reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Jak zdobyć kontrahentów

Jak zdobyć kontrahentów

Po kilkuletnim wzroście gospodarczym załamanie się koniunktury zaskoczyło przedsiębiorców swoją głębokością. Menedżerowie gorączkowo szukają remedium na kryzys.

Nieroztropne wcześniej firmy, dziś plajtują. Tam, gdzie zarządy obrały wyważoną strategię prowadzenia biznesu, z uwzględnieniem dywersyfikacji, nikt nie narzeka.

Sporo przedsiębiorców, którzy działają w branżach lub na styku tych najbardziej dotkniętych dekoniunkturą, znajduje się obecnie na skraju bankructwa lub już ma za sobą ogłoszenie upadłości. Tymczasem można się było przed tym ustrzec.

Pozytywnym przykładem jest firma Transsystem, która współpracuje z przemysłem samochodowym - realizuje przedsięwzięcia związane z systemami transportu technologicznego. Cały czas poszukuje i zatrudnia specjalistów oraz planuje wzrost produkcji i sprzedaży w 2009 roku. Spółka znalazła skuteczną receptę na dekoniunkturę. Jest nią przede wszystkim dywersyfikacja portfela zleceń. - Mimo, że działamy w branży samochodowej, która do niedawna była głównym odbiorcą naszych produktów i usług, dajemy sobie radę z kryzysem - informuje Stanisław Sroka, prezes zarządu Transsystemu. - Założyliśmy na rok 2009 nawet wyższą sprzedaż niż ta, którą osiągnęliśmy w roku 2008. Mimo, że część planowanych w Europie inwestycji motoryzacyjnych została przesunięta na później, czy też zatrzymana, dysponujemy portfelem zamówień na rok 2009 o łącznej wartości ponad 150 mln zł. Naszym działaniem, nakierowanym na sytuacje kryzysowe, była i jest dywersyfikacja portfela zleceń. Nie rezygnując z rynku motoryzacyjnego, skoncentrowaliśmy się na branżach energetycznej i budowlanej, ponieważ - wiele na to wskazuje - potrzebować będą w najbliższych latach coraz więcej takich produktów, które oferuje nasza firma.

Zasada jest prosta: kto pyta, nie błądzi. Źródeł informacji jest naprawdę wiele, trzeba jedynie chcieć poszukać. Do podstawowych należą:

internet - można w nim znaleźć mnóstwo przydatnych informacji, w tym: wyszukać firmy z wybranej branży i dowiedzieć się sporo na ich temat, np. na domowej stronie www; znaleźć organizacje zrzeszające przedsiębiorców - branżowe, stowarzyszenia pracodawców, klastry, etc.; instytucje publiczne i prywatne, które koordynują nawiązywanie relacji biznesowych lub wspierają przedsiębiorczość; dane o ważnych imprezach - targach, wystawach, konferencjach, sympozjach, międzynarodowych misjach partnerskich, etc.;

prasa branżowa - krajowa i zagraniczna, która podaje spis firm szukających kontrahentów, np. Rynki Zagraniczne;

kontakty osobiste - często są nieocenione w pozyskiwaniu nowych kontrahentów, głównie ze względu na polecanie się nawzajem przedsiębiorców, którzy darzą się zaufaniem i szacunkiem.

To jednak dopiero początek możliwości. Do dyspozycji przedsiębiorców pozostaje wiele instytucji publicznych, podmiotów prywatnych, jednostek samorządowych, etc., które jako podstawę funkcjonowania, przyjmują misję wspierania przedsiębiorczości i koordynowania współpracy biznesowej - krajowej czy zagranicznej. Część pobiera za swoje pośrednictwo opłaty, inne działają non profit.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Twój Biznes

Zdjęcia


Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Goska

Radca prawny, prawnik zarządzający Kancelarii Radców Prawnych Goska&Gortat.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama