REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zalety inwestycji w Specjalnych Strefach Ekonomicznych

Eliza Smyrgała
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Z uwagi na fakt, że podmioty działające w Specjalnych Strefach Ekonomicznych funkcjonują na zasadach komercyjnych, przeprowadzenie inwestycji w danym miejscu musi przynosić wymierne efekty nie tylko regionowi, ale i samemu przedsiębiorstwu. Stąd paleta korzyści, wynikających ze zlokalizowania inwestycji w strefie, winna być odpowiednio szeroka.

Zalety umiejscowienia działalności firmy w tym, a nie innym miejscu, można przypisać do trzech głównych obszarów:
• geograficznego,
• politycznego,
• społeczno-ekonomicznego.
Każdy z nich wpływa w inny sposób na atrakcyjność danej lokalizacji.

REKLAMA

REKLAMA


Warunek geograficzny to przede wszystkim istniejąca infrastruktura. Składają się na nią drogi - od tras o znaczeniu międzynarodowym i krajowym, po lokalne drogi dojazdowe do poszczególnych posesji. Ponadto nie do zastąpienia jest rozbudowana sieć transportu kolejowego oraz pobliże lotnisk o dużej przepustowości. Pamiętać należy także o dostępie do portów, a wobec tego - możliwość korzystania z transportu morskiego i rzecznego. Na poziomie lokalnym infrastruktura to także bliskość i podłączenie działek do mediów: wody, kanalizacji, prądu, ale również ogrzewania centralnego czy szerokopasmowego Internetu.


Chcąc przyciągnąć inwestorów na opuszczone często tereny, przeprowadzana jest modernizacja istniejącej infrastruktury oraz budowa nowych połączeń. W wyniku tych przeobrażeń inwestorzy uzyskują dobrze skomunikowany z resztą regionu i kraju punkt wypadowy dla dalszego poszerzania swojej działalności.

REKLAMA


Pojęcie geografii obejmuje ponadto położenie strefy na mapie kraju i kontynentu. W skali kraju bliskość dużych ośrodków miejskich to możliwość korzystania z ich większego niż na prowincji potencjału nabywczego i rynku zbytu, liczniejszej siły roboczej oraz lepiej wykształconej kadry. Pobliże aglomeracji to także potężniejsza liczba przedsiębiorstw, z którymi inwestor mógłby nawiązać kontakty handlowe. Z kolei mówiąc o międzynarodowym umiejscowieniu Specjalnej Strefy Ekonomicznej, znaczenia nabiera przede wszystkim bliskość granicy i związane z tym dobre rokowania, co do przyszłej ekspansji na tamtejszy rynek.


Do czynników politycznych zaliczają się warunki stworzone przez władze samorządowe i rządowe każdego szczebla. Specjalne Strefy Ekonomiczne ze względu na dużą wartość jaką przynoszą regionom, cieszą się wyjątkowo przyjaznym nastawieniem lokalnych władz. Dużo wysiłków wkładają one w kreowanie atmosfery przedsiębiorczości i współpracy pomiędzy sektorami publicznym i prywatnym. Inwestorzy działający w strefie mogą liczyć na wsparcie władz lokalnych i ich zaangażowanie, nie tylko na poziomie tworzenia strefy, ale także w późniejszym okresie jej funkcjonowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Jednak ze wszystkich kwestii, najważniejsza jest ta, dotycząca gospodarczych korzyści jakie może przynieść inwestorom umiejscowienie firmy w strefie. Pierwszy i najbardziej oczywisty powód rozwoju firmy w danej strefie to zwolnienia z podatku dochodowego. Nad kwestiami podatkowymi nie będziemy się jednak zatrzymywać (zostały one szczegółowo omówione w Raporcie Parki Przemysłowe, Technologiczne i Specjalne Strefy Ekonomiczne).


Mając na uwadze miejsca, w jakich tworzone są Specjalne Strefy Ekonomiczne, przedsiębiorstwa ulokowane w strefie mają również wspomniany już bardzo dobry dostęp do siły roboczej. Ze względu na istniejący w tych regionach rynek pracodawcy, to inwestorzy stoją na silniejszej pozycji w negocjacjach z potencjalnymi pracownikami i mają możliwość dyktowania warunków zatrudnienia. Dzięki temu firma może pozyskać ręce do pracy po niższym koszcie niż w innych regionach. Jednakże, warunki ekonomiczne i społeczne nie mają charakteru statycznego, lecz ulegają ciągłym przeobrażeniom. Stąd wskazanie na rosnącą wagę wiedzy, nauki i innowacji oraz możliwość ich wykorzystania w działalności firm. Tutaj po raz kolejny nabiera znaczenia atmosfera współpracy, tym razem z innymi przedsiębiorstwami oraz z instytucjami o charakterze naukowym i badawczym - bo tylko duch kooperacji potrafi zaowocować efektem synergii i większymi korzyściami od możliwych do osiągnięcia bez dialogu pomiędzy tymi podmiotami.


Czynnik ekonomiczny to także dostępne w najbliższym otoczeniu usługi. Obecność biur rachunkowych, kancelarii podatkowych i prawnych, a także firm zajmujących się usługami z zakresu PR czy HR, pozwala na wydzielenie (outsourcing) z firmy procesów, które nie są podstawą działalnością przedsiębiorstw. Pozwala to inwestorom na ograniczenie liczby pracowników nieprodukcyjnych oraz zmniejszenie kosztów zarządu.


Ulokowanie inwestycji w Specjalnych Strefach Ekonomicznych niesie zatem ze sobą wiele zalet. Oprócz tej oczywistej, jaką jest zwolnienie z podatku, inwestor może liczyć na szereg udogodnień i specyficzne podejście do jego potrzeb. Umiejętne korzystanie z oferowanych przez strefę możliwości może doprowadzić do efektywniejszej produkcji, poszerzenia rynku zbytu i zwiększenia stopy zwrotu z zainwestowanego kapitału.


Więcej informacji na temat Parków Przemysłowych, Technologicznych i Specjalnych Stref Ekonomicznych znajdą państwo w najnowszym Raporcie Grupy IPO.pl.


Pobierz Raport


Eliza Smyrgała

redaktor portalu IPO.pl

  

 

Źródło: IPO.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Widzieć człowieka. Czyli power skills menedżerów przyszłości

W świecie nieustannych zmian empatia i zrozumienie innych ludzi stają się fundamentem efektywnej współpracy, kreatywności i innowacyjności. Kompetencje przyszłości są związane nie tylko z automatyzacją, AI i big data, ale przede wszystkim z power skills – umiejętnościami interpersonalnymi, wśród których zarządzanie różnorodnością, coaching i mentoring mają szczególne znaczenie.

Czy cydry, wina owocowe i miody pitne doczekają się wersji 0%?

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa o nowelizację ustawy o wyrobach winiarskich. Powodem jest brak regulacji umożliwiających polskim producentom napojów winiarskich, takich jak cydr, wina owocowe czy miody pitne, oferowanie produktów bezalkoholowych. W obliczu rosnącego trendu NoLo, czyli wzrostu popularności napojów o zerowej lub obniżonej zawartości alkoholu, coraz więcej firm z branży alkoholowej wprowadza takie opcje do swojej oferty.

REKLAMA

Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku? Komentarz ekspercki

W najbliższą niedzielę (26.01.2025 r.) swój Finał będzie miała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Bez wątpienia wielu przedsiębiorców, jak również tysiące osób prywatnych, będzie wspierać to wydarzenie, a z takiego działania płynie wiele korzyści. Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku?

Idą zmiany. Co czeka producentów i użytkowników elektroniki konsumenckiej w 2025 r.?

W 2025 roku branża elektroniki użytkowej czeka rewolucja – od standaryzacji ładowarek do smartfonów, przez obowiązkowy recykling baterii, aż po prawo do naprawy. A do tego wszystkiego… nieprzewidywalna polityka Donalda Trumpa. Co jeszcze wpłynie na przyszłość technologii?

Wyższe składki ZUS w 2025 roku [Kierowcy]

Znamy kwotę przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia na 2025 rok. Średnia krajowa wzrośnie o 850 zł. Oznacza to wyższe składki ZUS, a także wzrost kosztów zatrudnienia kierowców w transporcie międzynarodowym.

Zbiorowa mądrość. Współpraca między zespołami w Grupie Eurocash

Nie od dziś wiadomo, że praca zespołowa umożliwia wykorzystanie różnorodnych umiejętności i doświadczeń pracowników, a przez to sprzyja ich kreatywności – różne perspektywy i pomysły wzajemnie się napędzają, prowadząc do innowacyjnych rozwiązań. Wspólna praca buduje także zaangażowanie i motywację wśród pracowników, ponieważ czują się oni częścią większej całości. Dzięki wzajemnemu wsparciu i kontroli zmniejsza się ryzyko błędów, co z kolei przyczynia się do osiągania lepszych wyników firmy. Wie o tym Eurocash, a współpraca zespołowa stała się częścią strategii biznesowej Grupy.

REKLAMA

Roczny plan urlopów. Nie każdy pracodawca musi go mieć

Ustalając plan urlopów, pracodawca musi uwzględnić wnioski pracowników oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy - powiedziała radca prawny dr Monika Wieczorek. Zaznaczyła, że w wyjątkowych sytuacjach wypoczynek może być przesunięty.

Niższe składki dzięki Małemu ZUS plus. Dla kogo ulga i jak z niej skorzystać?

Mały ZUS plus to ulga dla przedsiębiorców, którzy chcą obniżyć składki na ubezpieczenia społeczne. Warunkiem jest dochód z działalności gospodarczej poniżej określonego limitu. Sprawdź, kto może skorzystać z Małego ZUS plus, jakie są limity przychodu i terminy zgłoszeń oraz dlaczego ulga nie obejmuje składki zdrowotnej.

REKLAMA