reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Wsparcie na ochronę własności przemysłowej

Wsparcie na ochronę własności przemysłowej

22 sierpnia br. rozpoczął się nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu pilotażowego Wsparcie na ochronę własności przemysłowej. Wnioski można składać do 31 października 2007 r. do godziny 16.00. Instytucją odpowiedzialną za zarządzanie programem, opracowanie dokumentacji, przyjęcie i rozpatrzenie wniosków, zawarcie umów o dofinansowanie oraz ich rozliczenie i monitoring jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.


Bezzwrotne wsparcie finansowe na uzyskanie ochrony praw własności przemysłowej skierowane jest do sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, posiadających siedzibę na terytorium RP, i ma przyczynić się do podniesienia ich konkurencyjności oraz wesprzeć działalność innowacyjną. Wsparcie udzielane jest w formie refundacji poniesionych kosztów, które trzeba udokumentować.

 


Budżet programu wynosi 500 000 zł, a kwota wsparcia przypadająca na jeden wniosek nie może być niższa niż 4000 zł. Natomiast wielkość wsparcia nie może przekroczyć 80 proc. wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem.


Pomoc na ochronę własności przemysłowej przeznaczona jest na pokrycie kosztów związanych ze zgłoszeniem do właściwego organu: wynalazku, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego lub znaku towarowego, w celu uzyskania ochrony krajowych, regionalnych lub międzynarodowych organów ochrony praw własności przemysłowej. Wyjątkiem jest to, że wsparciem nie może być objęte zgłoszenie do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej.


Dofinansowanie realizowane jest na zasadzie pomocy de minimis i może zostać udzielone przedsiębiorcy w przypadku, gdy wartość brutto tej pomocy - razem z wartością innej pomocy de minimis przekazanej w bieżącym roku i dwóch poprzednich latach podatkowych - nie przekracza równowartości 200 000 euro (w przypadku działalności w zakresie transportu międzynarodowego - 100 000 euro).


Przedsiębiorca w zakresie omawianego programu nie może uzyskać pomocy, jeżeli zaistnieją łącznie dwa warunki: po pierwsze - otrzymał pomoc publiczną inną niż de minimis na wydatki kwalifikujące się do wsparcia, po drugie - łączna kwota pomocy spowodowałaby przekroczenie dopuszczalnej kwoty wsparcia określonej w przepisach dotyczących pomocy innej niż de minimis.


Ponadto, pomoc nie może zostać udzielona na działalność: 1) w sektorze rybołówstwa i akwakultury, 2) w zakresie produkcji podstawowej produktów rolnych, 3) w zakresie przetwarzania i wprowadzania do obrotu produktów rolnych, 4) związaną z eksportem do państw Unii Europejskiej oraz 5) w sektorze węglowym.


Wydatki kwalifikujące się do objęcia wsparciem na ochronę własności przemysłowej obejmują opłaty poniesione przez wnioskodawcę najwcześniej 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o wsparcie do dnia złożenia wniosku. Obejmują one wyłącznie koszty związane z:

- opłatami urzędowymi za zgłoszenie wynalazku lub wzoru użytkowego na podstawie Układu o współpracy patentowej sporządzonego w Waszyngtonie 19 czerwca 1970 r. (Dz.U. z 1991 r. Nr 70, poz. 303 z późn.zm.),

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Veeam Software

Veeam to globalny lider w zakresie inteligentnego zarządzania danymi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama