reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Poręczenia i gwarancje udzielane przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne

Poręczenia i gwarancje udzielane przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne

Od 15 maja 2009 r. zagraniczni nabywcy polskich towarów mogą korzystać z kredytów eksportowych udzielanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).


Ponadto Towarzystwa Budownictwa Społecznego, spółdzielnie mieszkaniowe i gminy mogą ubiegać się w BGK o udzielenie kredytów na warunkach preferencyjnych. Od 31 maja 2009 r. zlikwidowany został Krajowy Fundusz Mieszkaniowy. Jego aktywa i funkcje przejął fundusz statutowy BGK. Takie zmiany wprowadza ustawa o zmianie ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne, ustawy o Banku Gospodarstwa Krajowego oraz niektórych innych ustaw.

Dzięki nowelizacji przedsiębiorcy uzyskali możliwość ubiegania się o objęcie poręczeniem lub gwarancją kredytu na eksport polskich towarów i usług w ramach realizacji programów rządowych (art. 7 ust. 2 pkt 5 ustawy o poręczeniach i gwarancjach). Poręczeń i gwarancji udziela przedsiębiorcom BGK. Do zadań BGK weszła tym samym obsługa transakcji eksportowych z zastosowaniem instrumentów wspierania eksportu oraz wspieranie eksportu polskich towarów i usług (art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy o BGK).

Nowelizacja przewiduje m.in., że przedsiębiorcy mogą uzyskać w BGK poręczenia i gwarancje powyżej kwoty stanowiącej równowartość 10 000 000 euro i do równowartości 30 000 000 euro. Udzielenie poręczeń przez BGK w imieniu i na rachunek Skarbu Państwa i gwarancji odbywa się na następujących warunkach:

• poręczenia i gwarancje są udzielane za wynagrodzeniem odpowiadającym wynagrodzeniu rynkowemu,

• poręczenia i gwarancje są udzielane do wysokości 60% pozostającej do spłaty kwoty zobowiązania objętego poręczeniem lub gwarancją wraz z 60% należnych odsetek od tej kwoty i innych kosztów bezpośrednio związanych z tym zobowiązaniem (art. 3 ust. 6 ustawy o poręczeniach i gwarancjach).

Poręczenia i gwarancje zostały zwolnione z obowiązku wniesienia opłaty prowizyjnej (art. 2c ust. 4 ustawy o poręczeniach i gwarancjach).

WAŻNE!

Przedsiębiorcy mogą skorzystać z udzielanych przez BGK poręczeń i gwarancji powyżej kwoty stanowiącej równowartość 10 mln i do wartości 30 mln euro.

Szczegółowe warunki i tryb udzielania, wykonywania i monitorowania tych poręczeń lub gwarancji, a także wysokość, warunki i tryb pobierania przez BGK opłat prowizyjnych oraz wynagrodzenie Banku Gospodarstwa Krajowego za wykonywane czynności zostaną określone w umowie zawartej między Ministrem Finansów a BGK.

Przedsiębiorcy mogą też skorzystać na tym, że Rada Ministrów lub Minister Finansów mogą udzielać poręczeń lub gwarancji do wysokości 50% pozostającej do spłaty kwoty kredytu objętego poręczeniem lub gwarancją wraz z 50% należnych odsetek od tej kwoty i innych kosztów bezpośrednio związanych z tym kredytem (art. 5 ustawy o poręczeniach i gwarancjach). Dotychczas limity te wynosiły 60%. Należy tu zastrzec, że Rada Ministrów może udzielić poręczenia lub gwarancji do wysokości wyższej w przypadku przedsięwzięcia o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej, bezpieczeństwa lub obronności państwa.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KANCELARIA PRAWNA radca prawny Adam Sobota

Ekspert z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama