REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poręczenia i gwarancje udzielane przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne

Sławomir Biliński
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od 15 maja 2009 r. zagraniczni nabywcy polskich towarów mogą korzystać z kredytów eksportowych udzielanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).

Ponadto Towarzystwa Budownictwa Społecznego, spółdzielnie mieszkaniowe i gminy mogą ubiegać się w BGK o udzielenie kredytów na warunkach preferencyjnych. Od 31 maja 2009 r. zlikwidowany został Krajowy Fundusz Mieszkaniowy. Jego aktywa i funkcje przejął fundusz statutowy BGK. Takie zmiany wprowadza ustawa o zmianie ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne, ustawy o Banku Gospodarstwa Krajowego oraz niektórych innych ustaw.

REKLAMA

Preferencyjne kredyty dla eksporterów

Dzięki nowelizacji przedsiębiorcy uzyskali możliwość ubiegania się o objęcie poręczeniem lub gwarancją kredytu na eksport polskich towarów i usług w ramach realizacji programów rządowych (art. 7 ust. 2 pkt 5 ustawy o poręczeniach i gwarancjach). Poręczeń i gwarancji udziela przedsiębiorcom BGK. Do zadań BGK weszła tym samym obsługa transakcji eksportowych z zastosowaniem instrumentów wspierania eksportu oraz wspieranie eksportu polskich towarów i usług (art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy o BGK).

Poręczenia i gwarancje dla przedsiębiorców

Nowelizacja przewiduje m.in., że przedsiębiorcy mogą uzyskać w BGK poręczenia i gwarancje powyżej kwoty stanowiącej równowartość 10 000 000 euro i do równowartości 30 000 000 euro. Udzielenie poręczeń przez BGK w imieniu i na rachunek Skarbu Państwa i gwarancji odbywa się na następujących warunkach:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• poręczenia i gwarancje są udzielane za wynagrodzeniem odpowiadającym wynagrodzeniu rynkowemu,

• poręczenia i gwarancje są udzielane do wysokości 60% pozostającej do spłaty kwoty zobowiązania objętego poręczeniem lub gwarancją wraz z 60% należnych odsetek od tej kwoty i innych kosztów bezpośrednio związanych z tym zobowiązaniem (art. 3 ust. 6 ustawy o poręczeniach i gwarancjach).

Poręczenia i gwarancje zostały zwolnione z obowiązku wniesienia opłaty prowizyjnej (art. 2c ust. 4 ustawy o poręczeniach i gwarancjach).

WAŻNE!

Przedsiębiorcy mogą skorzystać z udzielanych przez BGK poręczeń i gwarancji powyżej kwoty stanowiącej równowartość 10 mln i do wartości 30 mln euro.

Szczegółowe warunki i tryb udzielania, wykonywania i monitorowania tych poręczeń lub gwarancji, a także wysokość, warunki i tryb pobierania przez BGK opłat prowizyjnych oraz wynagrodzenie Banku Gospodarstwa Krajowego za wykonywane czynności zostaną określone w umowie zawartej między Ministrem Finansów a BGK.

Poręczenia udzielane przez Radę Ministrów i Ministra Finansów

Przedsiębiorcy mogą też skorzystać na tym, że Rada Ministrów lub Minister Finansów mogą udzielać poręczeń lub gwarancji do wysokości 50% pozostającej do spłaty kwoty kredytu objętego poręczeniem lub gwarancją wraz z 50% należnych odsetek od tej kwoty i innych kosztów bezpośrednio związanych z tym kredytem (art. 5 ustawy o poręczeniach i gwarancjach). Dotychczas limity te wynosiły 60%. Należy tu zastrzec, że Rada Ministrów może udzielić poręczenia lub gwarancji do wysokości wyższej w przypadku przedsięwzięcia o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej, bezpieczeństwa lub obronności państwa.

Likwidacja Krajowego Funduszu Mieszkaniowego

REKLAMA

Od 31 maja 2009 r. Towarzystwa Budownictwa Społecznego, spółdzielnie mieszkaniowe i gminy mogą korzystać z preferencyjnych kredytów na inwestycje mieszkaniowe udzielanych przez BGK. BGK zastępuje tu zlikwidowany Krajowy Fundusz Mieszkaniowy (art. 15 ustawy nowelizującej). Po nowelizacji do zadań BGK należy:

• udzielanie, na warunkach preferencyjnych, kredytów Towarzystwom Budownictwa Społecznego oraz spółdzielniom mieszkaniowym na przedsięwzięcia inwestycyjno-budowlane mające na celu budowę lokali mieszkalnych na wynajem, z pewnymi zastrzeżeniami,

• udzielanie gminom, na warunkach preferencyjnych, kredytów na realizację komunalnej infrastruktury technicznej towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu.

Zmiany te są wynikiem nowelizacji ustawy z 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz.U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1070, z późn. zm.).

Zmiany w PDOP

Nowelizacja wprowadza także zmiany do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zmiany zaczną obowiązywać od 15 maja 2009 r. Zlikwidowano wymóg, by środki BGK na gwarancje lub poręczenia pochodziły z Krajowego Funduszu Poręczeń Kredytowych (art. 16 ust. 2b pkt 7 updop). Zmiana jest wynikiem likwidacji od 31 maja 2009 r. Krajowego Funduszu Poręczeń Kredytowych.

Nowelizacja zwolniła od podatku dochody Banku Gospodarstwa Krajowego:

a) osiągnięte w związku z realizacją programów rządowych, w tym dochody ze zbycia udziałów, akcji lub innych papierów wartościowych przekazanych Bankowi Gospodarstwa Krajowego w celu finansowania tych programów,

b) ze zbycia udziałów lub akcji przekazanych nieodpłatnie Bankowi Gospodarstwa Krajowego przez ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa przed dniem likwidacji Krajowego Funduszu Poręczeń Kredytowych

- w części przeznaczonej wyłącznie na realizację programów rządowych (dodany nowelizacją art. 17 ust. 1 pkt 51 updop).

• ustawa z 2 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne, ustawy o Banku Gospodarstwa Krajowego oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. Nr 65, poz. 545

Sławomir Biliński

konsultant podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

  Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

  Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

  Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

  "DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

  Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

  Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

  "Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

  REKLAMA

  Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

  W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

  Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

  12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

  Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

  Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

  Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

  REKLAMA

  Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

  Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  REKLAMA