadzonej w strefie. W ten sposób strefa jest chroniona przed tworzeniem w niej oddziałów firm produkujących towary poza jej obszarem, a korzystających z oferowanych przez nią udogodnień.


Preferencje podatkowe, jakie mogą uzyskać przedsiębiorstwa, mają na celu przyciągnięcie inwestorów. Jednak nie powinny one stanowić głównego powodu, dla którego firmy lokują swoją działalność na tym terenie. Przedsiębiorstwa powinny się kierować przede wszystkim innymi wytycznymi, jak infrastruktura, kadra czy rynek zbytu w regionie. Zwolnienia z podatku powinny stanowić jedynie dodatkowy, a nie podstawowy, impuls do umieszczenia zakładu w obszarze strefy. Efektem kierowania się wyłącznie niższym podatkiem może być bowiem rezygnacja firm z działalności w strefie po wygaśnięciu okresu obowiązywania preferencji.

Więcej informacji na temat Parków Przemysłowych, Technologicznych i Specjalnych Stref Ekonomicznych znajdą Państwo w najnowszym Raporcie Grupy IPO.pl.

 Eliza Smyrgała

  

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: IPO.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA