REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wsparcie na ochronę własności przemysłowej

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Gluza Jakub
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

22 sierpnia br. rozpoczął się nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu pilotażowego Wsparcie na ochronę własności przemysłowej. Wnioski można składać do 31 października 2007 r. do godziny 16.00. Instytucją odpowiedzialną za zarządzanie programem, opracowanie dokumentacji, przyjęcie i rozpatrzenie wniosków, zawarcie umów o dofinansowanie oraz ich rozliczenie i monitoring jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.


Bezzwrotne wsparcie finansowe na uzyskanie ochrony praw własności przemysłowej skierowane jest do sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, posiadających siedzibę na terytorium RP, i ma przyczynić się do podniesienia ich konkurencyjności oraz wesprzeć działalność innowacyjną. Wsparcie udzielane jest w formie refundacji poniesionych kosztów, które trzeba udokumentować.

REKLAMA

 


Wysokość wsparcia


Budżet programu wynosi 500 000 zł, a kwota wsparcia przypadająca na jeden wniosek nie może być niższa niż 4000 zł. Natomiast wielkość wsparcia nie może przekroczyć 80 proc. wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem.

REKLAMA


Pomoc na ochronę własności przemysłowej przeznaczona jest na pokrycie kosztów związanych ze zgłoszeniem do właściwego organu: wynalazku, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego lub znaku towarowego, w celu uzyskania ochrony krajowych, regionalnych lub międzynarodowych organów ochrony praw własności przemysłowej. Wyjątkiem jest to, że wsparciem nie może być objęte zgłoszenie do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Dofinansowanie realizowane jest na zasadzie pomocy de minimis i może zostać udzielone przedsiębiorcy w przypadku, gdy wartość brutto tej pomocy - razem z wartością innej pomocy de minimis przekazanej w bieżącym roku i dwóch poprzednich latach podatkowych - nie przekracza równowartości 200 000 euro (w przypadku działalności w zakresie transportu międzynarodowego - 100 000 euro).


Przedsiębiorca w zakresie omawianego programu nie może uzyskać pomocy, jeżeli zaistnieją łącznie dwa warunki: po pierwsze - otrzymał pomoc publiczną inną niż de minimis na wydatki kwalifikujące się do wsparcia, po drugie - łączna kwota pomocy spowodowałaby przekroczenie dopuszczalnej kwoty wsparcia określonej w przepisach dotyczących pomocy innej niż de minimis.


Ponadto, pomoc nie może zostać udzielona na działalność: 1) w sektorze rybołówstwa i akwakultury, 2) w zakresie produkcji podstawowej produktów rolnych, 3) w zakresie przetwarzania i wprowadzania do obrotu produktów rolnych, 4) związaną z eksportem do państw Unii Europejskiej oraz 5) w sektorze węglowym.


Wydatki kwalifikujące się do wsparcia

REKLAMA


Wydatki kwalifikujące się do objęcia wsparciem na ochronę własności przemysłowej obejmują opłaty poniesione przez wnioskodawcę najwcześniej 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o wsparcie do dnia złożenia wniosku. Obejmują one wyłącznie koszty związane z:

- opłatami urzędowymi za zgłoszenie wynalazku lub wzoru użytkowego na podstawie Układu o współpracy patentowej sporządzonego w Waszyngtonie 19 czerwca 1970 r. (Dz.U. z 1991 r. Nr 70, poz. 303 z późn.zm.),

- opłatami za zgłoszenie wynalazku w procedurze międzynarodowej na podstawie Konwencji o udzieleniu patentów europejskich, sporządzonej w Monachium 5 października 1973 r. (Dz.U. z 2004 r. Nr 79, poz. 737 z późn.zm.),

- opłatami za zgłoszenie wynalazku, znaku towarowego, wzoru przemysłowego lub wzoru użytkowego w krajowych, regionalnych lub międzynarodowych organach ochrony praw własności przemysłowej,

- opłatami za zgłoszenie znaku towarowego na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 40/94 z 20 grudnia 1993 r. w sprawie wspólnotowego znaku towarowego (Dz.Urz. WE L 11 z 14.01.1994, str. 1 z późn.zm.),

- opłatami za zgłoszenie znaku towarowego na podstawie Porozumienia madryckiego o międzynarodowej rejestracji znaków z 14 kwietnia 1891 r. (Dz.U. z 1993 r. Nr 116, poz. 514 z późn.zm.) oraz Protokołu do Porozumienia madryckiego o międzynarodowej rejestracji znaków, sporządzonego w Madrycie 27 czerwca 1989 r. (Dz.U. z 2003 r. Nr 13, poz. 129),

- opłatami za zgłoszenie wzoru przemysłowego na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 6/2002 z 12 grudnia 2001 r. w sprawie wzorów wspólnotowych (Dz.Urz. WE L 3 z 5.01.2002, str. 1).


Sposób składania wniosków


Wnioski o udzielenie wsparcia mogą dotyczyć tylko jednego przedmiotu zgłoszenia. Istnieje natomiast możliwość ujęcia w jednym wniosku większej ilości zgłoszeń - czyli jeden wniosek może zawierać dowolną liczbę zgłoszeń tego samego przedmiotu do właściwych organów własności przemysłowej. Nie stworzono również ograniczeń odnośnie liczby wniosków składanych przez jednego przedsiębiorcę, pod warunkiem że każdy wniosek dotyczy innych wydatków kwalifikowanych lub innego przedmiotu zgłoszenia oraz spełnia kryteria programu.


Wnioski należy składać na formularzu właściwym dla programu, który - wraz z instrukcją wypełniania wniosku oraz listą niezbędnych załączników, znajduje się na stronie internetowej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości: www.parp.gov.pl.


Komplet dokumentów należy złożyć do PARP w zaklejonej kopercie, na której trzeba umieścić nazwę programu oraz pełną nazwę i adres siedziby wnioskodawcy. Wnioski można składać osobiście w siedzibie PARP od godz. 9.00-16.00 lub przesłać pocztą na adres:

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości

ul. Pańska 81/83

00-834 Warszawa

„Wsparcie na ochronę własności przemysłowej”


Wniosek powinien być złożony w oryginale wraz z wersją elektroniczną (na płycie CD lub dyskietce w formacie MS Word). Do wniosku trzeba dołączyć potwierdzoną za zgodność z oryginałem kopię aktualnego odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego lub aktualnego zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej (dokument ten musi być wystawiony nie wcześniej niż 6 miesięcy przed datą złożenia wniosku).


Drugi załącznik to kopia zaświadczeń o otrzymanej przez wnioskodawcę pomocy de minimis w okresie bieżącego roku i dwóch poprzednich lat podatkowych. Trzecim załącznikiem jest oryginał pełnomocnictwa upoważniającego wskazaną osobę do podpisania wniosku o udzielenie wsparcia - dotyczy to sytuacji, gdy wniosek został podpisany przez osobę inną niż wskazana w dokumentach rejestrowych. Pełnomocnictwo to powinno być wystawione przez osobę upoważnioną do reprezentowania przedsiębiorcy, powinno być sporządzone pismem maszynowym oraz zawierać pełną nazwę programu i czytelne podpisy. Natomiast jeżeli umowa o udzielenie wsparcia będzie podpisana przez pełnomocnika, konieczne będzie dostarczenie oryginału pełnomocnictwa uprawniającego wskazaną osobę do podpisania umowy o udzieleniu wsparcia, które wystawiane jest w formie notarialnej.


Kolejnym załącznikiem jest sporządzone według wzoru dostępnego na stronie internetowej PARP oświadczenie o spełnianiu kryteriów MSP. Niezbędne jest też złożenie deklaracji wnioskodawcy o niekaralności (również według wzoru ze strony internetowej PARP). Jeśli wnioskodawca nie jest osobą fizyczną, wymagana jest oddzielna deklaracja każdego członka organu zarządzającego lub każdego wspólnika wnioskodawcy. Należy również dołączyć oryginał zaświadczenia banku o posiadanym przez wnioskodawcę rachunku bankowym.


Jeśli wnioskodawcą jest spółka cywilna, w formie załącznika trzeba złożyć kopie aktualnych dokumentów rejestrowych wszystkich wspólników, kopię umowy spółki cywilnej oraz kopię decyzji o nadaniu Numeru Identyfikacji Podatkowej.

Ponadto, do wniosku należy dołączyć:

- kopię zgłoszenia o objęcie ochroną wynalazku, wzoru użytkowego, znaku towarowego lub wzoru przemysłowego, złożonego do właściwego organu w celu uzyskania ochrony praw własności przemysłowej,

- kopie faktur lub innych dokumentów, na których wyszczególniono kwoty poszczególnych rodzajów opłat dla danego zgłoszenia,

- kopię dokumentu potwierdzającego wniesienie przez wnioskodawcę pełnej opłaty za dokonanie zgłoszenia, w której powinien być wskazany rodzaj opłaty, data wpłaty, wysokość opłat urzędowych i numer zgłoszenia, którego dotyczy wpłata,

- jeśli opłata została wniesiona przez pełnomocnika w walucie innej niż koszty przedstawione przez niego do rozliczenia z wnioskodawcą - należy złożyć kopię dokumentu informującego o podstawie zastosowania przez pełnomocnika danego kursu przeliczeniowego.


Ocena wniosku i podpisanie umowy


Po złożeniu i rejestracji wniosek podlega trzyetapowej ocenie: ocenie administracyjnej, ocenie zgodności z kryteriami programu i ocenie dokumentacji rozliczeniowej. Procedura oceny wniosków powinna się zakończyć w terminie ok. 20 dni od daty złożenia wniosku.


Jeżeli wniosek zawiera uchybienia formalne, wnioskodawca - po otrzymaniu pisemnego zawiadomienia - jest zobowiązany do dokonania właściwych uzupełnień w terminie nieprzekraczającym 7 dni od daty otrzymania zawiadomienia. Poprawiony wniosek podlega ponownej ocenie w terminie 20 dni od dnia złożenia.


Wnioski, które uzyskały ocenę pozytywną, wpisywane są na listę wniosków rekomendowanych do wsparcia, aż do wyczerpania środków przeznaczonych dla programu. Następnie wniosek podlega zatwierdzeniu przez prezesa PARP, co powinno mieć miejsce w terminie ok. 30 dni od daty złożenia kompletnego wniosku. Informacje na ten temat będą publikowane na stronie internetowej PARP.


Kolejnym etapem (po rekomendacji i zatwierdzeniu wniosku) jest sporządzenie oraz podpisanie umowy o udzieleniu wsparcia przez uprawnionego przedstawiciela PARP i wnioskodawcę. Wypłata wsparcia następuje po dostarczeniu do PARP podpisanego egzemplarza umowy wraz z załącznikami. Środki są przekazywane na rachunek bankowy podany przez wnioskodawcę we wniosku o udzielenie wsparcia.


Jakub Gluza
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Prawo Przedsiębiorcy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Relaks nie jest dla słabych. Dlaczego liderom tak trudno jest odpoczywać?

Wyobraź sobie, że siedzisz z kubkiem ulubionej herbaty, czujesz bryzę morską, przymykasz oczy, czując promienie słońca na twarzy i… nie masz wyrzutów sumienia. W twojej głowie nie pędzi pendolino tematów, kamieni milowych i zadań, które czekają w kolejce do pilnej realizacji, telefon służbowy milczy. Brzmi jak science fiction? W świecie liderów odpoczynek to często temat tabu, a relaks – luksus, na który prawdziwy przywódca nie może sobie pozwolić. Uważam, że to już najwyższy czas, abyśmy przestali się oszukiwać i zaczęli zadawać niewygodne pytania dotyczące relaksu – przede wszystkim sobie - powiedziała Dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR Dorota Dublanka.

Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

REKLAMA

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

REKLAMA

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

REKLAMA