Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zalety inwestycji w Specjalnych Strefach Ekonomicznych

Eliza Smyrgała
inforCMS
Z uwagi na fakt, że podmioty działające w Specjalnych Strefach Ekonomicznych funkcjonują na zasadach komercyjnych, przeprowadzenie inwestycji w danym miejscu musi przynosić wymierne efekty nie tylko regionowi, ale i samemu przedsiębiorstwu. Stąd paleta korzyści, wynikających ze zlokalizowania inwestycji w strefie, winna być odpowiednio szeroka.

Zalety umiejscowienia działalności firmy w tym, a nie innym miejscu, można przypisać do trzech głównych obszarów:
• geograficznego,
• politycznego,
• społeczno-ekonomicznego.
Każdy z nich wpływa w inny sposób na atrakcyjność danej lokalizacji.


Warunek geograficzny to przede wszystkim istniejąca infrastruktura. Składają się na nią drogi - od tras o znaczeniu międzynarodowym i krajowym, po lokalne drogi dojazdowe do poszczególnych posesji. Ponadto nie do zastąpienia jest rozbudowana sieć transportu kolejowego oraz pobliże lotnisk o dużej przepustowości. Pamiętać należy także o dostępie do portów, a wobec tego - możliwość korzystania z transportu morskiego i rzecznego. Na poziomie lokalnym infrastruktura to także bliskość i podłączenie działek do mediów: wody, kanalizacji, prądu, ale również ogrzewania centralnego czy szerokopasmowego Internetu.


Chcąc przyciągnąć inwestorów na opuszczone często tereny, przeprowadzana jest modernizacja istniejącej infrastruktury oraz budowa nowych połączeń. W wyniku tych przeobrażeń inwestorzy uzyskują dobrze skomunikowany z resztą regionu i kraju punkt wypadowy dla dalszego poszerzania swojej działalności.


Pojęcie geografii obejmuje ponadto położenie strefy na mapie kraju i kontynentu. W skali kraju bliskość dużych ośrodków miejskich to możliwość korzystania z ich większego niż na prowincji potencjału nabywczego i rynku zbytu, liczniejszej siły roboczej oraz lepiej wykształconej kadry. Pobliże aglomeracji to także potężniejsza liczba przedsiębiorstw, z którymi inwestor mógłby nawiązać kontakty handlowe. Z kolei mówiąc o międzynarodowym umiejscowieniu Specjalnej Strefy Ekonomicznej, znaczenia nabiera przede wszystkim bliskość granicy i związane z tym dobre rokowania, co do przyszłej ekspansji na tamtejszy rynek.


Do czynników politycznych zaliczają się warunki stworzone przez władze samorządowe i rządowe każdego szczebla. Specjalne Strefy Ekonomiczne ze względu na dużą wartość jaką przynoszą regionom, cieszą się wyjątkowo przyjaznym nastawieniem lokalnych władz. Dużo wysiłków wkładają one w kreowanie atmosfery przedsiębiorczości i współpracy pomiędzy sektorami publicznym i prywatnym. Inwestorzy działający w strefie mogą liczyć na wsparcie władz lokalnych i ich zaangażowanie, nie tylko na poziomie tworzenia strefy, ale także w późniejszym okresie jej funkcjonowania.


Jednak ze wszystkich kwestii, najważniejsza jest ta, dotycząca gospodarczych korzyści jakie może przynieść inwestorom umiejscowienie firmy w strefie. Pierwszy i najbardziej oczywisty powód rozwoju firmy w danej strefie to zwolnienia z podatku dochodowego. Nad kwestiami podatkowymi nie będziemy się jednak zatrzymywać (zostały one szczegółowo omówione w Raporcie Parki Przemysłowe, Technologiczne i Specjalne Strefy Ekonomiczne).


Mając na uwadze miejsca, w jakich tworzone są Specjalne Strefy Ekonomiczne, przedsiębiorstwa ulokowane w strefie mają również wspomniany już bardzo dobry dostęp do siły roboczej. Ze względu na istniejący w tych regionach rynek pracodawcy, to inwestorzy stoją na silniejszej pozycji w negocjacjach z potencjalnymi pracownikami i mają możliwość dyktowania warunków zatrudnienia. Dzięki temu firma może pozyskać ręce do pracy po niższym koszcie niż w innych regionach. Jednakże, warunki ekonomiczne i społeczne nie mają charakteru statycznego, lecz ulegają ciągłym przeobrażeniom. Stąd wskazanie na rosnącą wagę wiedzy, nauki i innowacji oraz możliwość ich wykorzystania w działalności firm. Tutaj po raz kolejny nabiera znaczenia atmosfera współpracy, tym razem z innymi przedsiębiorstwami oraz z instytucjami o charakterze naukowym i badawczym - bo tylko duch kooperacji potrafi zaowocować efektem synergii i większymi korzyściami od możliwych do osiągnięcia bez dialogu pomiędzy tymi podmiotami.


Czynnik ekonomiczny to także dostępne w najbliższym otoczeniu usługi. Obecność biur rachunkowych, kancelarii podatkowych i prawnych, a także firm zajmujących się usługami z zakresu PR czy HR, pozwala na wydzielenie (outsourcing) z firmy procesów, które nie są podstawą działalnością przedsiębiorstw. Pozwala to inwestorom na ograniczenie liczby pracowników nieprodukcyjnych oraz zmniejszenie kosztów zarządu.


Ulokowanie inwestycji w Specjalnych Strefach Ekonomicznych niesie zatem ze sobą wiele zalet. Oprócz tej oczywistej, jaką jest zwolnienie z podatku, inwestor może liczyć na szereg udogodnień i specyficzne podejście do jego potrzeb. Umiejętne korzystanie z oferowanych przez strefę możliwości może doprowadzić do efektywniejszej produkcji, poszerzenia rynku zbytu i zwiększenia stopy zwrotu z zainwestowanego kapitału.


Więcej informacji na temat Parków Przemysłowych, Technologicznych i Specjalnych Stref Ekonomicznych znajdą państwo w najnowszym Raporcie Grupy IPO.pl.


Pobierz Raport


Eliza Smyrgała

redaktor portalu IPO.pl

  

 

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Komplet: Spółki. W jakiej formie prowadzić biznes + PGP 2/2022 - 103 błędy w sp. z o.o. – jak ich uniknąć
Komplet: Spółki. W jakiej formie prowadzić biznes + PGP 2/2022 - 103 błędy w sp. z o.o. – jak ich uniknąć
Tylko teraz
Źródło: IPO.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  PIE: Silny wzrost sprzedaży detalicznej to efekt migracji z Ukrainy
  Silny wzrost sprzedaży detalicznej związany z zakupami m.in. odzieży czy kosmetyków to efekt migracji z Ukrainy. Budownictwo czeka wyraźne spowolnienie - przekazał w poniedziałek Polski Instytut Ekonomiczny
  30 lat relacji gazowych między Polską a Rosją przestaje istnieć
  Po 30 latach relacje gazowe między Polską a Rosją przestaną istnieć; nasz rząd podjął uchwałę o rozwiązaniu porozumień między rządami, nazywanych jamalskimi, które podpisano w 1993 r. - poinformował w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
  Komisja Europejska: Plan awaryjny dla unijnego transportu w przypadkach kryzysowych
  Komisja Europejska przyjęła w poniedziałek plan awaryjny w dziedzinie transportu, który ma zapewnić odporność tej branży na terenie Unii w sytuacjach kryzysowych. Uwzględniła przy tym doświadczenia zebrane w trakcie pandemii Covid-19, ale także wyzwania wynikające z rosyjskiej agresji na Ukrainę
  Własny biznes na wsi? Wniosek o premię do 31 maja 2022 r.
  Tylko do 31 maja 2022 r. ci, którzy chcą założyć własny biznes na wsi, mogą ubiegać się o wsparcie finansowanego z PROW na lata 2014-2020 - przypomina Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
  GUS: Budownictwo mieszkaniowe w kwietniu 2022 w trendzie spadkowym
  GUS: Budownictwo mieszkaniowe w kwietniu 2022 - publikująca wstępne dane budownictwa mieszkaniowego w kwietniu oraz czterech pierwszych miesiącach bieżącego roku okazała się w pełni zgodna z oczekiwaniami. A te jak wiadomo nie są już od dłuższego czasu optymistyczne, a raczej zdecydowanie nastawione na spadek dynamiki inwestycji mieszkaniowych.
  Wpływ sankcji na system finansowy
  Świat finansów targany jest toczonymi na ogromną skalę wojnami ekonomicznymi. Nie mniejszy wpływ mają na nie również wojny informacyjne, dyplomatyczne, a także otwarty konflikt zbrojny rozgrywany pomiędzy Rosją a Zachodem – w Ukrainie. Wszystko to powoduje niestabilność światowego systemu finansów.
  Jakie opony do motocykla? Podpowiadamy o czym pamiętać
  Jakie opony do motocykla? To pytanie, przed którym może stanąć wielu motocyklistów na początku sezonu. Jest kilka rzeczy, o których warto pamiętać.
  Problem z samochodem zastępczym. UOKiK reaguje
  Problem z samochodem zastępczym? Miało go wielu Polaków. Teraz kwestię postanowił uregulować UOKiK. Jakie są wnioski i działania?
  Zakaz sprzedaży aut spalinowych od 2035 r. Pomysł Forda i Volvo
  Zakaz sprzedaży aut spalinowych od 2035 r.? Ford i Volvo chcą wprowadzenia takiej regulacji na terenie UE. Ma dotyczyć aut osobowych i dostawczych.
  Prawo zatrzymania problemem dla frankowiczów?
  Prawo zatrzymania - krajowe banki w ramach „frankowych” sporów coraz częściej powołują się na tak zwane prawo zatrzymania. O co dokładnie chodzi?
  Frankowicze w sądach: W I kwartale br. do sądów wpłynęło ponad 20 proc. więcej spraw niż rok wcześniej
  Frankowicze w sądach: Jak wynika z danych ponad 40 sądów okręgowych, w I kwartale br. wpłynęło do nich łącznie prawie 16 tys. nowych spraw frankowych. To o przeszło 21% więcej niż dokładnie rok wcześniej.
  Kara za brak licencji wspólnotowej to nawet... 12 tys. zł!
  Kara za brak licencji wspólnotowej? Tak po 21 maja 2022 roku jest realna. Dokument jest wymagany podczas międzynarodowego transportu rzeczy.
  Credit Agricole: dane o produkcji przemysłowej są sygnałem silnego spowolnienia wzrostu PKB
  Dane o produkcji przemysłowej są pierwszym sygnałem oczekiwanego przez nas silnego spowolnienia wzrostu PKB w Polsce w II kw. - do 3,1 proc. r/r z 8,5 proc. w I kw. – stwierdzili ekonomiści banku Credit Agricole w piątkowym komentarzu do danych GUS.
  Światowy Dzień Pszczół
  Światowy Dzień Pszczół, ustanowiony przez ONZ z inicjatywy Słowenii, obchodzony jest 20 maja. Celem jest podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia dla tych owadów.
  Natura 2000 - ma już prawie 1 tys. obszarów
  Natura 2000 to już 20 proc. powierzchni Polski. Wkrótce pojawią się nowe, a niektóre z istniejących zostaną powiększone.
  Losowanie Eurojackpot: wyniki. Które numery wylosują?
  W grze Eurojackpot bierze udział osiemnaście państw z Europy, również Polska. Nagroda pierwszego stopnia jest przewidziana dla graczy, którzy trafnie wytypują 5 spośród 50 liczb i jednocześnie 2 z 12 liczb.
  Nieruchomości zabytkowe cieszą się zainteresowaniem inwestorów
  Zakup nieruchomości zabytkowej to nie lada wyzwanie dla inwestorów. Wszelkie działania przy obiekcie muszą odbywać się pod ścisłą kontrolą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a ich restauracja może się okazać finansową studnią bez dna. Inwestujący w tego typu obiekty mogą jednak skorzystać z pewnych przywilejów, a atrakcyjność zabytkowych budynków zawsze rodzi zainteresowanie i popyt. Co na temat inwestowania w zabytki twierdzą eksperci?
  Apple w biznesie: szeroki wachlarz korzyści dla firm
  Efektywność, produktywność, satysfakcja, wzrost zaangażowania pracowników i bezpieczeństwo danych. Lista korzyści z użytkowania smartfonów oraz komputerów Apple jest długa, bo poza wysoką wydajnością cechuje je intuicyjność oraz łatwość obsługi. Dodatkowo kupujący je użytkownicy biznesowi mogą skorzystać z atrakcyjnej oferty iSpot.
  Reklama na budynku wspólnoty mieszkaniowej - jakie są przepisy?
  Umieszczenie reklamy na części wspólnej nieruchomości, nawet przez właściciela lokalu znajdującego się w budynku, nie jest sprawą dowolną.
  Państwa unijne i PE porozumiały się ws. nowych przepisów o magazynowaniu gazu w UE
  Państwa unijne i Parlament Europejski porozumiały się w sprawie nowych przepisów dotyczących magazynowania gazu w Unii Europejskiej. Nowe regulacje to odpowiedź UE na agresję Rosji wobec Ukrainy i wynikające z tego zagrożenie, że w Europie może zabraknąć błękitnego paliwa
  Nowelizacja ustawy deweloperskiej od 1 lipca 2022
  Nowelizacja ustawy deweloperskiej wejdzie w życie w przewidywanym terminie, czyli 1 lipca 2022 roku. Rząd nie zajmie się projektem ustawy mającej przesunąć termin wejście życie nowej ustawy deweloperskiej, wprowadzającej m. in. Fundusz Gwarancyjny.
  Kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego – dla kogo, limity cen mieszkań
  Wyższe limity kwalifikujące do wsparcia i szerszy dostęp do pieniędzy wypłacanych przy narodzinach kolejnych dzieci – takie zmiany w programie kredytów bez wkładu własnego zapowiedział rząd i to jeszcze zanim program wszedł w życie.
  Mandat za jazdę po lesie, czyli jak dostać 500 zł grzywny
  Mandat za jazdę po lesie? Tak, jest możliwy. A do tego jego kwota okazuje się niemała! Kierowca dostanie co najmniej 500 zł.
  Wywóz auta na Ukrainę. Rośnie eksport pojazdów z Polski
  Wywóz auta na Ukrainę, czyli Ukraińcy będący w Polsce chętnie eksportują kupione u nas pojazdy. Ile pojazdów z Ukrainy przyjeżdża nad Wisłę?
  Forum Rynku Nieruchomości 2022
  Forum Rynku Nieruchomości 2022 w Sopocie odbędzie się pod pod tytułem "Jeszcze na fali czy już dryfujemy? Branża nieruchomości wobec nieustających wyzwań".