reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Debiut za pół ceny

Debiut za pół ceny

W początkowym etapie każdej firmy potrzebne są fundusze, które pomogą jej się rozwijać. Młode firmy, szczególnie w kontekście panującego jeszcze kryzysu nie mają jednak zbyt wielu alternatyw pozyskania kapitału. Jedną z możliwości staje się więc giełdowy rynek NewConnect, na którym jak się okazuje, zadebiutować można za pół ceny.

Powołanie do życia polskiego rynku alternatywnego stworzyło rodzimym przedsiębiorcom bardzo ciekawe możliwości obniżenia kosztów pozyskania kapitału. Nawet 50% kosztów przeznaczonych na usługi doradcze oraz analizy niezbędne do pozyskania inwestorów może bowiem zostać dofinansowana ze środków unijnych. Dzięki takiej możliwości ryzyko pozyskania kapitału za pośrednictwem rynku giełdowego zostaje znacząco zminimalizowane, gdyż znaczącą część nakładów poniesionych na przygotowanie oferty zostaje refundowana i odciążona od ryzyka. Zanim jednak rozpoczniemy dywagacje na ten temat warto prześledzić w ramach jakiego działania można skorzystać z dofinansowania.


Przedsiębiorca może uzyskać środki na przygotowanie do pozyskania zewnętrznego źródła finansowania w ramach działania 3.3 „Tworzenie systemu ułatwiającego inwestowanie w MSP” w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka. Celem działania jest wsparcie mikroprzedsiębiorstw oraz tzw. MŚP w poszukiwaniu inwestorów prywatnych na realizację nowoczesnych przedsięwzięć. Na pozyskanie wsparcia mają również szanse projekty tworzenia portali internetowych kojarzących inwestorów z przedsiębiorcami oraz umożliwiających wymianę doświadczeń, które nie będą jednak w bezpośredni sposób przedmiotem zainteresowania planujących debiut na rynku giełdowym spółek.


O dofinansowanie z zakresu działania 3.3 mogą ubiegać się m. in. wspomniane już mikroprzedsiębiorstwa oraz małe i średnie spółki prowadzące działalność i mające siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które spełniają kryteria MSP według wzoru dostępnego na stronie internetowej PARP. O wsparcie nie mogą się natomiast ubiegać przedsiębiorstwa prowadzące działalność w zakresie rolnictwa, łowiectwa i leśnictwa, rybołówstwa i akwakultury, wytwarzania i obrotu produktami mającymi imitować lub zastępować mleko i przetwory mleczne, włókien syntetycznych, górnictwa węgla, hutnictwa żelaza i stali, a także budownictwa okrętowego.


Firmy, które spełniają jednak kryteria mikro, małych oraz średnich przedsiębiorstw mogą ubiegać się o dofinansowanie przygotowania do poszukiwania inwestorów oraz do prezentacji swojej oferty poprzez zakup usług doradczych w zakresie przygotowania dokumentacji i analiz niezbędnych do pozyskania zewnętrznego inwestora. Kwota wsparcia w ramach działania 3.3 przeznaczona na poszukiwanie inwestorów udzielona mikro, małemu lub średniemu przedsiębiorcy nie może przekroczyć 2 mln euro. Natomiast kwota środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów w 2009 roku nie może przekroczyć łącznej kwoty 62,4 mln zł.


Maksymalna kwota dotacji, o jaką może ubiegać się przedsiębiorca nie może przekroczyć 50% faktycznie poniesionych wydatków. Co istotne, dotacja, o którą mogą ubiegać się mikro, mali i średni przedsiębiorcy otrzymywana jest w formie refundacji, co oznacza że przedsiębiorca najpierw musi sam opłacić koszty realizacji projektu, a zwrot części nakładów następuje dopiero w terminie późniejszym.


Dofinansowanie będzie udzielane na zakup usług doradczych w zakresie przygotowania dokumentacji i analiz niezbędnych do pozyskania inwestora zewnętrznego o charakterze udziałowym. W szczególności chodzi tutaj o przygotowanie biznesplanów, analiz finansowych i ekonomicznych, wycen spółek, usług prawniczych, audytów i badań przedinwestycyjnych oraz dokumentów informacyjnych (prospektów emisyjnych, memorandów informacyjnych oraz dokumentów informacyjnych). Oznacza to, że refundacja może objąć działania z zakresu przygotowania do przeprowadzenia emisji na rynku publicznym, jakim jest rynek NewConnect. Stwarza to inwestorom planującym debiut w alternatywnym systemie obrotu duże możliwości. Koszty poniesione na przeprowadzenie oferty są dość wysokie, a w obecnej sytuacji na rynku kapitałowym ryzyko niepowodzenia oferty jest wysokie. Jednakże w sytuacji, w której połowa kosztów przeprowadzenia oferty będzie refundowana ryzyko to ulega znaczącemu ograniczeniu i sprzyja poszukiwaniu inwestorów, dzięki czemu młode firmy mają szansę pozyskać kapitał na dalszy rozwój.

reklama

Czytaj także

Źródło:

IPO.pl

Zdjęcia


Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

WKontakcie

firma szkoleniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama