Poręczenia i gwarancje udzielane przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne
REKLAMA
REKLAMA
Ponadto Towarzystwa Budownictwa Społecznego, spółdzielnie mieszkaniowe i gminy mogą ubiegać się w BGK o udzielenie kredytów na warunkach preferencyjnych. Od 31 maja 2009 r. zlikwidowany został Krajowy Fundusz Mieszkaniowy. Jego aktywa i funkcje przejął fundusz statutowy BGK. Takie zmiany wprowadza ustawa o zmianie ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne, ustawy o Banku Gospodarstwa Krajowego oraz niektórych innych ustaw.
REKLAMA
Preferencyjne kredyty dla eksporterów
Dzięki nowelizacji przedsiębiorcy uzyskali możliwość ubiegania się o objęcie poręczeniem lub gwarancją kredytu na eksport polskich towarów i usług w ramach realizacji programów rządowych (art. 7 ust. 2 pkt 5 ustawy o poręczeniach i gwarancjach). Poręczeń i gwarancji udziela przedsiębiorcom BGK. Do zadań BGK weszła tym samym obsługa transakcji eksportowych z zastosowaniem instrumentów wspierania eksportu oraz wspieranie eksportu polskich towarów i usług (art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy o BGK).
Poręczenia i gwarancje dla przedsiębiorców
Nowelizacja przewiduje m.in., że przedsiębiorcy mogą uzyskać w BGK poręczenia i gwarancje powyżej kwoty stanowiącej równowartość 10 000 000 euro i do równowartości 30 000 000 euro. Udzielenie poręczeń przez BGK w imieniu i na rachunek Skarbu Państwa i gwarancji odbywa się na następujących warunkach:
• poręczenia i gwarancje są udzielane za wynagrodzeniem odpowiadającym wynagrodzeniu rynkowemu,
• poręczenia i gwarancje są udzielane do wysokości 60% pozostającej do spłaty kwoty zobowiązania objętego poręczeniem lub gwarancją wraz z 60% należnych odsetek od tej kwoty i innych kosztów bezpośrednio związanych z tym zobowiązaniem (art. 3 ust. 6 ustawy o poręczeniach i gwarancjach).
Poręczenia i gwarancje zostały zwolnione z obowiązku wniesienia opłaty prowizyjnej (art. 2c ust. 4 ustawy o poręczeniach i gwarancjach).
WAŻNE!
Przedsiębiorcy mogą skorzystać z udzielanych przez BGK poręczeń i gwarancji powyżej kwoty stanowiącej równowartość 10 mln i do wartości 30 mln euro.
Szczegółowe warunki i tryb udzielania, wykonywania i monitorowania tych poręczeń lub gwarancji, a także wysokość, warunki i tryb pobierania przez BGK opłat prowizyjnych oraz wynagrodzenie Banku Gospodarstwa Krajowego za wykonywane czynności zostaną określone w umowie zawartej między Ministrem Finansów a BGK.
Poręczenia udzielane przez Radę Ministrów i Ministra Finansów
Przedsiębiorcy mogą też skorzystać na tym, że Rada Ministrów lub Minister Finansów mogą udzielać poręczeń lub gwarancji do wysokości 50% pozostającej do spłaty kwoty kredytu objętego poręczeniem lub gwarancją wraz z 50% należnych odsetek od tej kwoty i innych kosztów bezpośrednio związanych z tym kredytem (art. 5 ustawy o poręczeniach i gwarancjach). Dotychczas limity te wynosiły 60%. Należy tu zastrzec, że Rada Ministrów może udzielić poręczenia lub gwarancji do wysokości wyższej w przypadku przedsięwzięcia o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej, bezpieczeństwa lub obronności państwa.
Likwidacja Krajowego Funduszu Mieszkaniowego
REKLAMA
Od 31 maja 2009 r. Towarzystwa Budownictwa Społecznego, spółdzielnie mieszkaniowe i gminy mogą korzystać z preferencyjnych kredytów na inwestycje mieszkaniowe udzielanych przez BGK. BGK zastępuje tu zlikwidowany Krajowy Fundusz Mieszkaniowy (art. 15 ustawy nowelizującej). Po nowelizacji do zadań BGK należy:
• udzielanie, na warunkach preferencyjnych, kredytów Towarzystwom Budownictwa Społecznego oraz spółdzielniom mieszkaniowym na przedsięwzięcia inwestycyjno-budowlane mające na celu budowę lokali mieszkalnych na wynajem, z pewnymi zastrzeżeniami,
• udzielanie gminom, na warunkach preferencyjnych, kredytów na realizację komunalnej infrastruktury technicznej towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu.
Zmiany te są wynikiem nowelizacji ustawy z 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz.U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1070, z późn. zm.).
Zmiany w PDOP
Nowelizacja wprowadza także zmiany do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zmiany zaczną obowiązywać od 15 maja 2009 r. Zlikwidowano wymóg, by środki BGK na gwarancje lub poręczenia pochodziły z Krajowego Funduszu Poręczeń Kredytowych (art. 16 ust. 2b pkt 7 updop). Zmiana jest wynikiem likwidacji od 31 maja 2009 r. Krajowego Funduszu Poręczeń Kredytowych.
Nowelizacja zwolniła od podatku dochody Banku Gospodarstwa Krajowego:
a) osiągnięte w związku z realizacją programów rządowych, w tym dochody ze zbycia udziałów, akcji lub innych papierów wartościowych przekazanych Bankowi Gospodarstwa Krajowego w celu finansowania tych programów,
b) ze zbycia udziałów lub akcji przekazanych nieodpłatnie Bankowi Gospodarstwa Krajowego przez ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa przed dniem likwidacji Krajowego Funduszu Poręczeń Kredytowych
- w części przeznaczonej wyłącznie na realizację programów rządowych (dodany nowelizacją art. 17 ust. 1 pkt 51 updop).
• ustawa z 2 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne, ustawy o Banku Gospodarstwa Krajowego oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. Nr 65, poz. 545
Sławomir Biliński
konsultant podatkowy
REKLAMA
REKLAMA